S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Už jsem to jednou psal. Já bych nepodceňoval Pfizer. Ještě neřekl poslední slovo v tomto byznysu. Pokud neuspěje s lékem na hubnutí  danuglipronem, může přijít rychlá akvizice některé biofarmaceutické společnosti se slibným vývojem léku proti obezitě. Hotovosti má za vakcíny dost.

Já bych těmhle lékům na hubnutí zas tolik váhy nepřikládal. Jednak jich časem bude na výběr celá řada nebo lidem dojde, že tohle není cesta pro udržování zdravého metabolismu. Nehledě na to, Pfizer by měl lépe zainvestovat do svého výzkumu než utrácet za předražené akvizice.

Dovolím si s Vámi nesouhlasit. Obézních lidí stále přibývá. Co je příčinou vy všichni. Jsou to primárně špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Je to taková daň dnešní hektické doby. Že ty léky jsou žádané o tom svědčí jejich nedostatek. Spíše bude zajímavé jak se k tomuto problému postaví zdravotní pojišťovny. Co se týče akvizic to už je věc manažerů co bude levnější a výdělečné. Hotovosti mají z Covidu dost.

@miroslavfilipcik Léky jsou žádané, protože nabízí "free lunch" ale domnívám se, že samotné zdraví to lidem nijak nevylepší. Kde je poptávka, tam je nabídka. Až jim dojde patent, tak se na to vrhne řada společností s generiky a jak ten jejich biz vypadal poslednich deset let jsem tu už psal. Nakonec i ta vakcína nebyla jejich zásluha, jen se ujali role výrobce a distributora. Akcionáři z toho dostali minimum a jaký bude výsledek akvizic se uvidí za několik let. Místo toho můžete držet různé monopoly, které si několik dekád udržují konkurenční výhodu nebo lakomou farmacku, ktera může být za pár let zdecimovana soudy kvůli vedlejším účinkům jejich léků.

@victor_nettoyeur osobně $PFE+0.7% nemám a ani nehodlám kupovat. Jenom jsem chtěl naznačit, že je to firma která dokáže zareagovat na trh. Viz Covid. Já mám v portfoliu $NVO+0.3% , $OPK+6.2% a $IMAB.

@miroslavfilipcik Díky za info, každopádně nic z toho nebylo míněno osobně a jsem vlastně rád, když tu někdo nesouhlasně reaguje. Ať se vašim koním dobře běží!;)

@victor_nettoyeur v pohodě. Diskuse s inteligentními lidmi je šance se někam posunout. Ať se Vám daří 👍

Za mě to uspět může a lidé to možná budou používat, ale je to prostě sázka na to, které firmě se to opravdu podaří a zatím je vidět, že se daří hlavně $NVO+0.3%.

To je to co mi právě vadí, že může nebo se očekává atd. Za mě je to velká nejistota a ten byznys není moc stabilní.

PFE je firma, ktera za me neprekona index, kdyz se podivam na 10 let zpatky tak krome pandemie ma prakticky nulovy rust ve vsech moznych metrikach. Tyto vyjmecne zisky si rozdelila na odmenach, odkoupili nejake akcie za spatne ceny a zbytek vyhodili na akvizice, ktere jsou nezbytne pro vymenu koncicich patentu a jejich vysledek je znacne nejisty.

Akcionar, ktery neprodal na vrcholu ma za 10y nulovy zisk, kdyz nepocitam dividendy. Ty se navysily za poslednich 5y o cca 5% a 3y (covid!) 3%, takze si muzete udelat dojem jak mysli na (divi) akcionare.

PFE jsem prodaval ve 2022 a velmi lituji, ze jsem je loni nakoupil zpatky, hold zkusenost;) Od te doby jsem vyprodal vsechnu farmu, tzn. ABBV, TEVA, BMY a JNJ protoze to je to sektor, kde rozhodne nemam dostacujici prehled a radeji to dam do indexoveho ETF.

Hmn... zajímavý komentář, díky za něj :-)

Bohužel mám podobnou zkušenost a držím ztráty z vysokých cen u Pfizer I Novavax. Ta druhá je těžkým poučením, že nestačí víra a dobrý produkt, ale nezkušený management dokáže podělat i to, co zdánlivě nejde.

Moje slova, vidím tu úplně stejně. Bohužel jsem nakoupil asi rok zpátky a jenom čekám až se začnou zelenat, pak prodám a přesunu to do jiných akcií nebo ETF.

Moje portfolio je široce diverzifikované až můžu na rovinu říct že předsiverzifikované ... ale .... když se podívám na jakýkoliv fond tak je na tom stejně, kvůli stabilitě. Mám od Cunsumer discretionay přes Technology a Energy po Utilities a na nějaké ty spekulace se také místo najde na přilepšenou :-) Snažím se držet hlavně Mid cap a větší ale mám i nějaké menší společnosti a všechny s výplatou dividend nad 4%. Hlídá se to těžko ale naštěstí existuje hodně portálů, kde zdarma chodí informace o tom jaké je EPS a výplata dividendy a můžu tak celkem pružně reagovat na nějaké události.
PFE je jedna z těch ze sectoru Healthcare, kde mám největší pozici a věřím jim už jen proto že je velký korporát s obrovským cash flow a hromadou velkých mozkoven 😁

Super, tak to je zajímavý přístup. Kolik tak přibližně máš pozic?😁

Mám 50 otevrených pozic. V podstatě mi každý měsíc přistane pěkná dávka dividend 😁 Z dlouhodobýho hlediska v tomto nevidím žádný problém ..... Tak jako jsem bral ztráty tak jsem bral i profity. Nejde reagovat nějak super pružně jako kdybych měl 5 pozic ale to já ani nepotřebuji. Když se něco opravdu podělá tak holt co se dá dělat ale je to malé procento z portfolia 😊

@luksaboss Muzu se zeptat jak zvladate sledovat 50 pozic? Ja osobne jsem jich mel jednu dobu neco pres 30 a ikdyz jsem tomu venoval vetsinu volneho casu, tak jsem o tech firmach zdaleka nevedel tolik, abych se s portfoliem citil komfortne. Uz jen kazdy kvartal sledovat vysledky, cist prepisy callu zabere na kazdou firmu treba hodinu. Pak se velmi hodi venovat pozornost short reportum, pak treba nejake aktualni analyzy, sledovat zasadni novinky a co se deje s konkurenci a je to pak prace na plny uvazek. Ne nahodou ma asi vetsina portfolia manazeru mnohem mene pozic. Snizil jsem to na 15 a stejne se mi to zda nekdy prilis a budu to redukovat a smerovat do ETF.

@victor_nettoyeur já mám 13 + krypto a přiznám se, že se v tom začínám ztrácet 😎

@luksaboss To chápu no, já bych 50 pozic psychicky asi nedal. Záleží hodně na člověku, situaci a cílech, ale pro mě osobně by aktuálně 50 pozic nedávalo smysl.

@miroslavfilipcik Jojo mám to podobně. Mám asi 18 pozic a už to začíná být obtížné, ale plánuji nějaké pozice komplet prodat.

@lukasnekvapil Samozřejmě že nesleduji každou pozici zvlášť ..... já se nesnažím zbohatnout za rok pánové .... Jde mi o pasivní příjem a mám prostě měnší pozice a firmy co mají něco za sebou. Na spekulování nemám taky nervy a kdybych měl 50 spekulací tak to je naprosto nereálný. Jak jsem psal výše ... funguje to jako fond, je široce diverzifikovaný a skládá se z více titulů. Když něco začne jít do kopru tak se z toho moje portfolio neposere a já mám nějaký čas na to reagovat. Když vezmu ztrátu tak co se dá dělat a to tam ztráty mám. Ale celkově jsem stále cca 10% plus a chodí mi pravidelný dividendy.

Divi super, osobně v portfoliu nic z medical sektoru nemám ,jelikož ho neznám. Tudíž to není investice pro mě.

Jasný to je pochopitelné.

Celkovo podhodnotená, kvalitná firma. Tak trochu doplatila na panicky výpredaj. Ja tam vidím potenciál rastu cca 5 rokov.

Ok, no já už tam potenciál právě moc nevidím, takže budu prodávat.

Moc výborně. Jsem tam 2.5% v plusu+ 5.5 čistá dividenda, takže zatím mám 8% zhodnocení. Jít pod 27$ tak přikupuji

Tak to je pěkné👍