S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Update opčního portfolia📊

Vzhledem k tomu, že za tento týden nemám žádné uzavřené pozice, tak si v dnešní updatu povíme, jak aktuálně vnímám ekonomiku v USA v poslední době, a jak se na trzích chovám.

V poslední době jsou trhy poměrně turbulentní, kdy lítají nahoru a dolů. Jsem tedy v aktuální době s opčními pozicemi dost opatrný. Hlavním důvodem je vývoj inflace v USA, a spolu s tím i vývoj trhu práce v USA. Jak jsme si jistě všimli, tak inflace přestala klesat, a vykazuje známky určitého odporu vůči dalšímu poklesu. A k tomu přidejme fakt, že k cíli ve výši 2 % máme ještě poměrně daleko. Navíc podle průzkumu, který byl veden s nákupními managery (název si nevzpomenu😂), tak ceny v USA stále rostou. Je tedy jasné, že inflace je pro mě na jedné z TOP priorit pro sledování z macrosvěta.

V důsledku těchto jevů i FED pomalu ztrácí na jistotě ohledně snižování úrokových sazeb. Každá změna názoru FEDu samozřejmě vyvolává reakci na trzích. Tím pádem jsou jednání FOMC dalším TOP tématem, který sleduju.

V neposlední řadě je to trh práce, který může dát naději poklesu inflace. Když totiž rostou ceny, a nerostou platy, tak lidé budou nuceni začít šetřit. Dále trh práce nesmí jít do kytek moc, abychom tu neměli další problém. Zatím ale v případě trhu práce platí bad news jsou vlastně good news. A proto je trh práce téma číslo tři, které sleduju.

A co tedy teď dělám?🤔

Částečně jsem přešel do defenzivy, to znamená že jsem zapojil strategie, které mě mohou uchránit před případným propadem viz. poslední příspěvek, kde jsem psal, jak jsem na poklesu trhů vydělal peníze. Částečně teď oželuju své výsledky, ale také vím, že když se vše podaří, tak na propadu trhů mohu s těmito strategiemi vydělat víc než na růstu.

Další kapitolou jsou výpisy naked opcí. Zde nevypisuji tolik, a hlavně se nyní vyhýbám menším firmám, alespoň když jsou na obzoru důležité macro data z USA. Zamezuji tím zbytečným problémům v případě přiřazení. Pokud tedy firmě nevěřím, nevypisuju zde opce.

A posledním tématem jsou creditní spready. Zde jsem také opatrný a rozhodně nejsem v trhu v momentě, kdy vycházejí důležité macro data. Přesně proto tento týden nemám žádný obchod. Zároveň taky creditní spready dělám níže než obvykle (s nižší deltou), dávám si tím více prostoru pro úspěch.

Tak, to je tak v kostce, co teď dělám v opčním portfoliu a proč i tento týden nebyl žádný obchod. Doufám, že se vám tento příspěvek bude líbit, a něco vám taky dá.

PS: Budu rád, když mi do komentářů napíšete, jak se v téro době chováte ve vašich portfoliích vy.😉


Ahoj, souhlasím s Lukášem, hezky sepsané. Měl jsem vypsanou jednu týdenní PUT opci na $BLNK-1.2%, kterou jsem vypisoval ITM. Opce vypršela na prázdno a přinesla čistý zisk 14 USD (z alokovaných prostředků to dělá 5,6%). Jinak to mám stejně jako Lukáš. Posiloval jsem pozice titulů, které držím dlouhodobě v dividendovém portfoliu. Konkrétně se jednalo o $CVS+0.3%, $SBUX+3.4% a $PFE-1.0%. A nově otevřel první pozici v $GILD-0.2%.

Parada, každý dolar se počítá👍 takže v LT portfoliu výkup poklesů jo?

Partner

Super, moc hezky sepsané základní body a proč je sledovat. Souhlasím a mám to také tak! 👍 Ohledně opcí se moc nemohu vyjádřit, protože jsem stále s nima nezačal, ovšem zajímá mě, jak to máš jakoby pojištěné, jak si psal posledně? ...prostě více teď dáváš na pokles, neboli short, neboli put v obcích? 😊 ...já osobně se stavím u sebe teď tak, že nekupuji nějaké vrcholy, čekám s kapitálem a přikupuji jen u pozic které mám v portfoliu dlouhodobě a postihly je propady, jako například tomu bylo teď u $CVS+0.3% a $SBUX+3.4%  ...občas uvažuji na shortu si nějakém zkusit a využít tak propady, ale zase si říkám, short nejde jinak než na páku a v případě minutí trendu bych musel případně to držet déle a žrali by mě tak poplatky.

Na defenzivu mám jednu fajn opční strategii, která něco málo vydělá když trhy rostou, ale po nějaké době je poto zajímavější poklesova strana, kde je potenciál daleko většího zisku. Když to vyjde, tak je to taková fajn fičura. 😉 Takže to není čistě o shortu, ale vydělám i na růstu trhu.

Jinak s dlouhodobým portfoliem taky vyčkávám.

Partner

Tak to "až" se to doto vrhnu, tak mě ta fičura zajímá. 👍