S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

3 kryptoměnové akcie, které od roku 2023 překonaly Bitcoin

Redakce Bulios
15. 5. 2024
6 min read

V posledním roce jsme byli svědky mimořádného růstu některých společností v oblasti kryptoměn, kterým se podařilo výrazně zvýšit svou tržní hodnotu. Tento ohromující růst přitahuje pozornost investorů a vyvolává otázky týkající se udržitelnosti takových výnosů do budoucna. Různé firmy se navzájem liší v míře, jakou jsou vystaveny kryptoměnám, což má za následek výrazně odlišné rizikové profily.

Některé z těchto společností, specializující se na kryptoměny, nabízejí nejen přímé investice do digitálních měn, ale také široké spektrum služeb a technologií, které podporují celý sektor. Přestože Bitcoin a další kryptoměny dosahují rekordních maxim, s růstem o necelých 300 % od roku 2023, existují tři společnosti, které tyto výkony ještě překonávají.

Coinbase Global $COIN+4.2%

Coinbase Global, jedna z předních kryptoměnových burz, si od roku 2023 udržuje silnou tržní pozici. Během tohoto období firma zaznamenala významný růst tržní kapitalizace, která dosáhla 49 miliard dolarů. Tento vzestup je podpořen rostoucí popularitou kryptoměn mezi širokou veřejností a investorů, což se odráží i v celkovém objemu obchodů, který firma evidovala.

COIN
$207.60 $8.43 +4.23%
Target Price
181.73 (-12.46% Downside)

V loňském roce, Coinbase Global vykázala zisk 94,7 milionů USD, což je značné zlepšení oproti ztrátě 2,6 miliardy USD v roce 2022, což bylo přičítáno především snižování nákladů a absence vysokých poplatků za odpisy. Investoři by měli být však opatrní, neboť akcie Coinbase Global jsou obchodovány s P/E 39, což může naznačovat jejich poměrně vysoké ocenění. I přesto mnozí analytici považují akcie za stále atraktivní investici s dlouhodobým potenciálem, zejména pro ty, kteří jsou optimističtí ohledně budoucího vývoje kryptoměn.

COIN
$207.60 $8.43 +4.23%

Vzhledem k tomu, že Coinbase Global nezávisí pouze na bitcoinech, ale nabízí široké portfolio kryptoměn, poskytuje investorům možnost diverzifikovat jejich kryptoaktiva. To je důležité, protože i když bitcoin zůstává nejoblíbenější digitální měnou, jeho podíl na celkovém objemu obchodů na Coinbase v roce 2023 činil pouze 34 %. Tato diverzifikace, spolu s různorodostí nabízených služeb, včetně předplatného a transakčních služeb, které tvoří zhruba polovinu jejich příjmů, poskytuje společnosti stabilnější finanční základnu a snižuje její závislost na fluktuacích jednotlivých kryptoměn.

CleanSpark $CLSK-2.7%

CleanSpark, firma specializující se na těžbu bitcoinů, je známá svou schopností efektivně navigovat v dynamickém prostředí kryptoměn. V roce 2023 tržby vrostly na 168,4 milionů USD, což byl nárůst o 28 % oproti předchozímu roku. Tento obrat byl umožněn nejen zvýšeným zájmem o kryptoměny a vzestupem jejich cen, ale také díky efektivnější operativě a strategii snižování nákladů. Navíc firma zaznamenala zisk 36 milionů dolarů z reálné hodnoty bitcoinu, což napomohlo k dosažení kladného výsledku.

Kapitalizace společnosti CleanSpark v letošním roce činí 3,5 miliardy dolarů, což odráží významný nárůst oproti předchozím obdobím. Tato firma se vyznačuje agresivním investováním do rozvoje svých těžebních operací a technologií, což jí umožňuje udržet konkurenceschopnost i v obdobích, kdy cena bitcoinu není stabilní. Denní rozsah akcií společnosti se pohybuje mezi 15,55 USD a 18,08 USD, s 52týdenním rozpětím od 3,3 USD do 24,7 USD, což svědčí o vysoké volatilitě a investorům poskytuje jak významné příležitosti, tak i rizika.

CLSK
$16.02 -$0.44 -2.70%

Navzdory nedávnému "halvingu", který snížil množství nově generovaných bitcoinů a zvýšil jejich hodnotu, se CleanSpark nadále snaží optimalizovat své operace a maximalizovat zisky. Výkonný ředitel Zach Bradford zdůraznil, že díky silným operativním maržím a efektivitě těžby očekává, že firma udrží svou pozici i navzdory sníženému množství těžených bitcoinů. Firma předpokládá, že její podíl se zvětší až o 20 %, což naznačuje důvěru v jejich schopnost adaptace a inovace.

MicroStrategy $MSTR+10.0%

MicroStrategy, společnost známá svým zásadním zaměřením na kryptoměny, především bitcoin, se stala jedním z největších firemních držitelů této digitální měny. Na konci roku 2023 společnost oznámila, že vlastní více než 214 000 bitcoinů, což z ní činí klíčového hráče v oblasti kryptoměn. Toto obrovské množství digitálních aktiv však přináší i významná rizika, jak ukázaly finanční výsledky minulých let. V roce 2023 dosáhla společnost zisku díky daňové výhodě ve výši 429 milionu dolarů, což bylo zásadní pro dosažení kladného finančního výsledku, zatímco v předchozím roce firma utrpěla ztrátu ze snížení hodnoty digitálních aktiv ve výši 1,4 miliardy dolarů.

MSTR
$1,584.50 $144.52 +10.04%
Target Price
255 (-83.91% Downside)

Generální ředitel společnosti MicroStrategy, Michael Saylor, je známý svým býčím postojem k bitcoinu, který často přirovnává ke zlatu, avšak s mnohem atraktivnějšími vlastnostmi a bez jeho nevýhod. Toto nadšení se odráží i v strategii firmy, která vidí v kryptoměnách nejen investiční příležitost, ale i základní prvek svého obchodního modelu. Saylorova víra v dlouhodobý potenciál bitcoinu jako „digitálního zlata“ je klíčová pro pochopení investičních rozhodnutí společnosti, která i přes velké fluktuace v hodnotě svých kryptoaktivech pokračuje v jejich akumulaci.

MSTR
$1,584.50 $144.52 +10.04%

Finanční výkonnost společnosti MicroStrategy však zůstává předmětem debat mezi investory. S tržní kapitalizací, která výrazně přesahuje 800násobek jejich očekávaných budoucích zisků, je evidentní, že tržní ocenění firmy je silně ovlivněno jejím držením bitcoinů. I když firma projevila schopnost dosáhnout zisku v roce 2023, základní operace zůstávají ztrátové. Toto může představuje pro investory významné riziko, pokud by došlo k poklesu cen bitcoinu nebo k změnám v regulaci kryptoměn.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC, Bloomberg

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.