S&P 500 ^GSPC
4,998.74
-0.25%
Nvidia NVDA
$819.53
-3.21%
Meta META
$486.80
-2.99%
Amazon AMZN
$175.78
-1.92%
Apple AAPL
$165.25
-1.07%
Microsoft MSFT
$400.40
-0.96%
Alphabet GOOG
$155.98
-0.94%
Tesla TSLA
$149.53
-0.27%

Amazon i Ford jsou kvůli téhle společnosti až po uši v problémech

Dám vám hádanku: Co má společného automobilový gigant a všepožírající monstrum Amazon? Nic? Nevíte? Je to obrovská touha po ekologické, čisté a hlavně levné dopravě/logistice. A jak to uděláte? No samozřejmě elektromobily. Oba giganti se proto rozhodli investovat do začínající slibné společnosti Rivian. Jenže teď se zdá, že to bylo strašně špatné rozhodnutí. Nebo ne?

Ford a Amazon spojuje jejich touha po rozvoji elektromobility

Jeden z nich se zabývá online obchodem, streamováním, sportem a  cloud computingem. Je to $AMZN-1.9%.

Druhý se desítky let zaměřoval na výrobu vozidel se spalovacími motory. To je $F+0.7% 

Oba však nyní naplno šlapou do elektromobily a všeho s ní spojeného.

Amazon, který neustále buduje svou logistickou síť, si chce zajistit náskok v závodě o rychlé doručování výrobků. Ford zase chce zajistit, aby se propast mezi elektromobily a společností Tesla neprohloubila natolik, aby bylo pozdě pokoušet se vůbec o smazání náskoku.

Právě tyto obavy do jisté míry motivovaly jejich kapitálové investice do společnosti Rivian $RIVN+0.1% výrobce elektrických pickupů, dodávek a SUV, který se prezentuje jako jeden z hlavních konkurentů společnosti Tesla.

Tyto investice se zpočátku vyplatily. Například IPO společnosti Rivian Automotive v listopadu loňského roku přineslo společnosti Amazon zisk ve výši přibližně 12 miliard dolarů.

Výstřel do nebes ihned po IPO a pak už jen smutná jízda směrem dolů

Podle dokumentů předložených Komisi pro cenné papíry vlastnil Amazon k 31. prosinci 17,74 % společnosti Rivian a Ford 11,42 %.

Rivian čelí mnoha nepřízním

Obzor společnosti Rivian se však poněkud zatemnil kvůli četným problémům souvisejícím s její výrobní činností. Stejně jako zbytek automobilového průmyslu není Rivian schopen vyrábět tolik automobilů, kolik jeho kapacita umožňuje.

Odvětví poukazuje na několik faktorů, ale zejména automobilové dodavatelské řetězce zůstávají problémové. Výrobcům automobilů chybí součástky, zejména polovodiče, které se staly nedílnou součástí vozidel. Rivian a jeho konkurenti se také potýkají s rostoucími cenami surovin, které zvyšují jeho náklady.

V neposlední řadě se začínající výrobce automobilů potýká s klasickými problémy zralosti spojenými s nárůstem objemu výroby. "Naše první dodávky vozů R1T a R1S se opozdily a náběh výroby trvá z řady důvodů déle, než jsme původně očekávali," uvedla společnost Rivian na začátku dubna.

https://www.youtube.com/watch?v=qa7qc5S2DDA

"Dopady pandemie covid-19 a v poslední době i konflikt na Ukrajině ovlivnily naše podnikání a provoz od výstavby zařízení přes instalaci vybavení až po dodávky komponentů pro vozidla."

Společnost Rivian byla založena v roce 2009 a v roce 2021 vstoupila na burzu. Vyrábí tři vozidla: elektrický pickup R1T, elektrické SUV R1S a elektrickou užitkovou dodávku RCV. V roce 2024 plánuje Rivian otevřít druhý výrobní závod východně od Atlanty. A plánuje vyrábět 400 000 vozidel ročně, zatímco v roce 2021 to bylo 1 015 kusů. To je trochu rozdíl 😂

Na začátku března společnost uvedla, že továrna má kapacitu na výrobu 50 000 vozidel v roce 2022, ale kvůli potížím s dodavatelským řetězcem bude Rivian vyrábět pouze polovinu tohoto počtu - 25 000.

Ford i Amazon pláčou

Tyto provozní potíže se projevily na akciovém trhu. Pochopitelně 😏 protože akcie společnosti Rivian se letos propadly o 69 %. Tržní kapitalizace společnosti Rivian se za toto čtyřměsíční období zmenšila o 63,4 miliardy dolarů na 28,2 miliardy dolarů. Není tedy divu, že byly zasaženy i akcie společností Amazon a Ford.

"V prvním čtvrtletí jsme vykázali celkovou čistou ztrátu ve výši 3,8 miliardy dolarů," řekl 29. dubna analytikům k výsledkům za první čtvrtletí Brian Olsavsky, finanční ředitel společnosti Amazon.

"Ačkoli se v našich komentářích zaměřujeme především na provozní výnosy, rád bych zdůraznil, že tato čistá ztráta zahrnuje ztrátu z ocenění před zdaněním ve výši 7,6 miliardy dolarů, která je zahrnuta do neprovozních nákladů z naší investice do kmenových akcií společnosti Rivian Automotive."

Toto znehodnocení kontrastuje se čtvrtým čtvrtletím roku 2021, kdy podíl Amazonu ve společnosti Rivian přinesl e-commerce gigantu zisk 12 miliard dolarů.

Ford zase od ledna do března vykázal čistou ztrátu 3,1 miliardy dolarů. V prvních třech měsících roku 2021 vykázal výrobce nesmírně populárního pickupu F-150 čistý zisk 2,3 miliardy dolarů. Automobilový veterán uvedl, že jeho ztráta pramenila z prvků mimo jeho činnost.

"Čistá ztráta ve výši 3,1 miliardy dolarů byla způsobena především ztrátou z tržního ocenění investice společnosti Rivian ve výši 5,4 miliardy dolarů. Upravený zisk před úroky a zdaněním činil 2,3 miliardy dolarů," uvedl Ford.

Je to opravdu tak neuvážený nákup jak se může zdát? Jestli je tomu tak, tak si tento nákup nejspíš za rámeček nedají. Nechce se mi ale věřit, že by to neměli promyšlené a chtěli z tohoto obchodu brzy vycouvat. Každopádně akcionáři z toho nejspíš radost nemají. Ač ani jedna ze společností nepřevádí vyloženě špatné výsledky - pochopitelně s přihlédnutím k situaci na zbytku trhu. Co myslíte vy? Unáhlily se společnosti s nákupem podniku, který nikdy nebude ziskový? Minimálně aktuálně to vypadá, že tím přijdou o spoustu peněz. Dlouhodobý výsledek se dozvíme nejdříve za několik let.

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na základě dat z internetu a analýzy Luca Olingy.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 425 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Je to long shot investice. Koneckonců ty ztráty na několik Q dopředu jim pokryje výdělek ihned po IPO

Jo jasně. To samozřejmě vím. Spíš mi jde o to, jestli má celkově Rivian šanci se uchytit a začít jim vydělávat, nebo jestli postupně umře, stejně jako už spousta podobných společností

Tak nemyslím si, že by zrovna $AMZN-1.9% nechal padnout společnost, ve který má tak velký podíl

Jestli má vůbec cenu snažit se dohnat Teslu: Nemá :D Tady to není o tom, že by neměli podobně dobrá auta. Jde o ten náskok co se týče infrastruktury, technologie, progresivitu...

Co si budem povídat. Aktuálně to nevypadá, že by měl někdo Teslu dohnat. Slyšíme o spoustě zabijáků Tesly, ale nikdo se ještě ani nepřiblížil. Malé společnosti nemají prostředky a zázemí na tak rychlou expanzi. Mají ale možnost progresivní a agresivní změny a reakce. Zaběhlé automobilky jsou zase hrozně svázané akcionáři, fanoušky, vybudovanou infrastrukturou a zaběhlým managementem.

Ve finále to zatím vypadá, že by alespoň šlapat na paty Tesle mohla některá z čínských automobilek (za mě BYD) a nebo ten Ford, který se snaží relativně naplno dohnat co prošvihl v počátku EV - stejně jako všichni staří výrobci.