S&P 500 ^GSPC
4,972.42
-0.77%
Nvidia NVDA
$805.67
-4.85%
Meta META
$483.10
-3.73%
Amazon AMZN
$174.71
-2.52%
Apple AAPL
$164.26
-1.66%
Alphabet GOOG
$154.99
-1.57%
Microsoft MSFT
$398.94
-1.32%
Tesla TSLA
$148.76
-0.78%

Czy obecne załamanie cen Amazona może być okazją do przeceny?

Akcje Amazon $AMZN-2.5% doświadczają znacznego spadku o 14% po ogłoszeniu wyników i strat za ostatni kwartał. Z czego wynika tak duży spadek i jakie są perspektywy na przyszłość? W dzisiejszym artykule omówię to wszystko, skupiając się na źródłach przychodów i możliwościach przyszłego rozwoju.

Spadek o 14% w tak dużej firmie wskazuje na dwie możliwości: duży problem lub okazję do kupna po okazyjnej cenie.

Co się stało z firmąAmazon?

Akcje Amazon $AMZN-2.5% spadły po tym, jak firma poinformowała w czwartek o spowolnieniu wzrostu i wyższych kosztach w ostatnim kwartale. Dlaczego nastąpił tak drastyczny spadek, skoro firma odnotowała 7% wzrost przychodów w stosunku do ubiegłego roku? Firma spodziewa się dalszego spowolnienia wzrostu przychodów w kolejnym kwartale, przewidując tempo wzrostu na poziomie 3-7%.

Główne przyczyny spadku

Amazon $AMZN-2.5% odnotował stratę netto w wysokości 3,8 miliarda dolarów w kwartale zakończonym 31 marca, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy to osiągnął zysk w wysokości 8,1 miliarda dolarów.

Firma przypisała dużą część tej straty stratom w wysokości 7,6 mld USD z inwestycji w firmę Rivian Automotive produkującą samochody elektryczne. Firma Rivian, w którą Amazon zainwestował 700 mln USD w 2019 r., zanotowała spadek wartości akcji o ponad 75% od momentu wejścia na giełdę w listopadzie 2021 r.

Gdyby nie strata firmy Rivian, Amazon osiągnąłby zysk w wysokości 3,8 mld USD, co byłoby znacznie lepszym wynikiem, ale i tak nie spełniłoby oczekiwań analityków.

Poza inwestycją w Rivian , straty przypisuje się pandemii i wojnie na Ukrainie, która również spowalnia i pogarsza łańcuchy dostaw.

Czego oczekuje dyrektor generalny firmyAmazon?

"Dziś, kiedy nie gonimy już za fizycznymi możliwościami czy liczbą pracowników, nasze zespoły skupiają się bezpośrednio na poprawie wydajności i efektywności kosztowej w całej sieci dystrybucji" - powiedział. "Może to zająć trochę czasu, zwłaszcza że pracujemy nad bieżącą inflacją i presją ze strony łańcucha dostaw, ale widzimy zachęcający postęp w wielu wymiarach doświadczenia klienta".

Gdzie widzę problem

  • Inne straty przypisuję firmie na następującej podstawie: Wyższa inflacja, ceny paliw i ograniczenia w zatrudnieniu, które spowodowały wzrost kosztów o 2 mld USD w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  • Koszty zagranicznej żeglugi kontenerowej wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu ze stawkami sprzed pandemii, co jest dość znaczące.
  • Zbierają kolejne 2 miliardy dolarów straty za swoje nieudolne manewry kadrowe, podczas gdy w pewnym momencie pojawił się problem braku personelu (przez Covid). Następnie firma $AMZN-2.5% zatrudniała nowych pracowników, a po powrocie pracowników dotkniętych chorobą Covida problem stanowiła nadwyżka pracowników, którzy następnie byli ponownie zwalniani.
  • Ponadto zaczynają powstawać związki zawodowe i skargi na firmę Amazon ze strony pracowników, którzy chcą walczyć o wyższe płace i lepsze warunki pracy, co byłoby kolejnym ciosem dla ograniczonych zysków firmy Amazon.

Na problemy firmy Amazon zwróciłem uwagę wcześniej w tym artykule: Akcje Amazon są znacząco niedowartościowane, ten potężny gigant stwarza możliwości dla inwestorów długoterminowych | Bulios

Nie należy nastawiać się wyłącznie negatywnie

Akcje $AMZN-2.5% znajdują się obecnie 33% poniżej ATH, co daje nam sporo miejsca do wzrostu.

Amazon ma wiele źródeł przychodów, które przy pewnym wzroście monetyzacji mogą przyczynić się do poprawy wyników firmy. Główne źródła działalności firmy Amazon to handel elektroniczny, przetwarzanie w chmurze, cyfrowa transmisja strumieniowa, usługi Prime, muzyka Amazon oraz sztuczna inteligencja. Oczywiście istnieje również wiele możliwości dla firm i przedsiębiorców, którym towarzyszą różnego rodzaju subskrypcje.

Oczekuje się, że w przyszłości sytuacja ulegnie poprawie w przypadku firmy Rivian, w którą Amazon zainwestował znaczne środki. Pozostaje tylko pytanie, co Amazon zrobi dalej ze swoimi udziałami w Rivian.

O najnowszych innowacjach firmy Amazon wspomniałem w tym artykule: Amazon wprowadza kolejną innowację, która spowoduje wzrost cen akcji | Bulios

Z mojej perspektywy Amazon jest dobrą inwestycją długoterminową, ale może doświadczyć kolejnej trudnej sytuacji z wieloma negatywnymi czynnikami, które mogą towarzyszyć firmie przez cały 2022 r., a być może nawet 2023 r. Obecna cena wygląda dla mnie bardzo dobrze jak na tak dużą i silną firmę, ale uważam, że problemy krótkoterminowe przyćmią wyniki krótkoterminowe.

  • Jak wyobrażasz sobie rozwój sytuacji w firmie Amazon?
  • Czy uda się jej wyjść z tej chwiejnej sytuacji?
  • Czy covid i pracownicy mogą spowolnić działanie firmy?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet