S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

👋 Zdravím komunito. Jak se aktuálně díváte na Čínu 🇨🇳 a dění kolem ní? Investujete do čínských společností nebo od nich dáváte ruce pryč?

Čína přijímá opatření k oslabení závislosti své ekonomiky na Západě. Tyto kroky mají jak ekonomické, tak vojenské motivace.

📈 V nedávných letech Čína investovala miliardy dolarů do rozvoje výroby polovodičů, elektrických vozidel, baterií a solárních panelů. Současně jihovýchodní Asie předstihla USA a Evropu jako největší exportní trh Číny. Čínská vláda snížila držby amerických pokladničních poukázek, omezila svou závislost na západních potravinových dovozech a pracuje na zlepšení své energetické bezpečnosti.

Tyto snahy mohou poskytnout čínské ekonomice krátkodobý impuls i dlouhodobou přípravu na geopolitická napětí se Západem. Zároveň může tato strategie připravit Čínu na vojenské konflikty.

Znovusjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou je jedním z nejjasnějších cílů Si Ťin-pchinga. Je logické, že by chtěl minimalizovat riziko ekonomického vystavení Číny,“ uvedl Vivek Chilukuri, expert na národní bezpečnost v Center for a New American Security.

I když není jisté, zda invaze nebo blokáda Tchaj-wanu nastane brzy, rostoucí napětí se Západem dává Číně dostatečný důvod k investicím do vlastní ekonomiky.

Pokud by však k invazi došlo, mělo by to pro čínskou ekonomiku „katastrofální“ následky, jak uvádí Vivek Chilukuri.

Vote to see the results! 84 answers already!

Posledné roky som čítal viacero kníh o Číňanoch a Číne a vedomie toho, akí sú a ako uvažujú, ma odradilo od investovania do Čínskych spoločností.

Sú nesmierne pokorní a pracovití, ale dohody a zmluvy pre nich platia len dovtedy, kým sú výhodné pre nich a podraziť toho, s kým majú dohodu/zmluvu, ak je to pre nich výhodné, je pre nich tá najprirodzenejšia vec na svete. Podobne ako Japonci, sú presvedčení o svojej nadradenosti(i keď na rozdiel od minulosti už sa naučili to nedávať najavo) a zbytok sveta majú za nekultúrnych primitívov.

Mohl byste prosím zde ty nejlepší doporučit?

E.L.Shaugnessy: Čína- krajina nebeského draka(dejiny).

Sun-c': Umenie vojny,

od J. Clavella je na audiotéke celá Ázijská sága, tj viacero samostatných románov, ktoré spolu nesúvisia, alebo len veľmi voľne o Japonsku, Číne, obzvlášť Hong-kongu, ide o beletriu. čítal som aj nejaké Čínske sci-fi, celkovo ale aj keď sa jedná o beletriu, je to pre nás náročné na sústredenie, nakoľko ich mená sú pre nás čisto abstraktné a človek sa v nich "ľahko stratí" a pri slabšom sústredení často zistí, že "nevie, o kom je reč".

U Číny je to rozhodování složité. Já osobně už v této zemi neinvestuji. Kdysi jsem měl pár akcií $BABA+2.1%, ale je to už několik let. I přes to, co se tam děje je ale jistě dobré to sledovat a kdyžtak využít příležitosti. Ty jsou ale i jinde😉