S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

3 podhodnocené akcie až o 25 % ze sektoru těžby lithia

Redakce Bulios
10. 5. 2024
6 min read

V posledních letech se čím dál tím více ukazuje, že lithium, nezbytný prvek pro výrobu baterií a klíčový pro růst infrastruktury elektrických aut a udržitelných energetických systémů, zažívá období rychlé transformace. Nejnovější schválené projekty "slibují" nejen revoluci v udržitelné výrobě, ale také otevírají dveře společnostem k významnému snížení provozních nákladů, což může mít velmi pozitivní důsledky pro celý průmysl.

Další plány těchto tří společností zahrnují expanzi na mezinárodní trhy a zahájení komerční produkce lithia v roce 2026, což naznačuje strategickou přípravu na nadcházející globální poptávku. Tato expanze je podporována ambiciózními plány na rozšíření operací do Austrálie a Kanady, což nejen zvyšuje diverzifikaci, ale také umožňuje lépe čelit tržní volatilitě a využívat rostoucí globální poptávku po lithium-iontových bateriích.

Standard Lithium $SLI-7.3%

Standard Lithium je inovativní společnost zaměřená na extrakci lithia ze solanky. V roce 2023 společnost úspěšně dokončila Fázi 1A svého hlavního projektu v Arkansasu, což je významný krok k zavedení své revoluční technologie přímé extrakce lithia (DLE). Tato technologie umožňuje vyšší účinnost získávání lithia s průměrnou mírou úspěšnosti 96,1 %, což je značné zlepšení oproti tradičním metodám. Díky tomu může společnost rychleji reagovat na měnící se tržní podmínky a zvyšovat svou produkční kapacitu podle aktuální poptávky.

Společnost Standard Lithium se rovněž připravuje na expanzi svých operací s plány na zahájení komerční produkce v roce 2026. Její cílem je vyrábět lithný uhličitan v kvalitě vhodné pro použití v bateriích, což je klíčové pro napájení moderních technologií, jako jsou elektrická auta a energetické úložiště. Předběžná studie proveditelnosti pro projekt South West Arkansas odhalila potenciál pro značné rozšíření provozu, což by mohlo významně zvýšit roční produkci společnosti.

SLI
$1.64 -$0.13 -7.34%

Standard Lithium očekává, že její celková kapacita extrakce lithia v roce 2024 dosáhne 20 000 metrických tun lithného uhličitanu ročně. Tento vývoj je součástí širší strategie společnosti, která zahrnuje zlepšování efektivity a snižování nákladů na produkci. Díky inovativní technologii a strategickým plánováním se Standard Lithium stává klíčovým hráčem v rychle se rozvíjejícím sektoru extrakce lithia, přičemž její akcie mohou nabízet zajímavou příležitost pro investory, kteří chtějí využít růst globálního trhu s lithiem.

Albemarle Corp. $ALB-2.8%

Albemarle Corp. má široké základny operací, od Jižní Ameriky přes Austrálii až po Spojené státy, což ji činí jedním z největších hráčů v sektoru s lithiem. V roce 2023 oznámila, že její roční produkce lithia dosáhla nového rekordu 85 000 metrických tun, což představuje nárůst o 15 % oproti předchozímu roku. Tento růst byl podpořen investicemi do nových těžebních technologií a optimalizací stávajících zařízení.

ALB
$122.95 -$3.53 -2.79%
Fair Price: $846.60
Jjycpo: 31.57%
Undervalued
Overvalued
Dostupné pouze členům Bulios Black

V rámci snahy o zvýšení efektivity a snížení nákladů Albemarle Corp. plánuje v roce 2024 snížit své kapitálové výdaje na 1,6 až 1,8 miliardy USD, což by byl pokles oproti 2,1 miliardy USD v roce 2023. Tyto úspory vycházejí ze strategického plánu společnosti na zefektivnění operací a zlepšení energetické efektivity ve všech jejích zařízeních. Firma také předpokládá, že díky těmto opatřením dojde k ušetření přibližně 95 milionů USD ročně, což významně zlepší její finanční zdraví a konkurenceschopnost.

ALB
$122.95 -$3.53 -2.79%

Albemarle také vykazuje silný růst v segmentu skladování energie, což je důležitý trh s rychlým rozvojem. Očekává se, že v roce 2024 dosáhne nárůst objemu prodeje v tomto segmentu o 10 % až 20 %. Přestože se tržní ceny lithia drží relativně stabilní, prognózy čistých tržeb (Net Sales) společnosti pro letošní rok se pohybují mezi 5,5 a 7,6 miliardy USD. Tento předpokládaný růst je důsledkem rostoucí poptávky po řešeních pro ukládání energie, které jsou klíčové pro podporu udržitelných energetických sítí a rozvoj infrastruktury pro elektrická vozidla.

Piedmont Lithium $PLL-5.1%

Piedmont Lithium nedávno získala klíčové povolení pro svůj projekt Carolina Lithium v Severní Karolíně. Tento projekt má za cíl vybudovat udržitelnou výrobu hydroxidu lithného s nízkými provozními náklady. Společnost očekává, že začne s výstavbou a nastartuje produkci do dvou let po získání všech potřebných schválení.

V průběhu posledního finančního roku Piedmont Lithium zaznamenala značné zvýšení produkce a efektivity. Její strategie zaměřená na rozšiřování a optimalizaci výrobních kapacit přinesla o 30 % vyšší produkci lithného hydroxidu v porovnání s předchozím rokem. Díky těmto krokům firma očekává, že její cash flow se výrazně zlepší, což by mělo posílit její pozici a zvýšit atraktivitu pro investory.

PLL
$14.74 -$0.80 -5.15%

Piedmont Lithium také plánuje expanzi na mezinárodní trhy. V letošním roce společnost uvedla, že hodlá zahájit nové projekty v Austrálii a Kanadě, čímž rozšíří svou globální přítomnost. Tato geografická diverzifikace by měla firmě umožnit lépe čelit volatilitě trhu a zároveň využít rostoucí poptávku po lithiu, která je hnací silou rozvoje technologií pro elektrická auta a energetické skladování.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.