S&P 500 ^GSPC 5,005.39 -1.31%
Meta META $432.62 -12.34%
Microsoft MSFT $391.93 -4.19%
Amazon AMZN $171.56 -2.85%
Nvidia NVDA $818.06 +2.67%
Alphabet GOOG $156.80 -2.67%
Tesla TSLA $166.12 +2.46%
Apple AAPL $168.62 -0.24%

Czy metaverse może uratować spadające akcje firmy Nvidia?

Gigant technologiczny Nvidia $NVDA+2.7% od dawna plasuje się na szczycie repertuaru indeksów Nasdaq. Siłę i popularność firmy Nvidia można również opisać poprzez 600% wzrost odnotowany w ciągu zaledwie 5 lat. Dzisiaj przeanalizujemy inne perspektywy, rozwój sytuacji oraz dowiemy się, dlaczego ten silny i popularny walor spadł o niecałe 44% w stosunku do swojej górnej granicy wzrostu.

Czy do inwestowania używasz aktualnej ceny 185 USD?

Po osiągnięciu maksimum wszech czasów w listopadzie 2021 r., kiedy cena akcji firmy Nvidia osiągnęła poziom 330 USD, Wall Street doświadczyła spadku spowodowanego inflacją, który szczególnie dotknął akcje spółek technologicznych. Obecnie kurs spółki Nvidia spadł o ponad 43% w stosunku do najwyższego poziomu, mimo że jest to jedna z najsilniejszych akcji technologicznych ostatniej dekady.

W ostatnich latach firmie Nvidia sprzyjało kilka lukratywnych trendów, od centrów danych i gier po motoryzację, sztuczną inteligencję i kryptowaluty. Wydawało się, że Nvidia stanie się kluczowym graczem w kolejnym dużym kroku ewolucyjnym, gdy kluczowe firmy dostosowywały swoje modele do pojawienia się metawersji i Web 3.0. Jednak wiele czynników zewnętrznych spowodowało upadek Nvidii, więc wydaje się, że metawersja może i musi być jednym z głównych katalizatorów, które wzmocnią Nvidię w przyszłości.

Nvidia Corporation $NVDA+2.7%

Jak widać po ruchach cenowych firmy Nvidia, akcje nadal spadają pomimo trudnego początku roku 2022, ale należy zauważyć, że wartość wymazana z kapitalizacji rynkowej firmy jest bezprecedensowa. Wielu ekspertów uważa, że firma Nvidia jest osłabiana przez wiele czynników.

Główne problemy dla $NVDA+2.7%:

Niedawno rozpoczęto anulowanie zamówień na konsumenckie układy GPU, co jest spowodowane nadmiarem zapasów konsumenckich układów GPU, szczególnie w Europie Zachodniej i Azji, spowolnieniem popytu konsumenckiego (odzwierciedlonym przez ciągłe obniżki cen kart graficznych), szczególnie w Chinach, spowolnieniem popytu na komputery PC, a także czynnikami krótkoterminowymi, takimi jak przestoje związane z Covid w Chinach (problemy logistyczne) i rosyjskie embargo.

Ze względu na embargo nałożone przez Rosję oraz krajowe wykorzystanie gier i kryptowalut, spadek popytu na procesory graficzne może być większy niż szacują eksperci. Dodatkowo, słabnący popyt na procesory graficzne na chińskich rynkach konsumenckich, które stanowią 25% do 30% całego światowego rynku procesorów graficznych, znacząco osłabił wszystkie rynki.

Czy Nvidia może nas zaskoczyć?

Pomimo presji rynkowej, która spycha akcje firmy Nvidia w dół po latach parabolicznego wzrostu, nie ma wątpliwości, że firma ma przed sobą ekscytującą przyszłość.

Na przykład, karty graficzne firmy z serii RTX 2030 bardzo dobrze radzą sobie na rynku, a ogólny popyt na nie również wykazuje tendencję wzrostową. W rzeczywistości popyt wzrósł do tego stopnia, że firma Nvidia prawdopodobnie miałaby trudności z jego zaspokojeniem nawet w przypadku braku układów scalonych.

Co znamienne, to właśnie pakiet usług firmy Nvidia, mających na celu przygotowanie firmy do ery metawersji, prawdopodobnie zapewni jej pomyślną przyszłość i powrót do formy na Wall Street.

Wiadomości

Na Konferencji Technologii Graficznych 2022 ogłoszono szereg produktów, w tym układy Hopper dla superkomputerów sztucznej inteligencji, procesory graficzne Grace dla centrów danych, nową platformę zarządzania Hyperion 9 DRIVE oraz rozszerzenie wejścia Nvidia Omniverse na rynek metaverse. Nie można nie doceniać wpływowej roli firmy Nvidia w rozwoju metaverse.

Jak eksperci postrzegają związek firmy Nvidia z metawersum?

Maxim Manturov, szef działu doradztwa inwestycyjnego (w FFE), powiedział, że wzrost metawersji będzie nadzwyczajny w ciągu dekady - przy czym $NVDA+2.7% została wskazana jako kluczowa akcja, którą należy obserwować.

"Metaverse będzie miało wpływ na niemal każdą branżę na naszej planecie. Bez względu na to, czym się zajmujesz, jest prawdopodobne, że ta technologia znajdzie zastosowanie w Twojej branży" - wyjaśnia Manturow. "Firmy mają tak wiele możliwości wykorzystania technologii przestrzennych, od organizowania wirtualnych wydarzeń po powielanie swoich zapasów za pomocą modeli 3D lub reklamowanie się za pomocą soczewek AR na Snapchacie, Instagramie/Facebooku, a wkrótce także na Tik Tok. Według analityków firmy MetaMetric Solutions, sprzedaż nieruchomości w metawersum przekroczy 500 milionów dolarów w 2021 roku, a do 2022 roku może się podwoić."

Najbardziej interesowała mnie perspektywa analityków w zakresie rozwoju, a zwłaszcza monetyzacji metawersum. Przewidują oni, że do 2028 r. wartość rynku metaverse wzrośnie do 800 mld USD. Przewiduje się, że na rynku chińskim wartość metaverse wzrośnie do 8 bilionów dolarów.

Tak astronomiczne liczby w pewien sposób ilustrują skalę rynku, który firma $NVDA+2.7% może osiągnąć w najbliższych latach.

Zakończenie i podsumowanie

Chociaż krótkoterminowe perspektywy spółki $NVDA+2.7% zostały przyćmione przez kilka czynników łagodzących, takich jak powszechna wyprzedaż akcji technologicznych, rekordowa inflacja, niedobory chipów i napięcia geopolityczne związane z Rosją, nadal jest wielu inwestorów, którzy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość spółki. Choć dalsze straty mogą być jeszcze możliwe, spojrzenie na powstanie metawersum po 2022 r. ukazuje środowisko technologiczne, które może być napędzane przez produkty firmy Nvidia. Jeśli firma miałaby się rozwijać i dostarczać układy GPU, aby urzeczywistnić przyszłe projekty metaverse, dzisiejsze ceny $NVDA+2.7% można by uznać za niezwykle tanie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet