S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Biden cílí na vydavatele karet v čele s Visa a Mastercard. Ve hře je $10 miliard.

Redakce Bulios
13. 5. 2024
5 min read

V dnešní době je obtížné si představit finanční svět bez významných hráčů jako American Express, Visa, Mastercard, a dalších, kteří nám přinášejí platební karty, jež usnadňují a zabezpečují naše transakce. Tyto společnosti se staly klíčovými hráči v globálním ekonomickém systému. Nicméně, nedávné události naznačují, že se může výrazně změnit budoucnost vydavatelů platebních karet, a to díky Bidenově administrativě.

Právě v těchto dnech se otevírá diskuse o tom, jaké dopady může mít nové pravidlo, které by mělo omezit poplatky za zpoždění vyšších než 8 dolarů. Poplatek za zpoždění je částka, kterou může vydavatel kreditní karty účtovat držiteli karty v případě, že neuhradí svůj účet včas nebo splatí méně než minimální platbu.

Všichni jistě znáte řadu společností, které vydávají platební karty jako jsou American Express $AXP+1.2%, Visa $V+0.1%, Mastercard $MA+0.0%, Discover $DFS+0.3%, Capital One $COF+0.1%, Citibank $C+0.9% a Bank of America $BAC+1.4%. Tyto společnosti mají významnou roli v moderním finančním světě a poskytují lidem pohodlné a bezpečné možnosti placení.

Bidenova administrativa zasahuje

Nové pravidlo Bidenovy administrativy, které by zakazovalo společnostem vydávajícím kreditní karty účtovat zákazníkům poplatky za zpoždění vyšší než 8 dolarů, bylo prozatím zablokováno federálním soudcem z Fort Worthu v Texasu.

Soudce Mark T. Pittman, jmenovaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, však udělil předběžné opatření několika obchodním a bankovním organizacím, které tvrdí, že nové pravidlo porušuje několik federálních zákonů.

Předběžné opatření znamená, že pravidlo nemůže vstoupit v platnost, dokud nebude uspořádáno slyšení, kde bude případ projednán podrobněji.

Tyto organizace, vedené pravicově zaměřenou Americkou obchodní komorou (US Chamber of Commerce), podaly žalobu na Úřad pro ochranu spotřebitelů finančních služeb poté, co bylo pravidlo dokončeno v březnu.

Úřad odhaduje, že pravidlo, které mělo vstoupit v platnost v úterý, by spotřebitelům každoročně ušetřilo přibližně 10 miliard dolarů snížením poplatků z průměrných 32 dolarů. A ano, právě to by byl kámen úrazu pro velké společnosti, 10 miliard dolarů není malá částka a zákon by postihoval vydavatele karet, kteří pod sebou mají minimálně milion a více účtů.

"Máme zde žalobu od tvůrců kreditních karet, která se snaží zhatit pravidlo, které každoročně může rodinám ušetřit 10 miliard dolarů, aby nadále vydělávali desítky miliard dolarů na poplatcích za zpoždění, které dalece přesahují jejich skutečné náklady," uvedl mluvčí Úřadu pro ochranu spotřebitelů finančních služeb.

"Spotřebitelé budou platit 800 milionů dolarů za poplatky za zpoždění každý měsíc, když bude pravidlo odkládáno - peníze, které zvyšují ziskovou marži největších vydavatelů kreditních karet. Budeme nadále hájit toto pravidlo, aby pracující rodiny mohly přestat platit přemrštěné poplatky."

Maria Monaghanová, právní zástupkyně Litigačního centra Americké obchodní komory, uvedla v pátečním prohlášení, že rozsudek je "velkým vítězstvím pro odpovědné spotřebitele, kteří své účty za kreditní karty platí včas, a pro firmy, které chtějí nabízet dostupný úvěr", a že bude "i nadále žádat Úřad pro ochranu spotřebitelů finančních služeb o zodpovědnost před soudem."

"Je zklamáním, že soud udělil bankám a vydavatelům karet toto zoufalé úsilí zabránit zavedení těchto důležitých omezení poplatků za zpoždění plateb kreditními kartami příští týden," uvedl Chuck Bell, ředitel programu pro ochranu spotřebitelů v neziskové organizaci Consumer Reports.

Podle průzkumu zveřejněného Consumer Reports uvedlo jednoznačně, že 82 % Američanů podporuje snížení maximálního poplatku za zpoždění. Přičemž jeden z pěti Američanů uvádí, že v předchozích 12 měsících zaplatil tučný poplatek za zpoždění.

Toto pravidlo bylo navrženo v rámci širšího úsilí Bidenovy administrativy o odstranění "nečestných poplatků", které jsou považovány za skryté nebo zavádějící pro spotřebitele. Přestože to stále jako hrozba nemusí vypadat, musíme brát v potaz, že se blíží prezidentské volby v USA. A jak jinak si získat přízeň voličů, než ušetřením $10 miliard běžných lidí.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.