S&P 500 ^GSPC
4,993.24
-0.36%
Nvidia NVDA
$817.43
-3.46%
Meta META
$487.34
-2.88%
Amazon AMZN
$176.19
-1.69%
Apple AAPL
$165.19
-1.11%
Microsoft MSFT
$400.84
-0.85%
Alphabet GOOG
$156.21
-0.79%
Tesla TSLA
$148.95
-0.66%

Jak budou jednou naši potomci říkat bublině z let 2020 - 2022?

Dneska jsem opět narazil na zajímavou myšlenku, kterou bych tu rád rozvinul a prodiskutoval s vámi 😇 Nebudu to zdržovat - dotaz zní přesně jak napovídá nadpis.

Jak se podle vás bude jednou v učebnicích psát o aktuálním časovém úseku? Jak se budou naši potomci učit o letech 2020-2022 z pohledu vývoje trhu?

Máme tu dot-com bublinu z přelomu tisíciletí. Samozřejmě hypoteční krizi okolo roku 2008. Ne tak úplně významnou (na celkovém měřítku trhu) korona korekci. Jenže teď jsme viděli zhruba půl roku trvající období EXTRÉMNÍHO růstu trhu. Každý druhý den mi na hodinkách píplo upozornění s tím, že SAP500 právě dosáhl nového maxima. A teď jsme již několik týdnů/měsíců svědky volného pádu a všeobecných obav o to, že by mohlo přijít ještě něco horšího. 

Jak se podle vás bude jednou tento prudký "peak" grafu (koukám konkrétně na SAP, který nás všechny nejspíš zajímá nejvíc) jmenovat v učebnicích? A pokud opravdu přijde recese, jak se jí bude říkat?

Můj pohled je takový, že veškerý tento růst celého indexu o desítky % nad jeho průměrným tempem je způsoben hlavně: Obecně příznivé podmínky pro trh, rozjařenost populace po mírném zklidnění po opadu pandemie a hlavně - příchod obrovské masy retailu. To je dvousečná zbraň, která podle mě bude definovat právě toto období. 

Mnoho lidí prosedělo několik měsíců doma. Nic jiného jim nezbylo. Začali se tedy zajímat o investování. Což jsme ostatně viděli třeba u $GME+0.1% a TWSB, o kterých se bude taky jednou psát v učebnicích. To způsobilo další obrovskou akceleraci již tak pozitivní nálady na trhu. Obrovský příliv nové krve a prostředků do investic všeho druhu. 

Na druhou stranu nejspíš je to taky trochu katalyzátor aktuálního pádu (A tady mě neberte za slovo. Vážně nevím jakou měrou to mohlo přispět 😂). Spousta nováčků, kteří poslední dva roky neviděli nic jiného než nezastavitelný růst a jeden rekordně zelený den za druhým... No a přesně tito lidé právě zažívají první krveprolití (nebo mám psát spíš penězprolití? 😂). A dost možná spousta z nich prodává a tím malinko ženou trh opět víc a víc dolů. Nás to ale nerozhodí že? 😇

No každopádně - chtěl jsem tím říct, že to je podle mě fenomén, podle kterého bych já pojmenoval toto období a úsek na grafu. Něco ve stylu: Retail bublina? Apes crisis? 😂🙉

Jen mě prosím neberte za slovo. Opravdu si nemyslím, že příchod retailu byl hlavní příčinou dění posledních třech let na trhu. Na druhou stranu si myslím, že je tím tato epizoda docela dost definována! 

A teď čekám na váš názor! Jak bude podle vás za třeba 10 let nazýváno období 2020-2022? Pište do komentů, díky! A jestli se vám moje tvorba líbí, klidně mi můžete dát follow, ať vám nic neuteče 😇

Disclaimer: Toto v žádném případě není investiční doporučení. Jde čistě o můj názor a spekulaci o možném vývoji tohoto fenoménu.


Autor @trollbringer má karmu 425 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

nebo se nabízí otázka, jestli se vůbec jednalo o bublinu 😎😃

Bublinu neřeším. Ale podle mě to bude bráno jako počátek masové adopce $BTCUSD+1.3% veřejností.

Možná bych dal spíš masová adopce kryptoměn obecně.

Well... asi proč ne

tak keby to tak bolo som veľmi rád... stale čakam na nejaky fundament na trhu, ktorý by konečne ukazal možnosti kryptomie a teda DECENTRALIZACIA

Za mě to tedy bude něco jako: Každý kupoval všechno na totálně přestřelené ceně, protože všechno rostlo do nesmyslu. Jenže jak to zkrátit? 😂 Napadá mě třeba P/E bublina?

To je actually hodně good :D

Lol 😂 jako je to true

Jenže teď vlastně zamyšlení. Jsme v bublině? Pojmenoval jsem to tak, ale odpovídá vlastně aktuální období definici bubliny?

Ekonomická bublina (nebo také spekulativní bublina, finanční bublina, cenová bublina) je dočasná a nestandardní odchylka od skutečné hodnoty. Příčiny bublin jsou nejasné, ale existují řady teorií. Tyto bubliny jsou častější a trvají déle, než by se předpokládalo u racionálního trhu.