S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Zarówno Amazon, jak i Ford mają przez tę firmę poważne kłopoty

Dam ci zagadkę: Co mają ze sobą wspólnego samochodowy gigant i pożerający wszystko potwór Amazon? Nic? Nie wiesz? Jest to ogromne pragnienie ekologicznego, czystego, a przede wszystkim taniego transportu/logistyki. A jak to zrobić? No cóż, oczywiście samochody elektryczne. Dlatego obaj giganci postanowili zainwestować w obiecujący start-up o nazwie Rivian. Teraz jednak okazuje się, że była to bardzo zła decyzja. A może tak było?

Ford i Amazon jednoczą się w dążeniu do rozwoju mobilności elektrycznej

Jedna z nich zajmuje się handlem internetowym, transmisjami strumieniowymi, sportem i przetwarzaniem w chmurze. To jest $AMZN+1.5%.

Druga firma od dziesięcioleci koncentruje się na produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi. To jest $F+6.1%

Obydwie firmy są jednak obecnie w pełni zapatrzone w pojazdy elektryczne i wszystko, co się z nimi wiąże.

Amazon, który systematycznie rozbudowuje swoją sieć logistyczną, chce zapewnić sobie przewagę w wyścigu na szybkie dostarczanie produktów. Ford ze swojej strony chce zadbać o to, by przepaść między pojazdami elektrycznymi a Teslą nie powiększyła się tak bardzo, że będzie za późno nawet na próby zniwelowania przewagi.

To właśnie te obawy stały się w pewnym stopniu powodem ich inwestycji w Rivian $RIVN+1.9%, producenta elektrycznych pickupów, vanów i SUV-ów, który jest jednym z głównych konkurentów Tesli.

Inwestycje te początkowo się opłaciły. Na przykład IPO firmy Rivian Automotive w listopadzie ubiegłego roku przyniosło firmie Amazon zysk w wysokości około 12 mld USD.

Gwałtowny wzrost zaraz po IPO, a potem smutna jazda w dół

Zgodnie z dokumentami złożonymi w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, na dzień 31 grudnia Amazon posiadał 17,74% udziałów w Rivian, a Ford 11,42%.

Rivian stawił czoła wielu przeciwnościom losu

Jednak horyzont Riviana nieco się zaciemnił z powodu licznych problemów związanych z działalnością produkcyjną. Podobnie jak reszta przemysłu motoryzacyjnego, Rivian nie jest w stanie wyprodukować tylu samochodów, na ile pozwalają mu moce produkcyjne.

Branża wskazuje na kilka czynników, ale problematyczne pozostają przede wszystkim łańcuchy dostaw w branży motoryzacyjnej. Producentom samochodów brakuje komponentów, zwłaszcza półprzewodników, które stały się integralną częścią pojazdów. Rivian i jego konkurenci zmagają się także z rosnącymi cenami surowców, które powodują wzrost kosztów.

Ponadto początkujący producent samochodów musi stawić czoła klasycznym problemom związanym z dojrzałością, które pojawiają się wraz ze wzrostem wielkości produkcji. "Pierwsze dostawy R1T i R1S zostały opóźnione, a wzrost produkcji trwa dłużej niż pierwotnie zakładano z wielu powodów" - powiedział Rivian na początku kwietnia.

https://www.youtube.com/watch?v=qa7qc5S2DDA

"Skutki pandemii wirusa Covid-19, a ostatnio także konfliktu na Ukrainie, wpłynęły na naszą działalność i operacje - od budowy zakładów, przez montaż wyposażenia, po dostawy części samochodowych."

Firma Rivian została założona w 2009 r., a w 2021 r. weszła na giełdę. Produkuje trzy pojazdy: elektryczny pickup R1T, elektryczny SUV R1S oraz elektryczny samochód dostawczy RCV. Firma Rivian planuje otwarcie drugiego zakładu produkcyjnego na wschód od Atlanty w 2024 roku. Planuje się produkcję 400 tys. pojazdów rocznie, w 2021 r. będzie to 1 015 pojazdów. A to już trochę różnica 😂

Na początku marca firma poinformowała, że zakład ma możliwości wyprodukowania 50 000 pojazdów w 2022 roku, ale z powodu problemów z łańcuchem dostaw Rivian wyprodukuje tylko połowę tej liczby - 25 000.

Ford i Amazon wnoszą skargę

Te trudności operacyjne odbiły się na rynku akcji. To zrozumiałe 😏 ponieważ akcje Riviana spadły w tym roku o 69%. W ciągu tych czterech miesięcy kapitalizacja rynkowa Riviana zmniejszyła się o 63,4 mld USD do 28,2 mld USD. Nie dziwi więc, że akcje Amazon i Ford również ucierpiały.

"W pierwszym kwartale zanotowaliśmy stratę netto w wysokości 3,8 miliarda dolarów" - powiedział Brian Olsavsky, dyrektor finansowy firmy Amazon, który 29 kwietnia poinformował analityków o wynikach za pierwszy kwartał.

"Chociaż nasze komentarze koncentrują się przede wszystkim na dochodzie operacyjnym, chciałbym zaznaczyć, że ta strata netto obejmuje stratę z wyceny przed opodatkowaniem w wysokości 7,6 mld USD, która jest ujęta w kosztach nieoperacyjnych z naszej inwestycji w akcje zwykłe Rivian Automotive".

Ta utrata wartości kontrastuje z czwartym kwartałem 2021 r., kiedy to udziały Amazona w Rivian przyniosły gigantowi e-handlu zysk w wysokości 12 mld USD.

Z kolei firma Ford w okresie od stycznia do marca br. odnotowała stratę netto w wysokości 3,1 mld USD. W pierwszych trzech miesiącach 2021 r. producent niezwykle popularnego pickupa F-150 odnotował zysk netto w wysokości 2,3 mld USD. Weteran branży motoryzacyjnej powiedział, że straty wynikają z czynników spoza jego działalności.

"Strata netto w wysokości 3,1 mld USD wynikała przede wszystkim ze straty w wysokości 5,4 mld USD na wycenie rynkowej inwestycji Rivian. Skorygowany zysk przed potrąceniem odsetek i podatków wyniósł 2,3 mld USD" - powiedział Ford.

Czy rzeczywiście jest to tak nierozważny zakup, jak może się wydawać? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie zapomną o tym zakupie. Nie chce mi się jednak wierzyć, że nie przemyśleli tej sprawy i chcieli się z niej wcześniej wycofać. Tak czy inaczej, akcjonariusze prawdopodobnie nie są z tego powodu zadowoleni. Żadna z tych firm nie osiąga jednak jednoznacznie złych wyników - co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę stan reszty rynku. Co o tym sądzisz? Czy firmy spieszą się, aby kupić firmę, która nigdy nie będzie rentowna? Przynajmniej w tej chwili wygląda na to, że stracą na tym dużo pieniędzy. Długofalowe rezultaty poznamy najwcześniej za kilka lat.

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moja opinia oparta na danych z Internetu i analizie Luca Olinga.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet