S&P 500 ^GSPC
5,026.7
-0.49%
Nvidia NVDA
$842.57
-3.61%
Amazon AMZN
$181.08
-1.22%
Meta META
$494.73
-1.01%
Apple AAPL
$168.19
-0.70%
Microsoft MSFT
$412.11
-0.60%
Tesla TSLA
$156.18
-0.59%
Alphabet GOOG
$156.84
+0.54%

2 proste sposoby na regularne uzyskiwanie pasywnego dochodu

Istnieje wiele sposobów na generowanie dochodu pasywnego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że aby dochód był coś wart, potrzebna będzie większa suma pieniędzy. Można jednak znacznie obniżyć tę wymaganą kwotę, inwestując w aktywa o wysokiej stopie dochodu. Oto dwa proste sposoby na osiągnięcie tego celu.

1. inwestuj w akcje o wysokiej stopie zwrotu z dywidendy

Prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem generowania dochodu pasywnego jest inwestowanie w wysokodochodowe akcje dywidendowe. Nietrudno jest znaleźć akcje dywidendowe, których stopa zwrotu wynosi 5% lub więcej. Obecnie na giełdach amerykańskich znajduje się ponad 800 takich instrumentów.

Przed zakupem należy jednak zapoznać się z akcjami, aby upewnić się, że spółki bazowe są wystarczająco silne, by wypłacać dywidendy.

Przykładem takiej akcji może być Medical Properties Trust $MPW+3.8%. W tym przypadku jest to fundusz powierniczy inwestujący w nieruchomości (REIT), który koncentruje się na posiadaniu i wynajmowaniu szpitali. Stopa dywidendy wynosi prawie 6,6%. Firma posiada prawie 440 nieruchomości w USA i dziewięciu innych krajach. Działalność Medical Properties Trust jest solidna i zdywersyfikowana wśród 53 najemców.

Pięcioletni wykres akcji Medical Properties Trust, Źródło.

Inną spółką owysokiej stopie zwrotu z dywidendy jest Enterprise Products Partners - średniej wielkości spółka energetyczna, której stopa zwrotuz dywidendy wynosi 7,1%. Spółka podnosiła dywidendę przez 23 lata z rzędu. Enterprise jest właścicielem ponad 50 tys. mil rurociągów, którymi transportowany jest gaz ziemny, ciekły gaz ziemny, ropa naftowa i produkty petrochemiczne. Przy obecnej dynamice rynku jest on dobrze prosperujący i powinien mieć solidne perspektywy długoterminowego wzrostu.

2. inwestowanie w fundusze zamknięte

Alternatywą dla wysokodochodowych akcji dywidendowych mogą być fundusze zamknięte (CEF). Użytkownikiem, który zapoznał mnie z tym typem inwestycji i pokazał mi go z bliska, jest @standasocha. Na jego profilu można znaleźć kilka artykułów, w których dość szczegółowo omawia te fundusze.

Ale czym w ogóle są fundusze CEF? Są one specjalnym rodzajem funduszu inwestycyjnego, który nie emituje nowych jednostek uczestnictwa (stąd część nazwy "closed-end"). Jednak w przeciwieństwie do standardowych funduszy inwestycyjnych, fundusze CEF można kupować i sprzedawać jak akcje.

Zwroty z funduszy CEF są zróżnicowane. Nie będzie jednak problemu ze znalezieniem funduszu o stopie zwrotu 7% lub wyższej. Należy pamiętać, że fundusze CEF pobierają roczne opłaty od kosztów. Jednak w przypadku najlepszych z nich jest to opłacalne, ponieważ uzyskuje się dostęp do najlepszych menedżerów inwestycyjnych, którzy nieustannie poszukują najlepszych źródeł dochodu.

Wykres pięcioletni Nuveen Preferred & Income Securities Fnd, Źródło: Google Finance

Kilka funduszy CEF, które można sprawdzić, to AllianceBernstein Global High Income Fund $AWF+0.8% i Nuveen Preferred & Income Securities Fund $JPS+0.2% . Pierwszy z nich przynosi obecnie dochód w wysokości prawie 7,7%, a drugi - ponad 7,4%. AllianceBernstein CEF posiada przede wszystkim obligacje korporacyjne, ale także niektóre obligacje rządowe. Nuveen CEF inwestuje w obligacje, akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane.

Zarówno akcje przynoszące wysokie zyski z dywidendy, jak i zamknięte fundusze inwestycyjne typu CEF mogą być doskonałym źródłem pasywnego dochodu. Należy jednak pamiętać, że najwyższa stopa zwrotu nie oznacza najlepszej inwestycji. Nie jest to dostawa inwestycyjna, a ewentualna decyzja o inwestycji leży wyłącznie w rękach użytkownika. Do napisania tego artykułu zainspirował mnie autor o nazwisku Keith Speights.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet