S&P 500 ^GSPC 5,002.09 -1.37%
Meta META $430.72 -12.72%
Microsoft MSFT $392.47 -4.06%
Amazon AMZN $170.58 -3.41%
Alphabet GOOG $156.31 -2.97%
Tesla TSLA $166.06 +2.42%
Nvidia NVDA $814.06 +2.17%
Apple AAPL $168.67 -0.21%

Elon Musk dał nam kilka genialnych rad, które każdy inwestor powinien zastosować

Kiedy zaczynamy rozmawiać o świecie inwestowania i różnych zaleceniach, zasadach i inspiracjach, przychodzą nam na myśl takie nazwiska jak Buffett, Wood, Lynch i im podobni. Jeśli jednak przyjrzymy się działaniom Elona Muska na giełdzie na przestrzeni lat, wydaje mi się, że jest to człowiek, który ma coś do powiedzenia na temat zasad funkcjonowania giełdy. Tak się składa, że kilka dni temu Elon Musk na swoim koncie na Twitterze zamieścił również kilka mądrych rad dla inwestorów.

Że Musk nie jest inwestorem? A co powiesz na to: PayPal, SpaceX, DeepMind Technologies, Tesla, The Boring Company, a teraz także Twitter.

Elon Musk uważa się bardziej za przedsiębiorcę niż inwestora. Nie oznacza to jednak, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie nie może udzielić nam dobrych rad w dziedzinie inwestowania, w której od czasu do czasu "czaruje". Musk udzielił kilka dni temu świetnych rad inwestycyjnych, do których zarówno ja, jak i Ty powinniśmy się bezwzględnie zastosować.

Musk jest aktywnym użytkownikiem Twittera. W ciągu ostatniego weekendu tylko raz zamieścił tweeta. Był to jednak tweet, który każdy inwestor powinien przeczytać i na który powinien zwrócić uwagę.

Tweet Muska można podsumować trzema zasadami:

Zasada nr 1: Kupuj akcje, w które wierzysz

Pierwsza zasada składa się z kilku ważnych elementów. Zauważ, że Musk zalecił kupno "akcji kilku firm". Chociaż nie sprecyzował, ile akcji należy kupić, dywersyfikacja inwestycji na wiele akcji jest dobrym pomysłem.

Miliarder przedstawił również swoje przemyślenia na temat tego, jakie rodzaje akcji należy kupować. Zalecał inwestowanie w firmy, które wytwarzają produkty i usługi, w które wierzysz, z naciskiem na słowo "ty".

W tej dziedzinie Musk postępuje zgodnie z tym, co głosi. Większość jego wartości netto stanowi Tesla. Nawet jego krytycy zgodziliby się zapewne, że Musk naprawdę wierzy w samochody elektryczne i panele słoneczne Tesli. Musk wydaje się być w pełni zgodny z deklarowaną misją firmy Tesla, którą jest "przyspieszenie przejścia świata na zrównoważoną energię".

Jego plan przejęcia Twittera również pasuje. Choć Musk w przeszłości krytykował niektóre polityczne posunięcia Twittera, jego publiczne komentarze wskazują na to, że docenia potencjał platformy.

Inne inwestycje Muska, w tym prywatne firmy SpaceX i The Boring Company, są zgodne z tą filozofią.

Zasada nr 2: Sprzedawaj tylko wtedy, gdy zmieni się pierwotne założenie

Musk zalecał sprzedawanie akcji tylko wtedy, gdy produkty i usługi firm, w które inwestujemy, "wykazują gorsze tendencje". Według mojej interpretacji uważa on, że czas na sprzedaż akcji to moment, w którym zmienia się pierwotne założenie zakupu akcji. Innymi słowy, jeżeli w pewnym momencie przestaniesz wierzyć w produkty i usługi danej firmy, sprzedaj jej akcje.

Zasada nr 3: Nie wpadaj w panikę, gdy rynek spada.

Trzecia zasada podana przez Muska jest spójna z jego drugą zasadą. Zachęcał inwestorów, aby nie wpadali w panikę, gdy na rynku pojawią się spadki. To doskonała rada.

Wystarczy spojrzeć wstecz na początek 2020 r. Niektórzy inwestorzy wpadli wtedy w panikę, gdy nastąpił gwałtowny spadek na giełdzie. Ale ci, którzy tego nie zrobili, osiągnęli ogromne zyski.

Prawdą jest, że rynek akcji nie odbija się tak szybko po każdej dużej wyprzedaży. Ale historia pokazuje, że to zawsze powraca.

Obietnica

Musk zakończył swojego tweeta obietnicą, że przestrzeganie przedstawionych przez niego zasad "będzie Ci dobrze służyć na dłuższą metę". Myślę, że ma całkowitą rację. Ważna jest też wzmianka o "długim okresie". Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu w inwestowaniu w akcje jest myślenie długoterminowe.

Najlepsi inwestorzy widzą to w ten sam sposób

Legendarny inwestor Peter Lynch spopularyzował ideę "kupowania tego, na czym się znasz". Warren Buffett zawsze koncentrował się na inwestowaniu w firmy, które rozumie. Oba poglądy są podobne do poglądu Muska, który uważa, że należy kupować udziały w firmach wytwarzających produkty i usługi, w które się wierzy.

Podobnie jak obietnica Muska, że przestrzeganie jego zasad opłaci się na dłuższą metę. Zrozumiałe jest, że inwestorzy boją się i martwią, gdy akcje spadają. Jeśli jednak nadal wierzysz w długoterminowe perspektywy biznesowe firmy, nie zmieniaj kursu.

Musk czasami opowiada o czasach sprzed kilku lat, kiedy Tesla prawie zbankrutowała. Pozostał przy swoim zdaniu, ponieważ nadal wierzył w firmę. Gdyby tego nie zrobił, najprawdopodobniej nie byłby teraz najbogatszym człowiekiem na świecie.

  1. Czy inspirują Cię rady bardziej doświadczonych inwestorów/przedsiębiorców?
  2. Co sądzisz o radach Elona Muska, czy mają one dla Ciebie sens?
  3. Czy przestrzegasz tych podstawowych zasad?

No comments yet