S&P 500 ^GSPC
5,011.12
-0.22%
Tesla TSLA
$149.83
-3.62%
Microsoft MSFT
$404.33
-1.82%
Meta META
$501.80
+1.54%
Amazon AMZN
$179.17
-1.16%
Nvidia NVDA
$846.71
+0.76%
Apple AAPL
$167.04
-0.57%
Alphabet GOOG
$157.46
+0.37%

Bugün dünyadan ilginç bir makaleye rastladım ve bunu tartışmak istiyorum. Şahsen ben bir ekonomist değilim, ancak burada kesinlikle böyle birçoğumuz var ve yatırımlar sayesinde biraz ekonomi öğreniyoruz. Şimdi Fed Başkanı, mevcut enflasyon oranının sigorta maliyetlerinin hızla yükselmesinden kaynaklanabileceği fikrini ortaya attı.

Powell geçen hafta Kongre'ye yaptığı açıklamada, ev ve otomobil sigortası da dahil olmak üzere çeşitli sigorta türlerinin son birkaç yılda keskin bir şekilde arttığını ve Fed'in faiz oranlarını %2 hedefine düşürme çabalarına zarar verdiğini söyledi. "Çeşitli sigorta türleri - ev sigortası, aynı zamanda otomobil sigortası ve benzerleri - son birkaç yıldır enflasyonun önemli bir kaynağı olmuştur".

Salı günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu'ndan alınan veriler, fiziksel hasar, sorumluluk ve çeşitli kişisel otomobil teminatlarını kapsayan otomobil sigortasının geçtiğimiz yıl %20,6 arttığını ve Şubat ayında bir ay öncesine göre %0,9 yükseldiğini gösterdi. Bu arada, S&P Global Market Intelligence tarafından yapılan bir araştırma, ev sahibi sigortasının 2023 yılında %11,3 arttığını ortaya koydu.

Uzmanlara göre, iklim değişikliği ve artan otomobil parçaları fiyatları gibi faktörler sigortadaki artışın nedenlerini oluşturuyor.

Bankrate araştırmasına göre, iklim değişikliğinin neden olduğu daha sık görülen aşırı hava koşulları, sigortacılar için daha yüksek riske yol açarak fiyatları yükseltmelerine neden oluyor. Geçtiğimiz on yıl içinde ABD'de şiddetli hava koşullarından kaynaklanan 1,1 trilyon dolarlık rekor hasar meydana geldi ve bu da sigorta maliyetlerinin artmasına katkıda bulundu.

Sigortacılar, iflastan kaçınmalarına yardımcı olmaları için reasürörlere ödeme yapmakta, reasürörler hizmetleri için sigortacılardan daha fazla ücret almakta ve sigortacılar da bunun için müşterilerden daha fazla ücret almaktadır.

"Uzun vadede, bazı kıyı bölgelerindeki şirketler sigorta yaptırmaktan vazgeçiyor." Powell sözlerine şunları ekledi: "Bu önemli bir sorun."

Fortune'un baş ekonomi analisti Mark Hamrick, otomobil sigortası oranlarının neredeyse son 50 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ve bunda aşırı hava koşulları ve suçun yanı sıra otomobillerin kendisinin de dahil olduğu çeşitli faktörlerin etkili olduğunu söyledi Bankrate.

"Bizi bu noktaya getiren yol, yeni araçların fiyatlarının hızla artması ve onarımlarını daha zor ve pahalı hale getiren karmaşıklıklarından geçiyor." Hamrick bir e-postada söyledi.

Bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sigortanın enflasyon üzerinde gerçekten bir etkisi olabilir mi? Şahsen ben bu fikri ilk kez duyuyorum ama ekonomi okumadığım için olabilir. Bu yüzden görüşlerinizi merak ediyorum. 😊


No comments yet