S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

5 najlepszych akcji z sektora EV, których nikt nie powinien pominąć w czasie dekoniunktury

Rok 2022 był trudny dla akcji wzrostowych. Nasdaq znajduje się na terytorium korekty, a wiele spółek technologicznych i wzrostowych z ostatnich kilku lat zostało szczególnie mocno dotkniętych korektą. Akcje pojazdów elektrycznych nie są tu wyjątkiem. Dziś przedstawię Wam mój wybór 5 najlepszych akcji EV, których nikt nie powinien przeoczyć, gdy są notowane po tak niskich cenach.

Czy inwestujesz w akcje spółek europejskich w okresie spadku koniunktury?

Czy to już koniec hossy w sektorze pojazdów elektrycznych? Co właściwie kryje się za tak dużym spadkiem w całym sektorze? Część z nich to zasługa Rezerwy Federalnej. Dzisiejsza wartość akcji jest określana na podstawie przyszłych zysków zdyskontowanych do cen dzisiejszych. Im wyższe są stopy procentowe, tym niższe są przyszłe zyski w dzisiejszych dolarach. To oczywiście tylko ułamek tego, co doskwiera firmom.

W rezultacie, agresywna reakcja Fedu na inflację zwykle najmocniej uderza w akcje rozwijające się, takie jak samochody elektryczne. Większość z nich nie jest obecnie szczególnie rentowna, więc na cenę w dużym stopniu wpływają oczekiwania dotyczące przyszłych zysków, które są coraz niższe w związku z działaniami Fed.

Do tego dochodzi jeszcze czynnik konkurencji. Za kilka lat określenie "firma produkująca samochody elektryczne" może wydawać się przestarzałe. Praktycznie każda tradycyjna firma motoryzacyjna przystąpi do walki, a niektóre z nich, zwłaszcza w Europie, już dokonały skutecznej transformacji

Których akcji nie można przeoczyć podczas "wyprzedaży"?

1. Tesla $TSLA-2.0%

W tym roku$TSLA-2.0%jest o 23% tańsza w porównaniu z maksimami z początku roku.

Nie będziemy tutaj analizować kwestii długoterminowej, która dotyczy właściwej wyceny akcji $TSLA-2.0%. Wielu inwestorów uważa, że wartość akcji jest zawyżona, podczas gdy inna część inwestorów postrzega obecną cenę jako dobrą okazję do kupna. Tesla to gigantyczna firma i nie waham się zwiększać swoich pozycji przy każdym większym spadku koniunktury. Obecna cena 870 USD za akcję wynika głównie z bieżących posunięć Elona Muska, który ostatnio wydaje duże sumy (np. kupił Twittera).

  • Jeśli chodzi o wyniki kwartalne, wszystko jest w porządku, a firma odnotowuje kolejne znaczące wzrosty (przychodów, sprzedaży).

Inwestorzy najwyraźniej nie doceniają Tesli $TSLA-2.0% jako firmy motoryzacyjnej. Wyceniają je jako zwykłe akcje techniczne. I być może jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę wiodącą pozycję firmy w dziedzinie technologii akumulatorów i autonomicznej jazdy. Ale Tesla jest droga nawet jak na standardy akcji technicznych.

Jednak podobny argument można by wysunąć praktycznie w każdym momencie w ciągu ostatnich 13 lat i byłby on równie prawdziwy. Mimo to akcje $TSLA-2.0% nadal znajdują się w tym miejscu, w którym są dzisiaj. Akcje mogą pozostawać pod presją do czasu zakończenia korekty na rynku, ale Tesla jest jedną z najlepszych akcji pojazdów elektrycznych do rozważenia w przypadku przedłużającego się pogorszenia koniunktury.

2. Nio $NIO-7.8%

Nio et5 to jedna z największych perełek, a co ważniejsze, jeden z największych konkurentów Tesli w walce o Model 3.

USDNIO-7.8% zbliża się do 50% spadku w stosunku do wartości, jakie spółka posiadała w 2021 r. Nio to chiński producent pojazdów elektrycznych, który jest interesujący z kilku powodów. Po pierwsze, Chiny w znacznie mniejszym stopniu wspierają krajowy przemysł energetyczny i nadal importują większość paliw kopalnych. Daje to krajowi znacznie większą motywację do ograniczenia importu energii poprzez promowanie pojazdów elektrycznych.

Co więcej, jakość powietrza w Chinach jest fatalna w większości miast, a przestawienie floty z paliw kopalnych na pojazdy elektryczne z pewnością pomogłoby w rozwiązaniu tego problemu.

Wolę nie omawiać przepisów obowiązujących w Chinach, gdyż jest to szerszy temat. Chiny w mniejszym lub większym stopniu regularnie wybijają z nóg swoje krajowe akcje, na czele z Niem. Same Chiny chcą, aby do 2030 r. nawet 40% pojazdów na ich terytorium było elektrycznych. W związku z tym można oczekiwać większego wsparcia dla $NIO-7.8% jako akcji krajowych w przyszłości.

  • Jak zawsze podkreślę tylko, że akcje $NIO-7.8% są wciąż niestabilne i pierwsze większe wzrosty spodziewane są dopiero za kilka lat. Twoja obecna inwestycja może nie uczyni Cię bogatym za kilka miesięcy, ale za kilka lat z pewnością będziesz mógł się pochwalić posiadaniem akcji o takiej wartości, a na dodatek nabytych po cenie 16 USD.

3. LI Auto Inc $LI-4.7%

Od grudnia ubiegłego roku akcje spółki $LI-4.7%są tańsze o 32%.

A jeśli chodzi o najnowszą chińską inwestycję w EV, warto zwrócić uwagę na $LI-4.7%. Firma Li została założona w Pekinie w 2015 r., a w lipcu 2020 r. weszła na giełdę w Stanach Zjednoczonych.

Firma projektuje i produkuje "inteligentne" elektryczne SUV-y klasy premium. Pierwszym modelem dostępnym w sprzedaży był Li One, duży, sześciomiejscowy SUV. Firma rozpoczęła produkcję w listopadzie 2019 r. i od tego czasu w szybkim tempie zwiększa swoją sprzedaż. W pierwszym kwartale firma$LI-4.7%dostarczyła 31 716 jednostek, co oznacza wzrost o 152% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

To obiecujące, ale podobnie jak wiele akcji pojazdów elektrycznych na tej liście, $LI-4.7% jest wciąż spółką na wczesnym etapie rozwoju, a 31 716 to raczej nie jest liczba produkowana masowo. W ujęciu rocznym oznacza to sprzedaż na poziomie nieco ponad 120 000 sztuk za cały rok.

Rząd chiński zachęca do rozwoju pojazdów elektrycznych, ale nadal należy uważać te firmy za wysoce spekulacyjne.

4. Rivian $RIVN-4.6%

Spadek o 82% z ATH może być dobrą pozycją do wejścia na rynek.

Jako solidniejszą alternatywę można rozważyć akcje Rivian Automotive $RIVN-4.6%. Rivian projektuje, produkuje i sprzedaje elektryczne SUV-y, pickupy i vany, a wśród swoich partnerów strategicznych ma firmę Amazon, która dość mocno sparzyła się na swoich inwestycjach.

FirmaRivian nazywa swojego pickupa R1T pierwszym na świecie "elektrycznym pojazdem przygodowym". Od zera do 60 mil/h rozpędza się w zaledwie trzy sekundy i może holować pojazdy o masie do 11 000 funtów, co jest jedną z głównych zalet firmy.

$RIVN-4.6% jest wciąż małą firmą i w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wyprodukowała zaledwie 2 553 pojazdy. Interesująca jest jednak jej nisza w segmencie pickupów, SUV-ów i samochodów dostawczych.

Od listopada akcje znajdują się w trendzie spadkowym, więc przed głębszą analizą warto poczekać na sygnały świadczące o odwróceniu trendu. Jest to wysoce spekulacyjna gra, nawet jak na standardy akcji EV z tej listy, więc należy zachować ostrożność przy ryzykowaniu kapitału.

5. Lordstown Motors $RIDE

Mniej znany producent samochodów, $RIDE, znajduje się obecnie na poziomie niższym o 90% w stosunku do poziomu ATH z zeszłego roku.

Podobnie jak Rivian , Lordstown specjalizuje się w elektrycznych pojazdach użytkowych. Założona w 2019 r. firma produkuje i sprzedaje Endurance, pełnowymiarowego elektrycznego pickupa.

Spadek cen w tym przypadku przypisuje się przede wszystkim zmienności rynku, a innym czynnikiem jest krótki czas obecności na giełdzie oraz rosnąca konkurencja ze strony firm Rivian i Ford.

Jest wiele czynników, które mogą zniszczyć tę spółkę, ale przyciąga ona moją uwagę, a zwłaszcza miejsce na liście ze względu na ogromny spadek, a zwłaszcza kuszącą cenę 2,18 USD za akcję.

Z mojej perspektywy jednak, przy obecnych rozmiarach i tak silnej konkurencji, akcje te nie są w stanie w najbliższym czasie zdominować rynku i osiągnąć zadowalających wyników. Dlatego byłbym bardzo ostrożny w analizowaniu i ewentualnym inwestowaniu.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana gruntownej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet