S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Warren Buffett vs Cathie Wood: Jak w bajce o zającu i żółwiu

Warren Buffett i Cathie Wood to dwa bardzo znane nazwiska na Wall Street. Wyrocznia z Omaha buduje majątek w rozsądnym i umiarkowanym (ale wciąż ponadprzeciętnym) tempie. Cathie Wood przyjmuje diametralnie odmienną taktykę. Preferuje agresywne i ryzykowne tytuły, które szybko wystrzeliły ją w górę. Ale jak to bywa - duży skok oznacza duży upadek. Trzy lata później Cathie i Warren są dokładnie po tej samej stronie.

Dwóch inwestorów, dwa diametralnie różne podejścia

Natknąłem się dzisiaj na ciekawy wykres, który porównuje wyniki inwestycyjne sprawdzonego w czasie funduszu Warrena Buffetta $BRK-B-1.1% i funduszu Cathie Wood $ARKK-3.5%. Wykres porównuje okres ostatnich trzech lat, w których oba podejścia inwestycyjne odnotowały wzrost. Zasadnicza różnica polega jednak na formie tego wzrostu. Podczas gdy Buffett wznosił się z całkowitym spokojem i bez większych problemów, Wood przeżył niezwykle burzliwy okres.

Źródło.

Co jednak ciekawsze, po trzech latach obaj znaleźli się na tym samym poziomie. Nie bałbym się powiedzieć, że jeden z nich miał prawdopodobnie nieco bardziej spokojny sen. Interpretację pozostawiam Wam 😇 Nie narzucam nikomu swojej opinii ani nie sugeruję, co jest lepsze. Chcę tylko zwrócić uwagę na to, że na dłuższą metę nie zawsze opcja, o której jest głośno, jest właściwa. Czasami opłaca się być tym nudnym, siedzącym w kącie, gdy wszyscy inni dobrze się bawią.

Ale porównujemy tylko trzyletni okres. A co z dłuższą perspektywą czasową? Przyjrzyjmy się ostatnim pięciu latom. W tym okresie spółka Berskshire Warrena Buffetta zyskała 93%. ARKK następnie 82%. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną zasadniczą kwestię. Berkshire istnieje o wiele dłużej. I w większości z nich osiągnął lepsze wyniki niż rynek. To coś, za co Cathie nie może jeszcze przypisać sobie zasług.

Co wolisz? Bardziej podejście "zająca", który ma szansę znaleźć się znacznie wcześniej, ale może się potknąć, czy podejście "żółwia", który powoli, ale pewnie zmierza do zwycięstwa?

Zastrzeżenie: Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moja opinia oparta na wykresie z serwisu Reddit. Każdy musi rozważyć swoją własną strategię inwestycyjną.


No comments yet