S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Trh přestává být racionální: Jízda GameStop pokračuje růstem o dalších 41%

Redakce Bulios
14. 5. 2024
5 min read

Většina lidí, kteří investují do akcií, by ráda věřila, že trh je racionální; To znamená, že cena akcie má racionální základ. Mohou se domnívat, že cena je založena na minulých a budoucích ziscích nebo současných a budoucích dividendách. Současné chování trhu však mohlo tímto přesvědčením otřást.

Akademická teorie zaujímá poněkud přesnější pohled na racionalitu pomocí "hypotézy efektivních trhů (EMH)". To ve své nejjednodušší formě předpokládá, že cena akcie je založena na všech veřejně známých informacích o této akcii. Pokud je to pravda, investoři mají v podstatě pravdu v tom, že trh je racionální. EMH však nevyžaduje, aby se samotní investoři chovali racionálně, pouze aby jednali "náhodně"; To je založeno na těchto informacích, někteří budou nakupovat a někteří prodávat.

EMH znamená, že aktuální cena akcie je správná cena a žádné množství analýz nemůže poskytnout jednomu investorovi výhodu nad jiným investorem, pokud nezná některé informace, které nejsou veřejně dostupné. To znamená, že pokusy překonat trh jsou ve skutečnosti lehce hazardní hry a stejně jako oni někteří investoři vyhrají a někteří prohrají.

Jak to souvisí s GameStop?

GME
$22.22 -$5.46 -19.71%
Capital Structure
Market Cap
6.8B
Enterpr. Val.
9.6B
Valuation
P/E
1 110.5
P/S
1.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

Akcie společnosti GameStop $GME-19.7% před pondělní rally od začátku roku stagnovaly a vše naznačovalo tomu, že prostor pro pokles je stále veliký, vzhledem k výsledkům společnosti. Když ale vezmeme v potaz, že tato rally pokračuje a akcie i dnes rostou v řádu vyšších desítek procent, tak YTD vidíme růst ceny akcie o více než 158 %, a to už jako stagnace nevypadá. Jaký je ale důvod, že během dvou dnů je zcela změněná trajektorie akcie?

Důvod je jednoduchý

Možná teď přemýšlíte, jakou souvislost má tento obrázek s rapidním růstem GME. Nebojte, hned vám vše vysvětlíme.

Důvodem růstu je překvapivý návrat obchodníka (a jeho série tweetů na X), který v roce 2021 pomohl zažehnout šílenství meme akcií. Nárůst neměl nic společného s fundamenty problémové společnosti – ale vše souviselo s karikaturou hráče, kterou obchodník s přezdívkou Roaring Kitty sdílel na X.

Akcie společnosti GameStop v pondělí vzrostly o 74 % poté, co účet provozovaný Keithem Gillem sdílel tuto fotku na X, což znamenalo jeho první příspěvek za tři roky.

Prodejci na krátko zaznamenali v pondělí ztráty ve výši 1 miliardy dolarů při sázení proti společnosti GameStop, uvedla datová společnost S3 Partners.

Netrvalo to dlouho a akcie AMC Entertainment $AMC-5.2%, další meme akcie, vyskočily o 78 %. Akcie Redditu $RDDT+10.0% vzrostly zhruba o 9 %. Akcie obchodní platformy Robinhood Markets, která během šílenství v roce 2021 pozastavila nákupy GameStop, AMC a dalších meme akcií, vzrostly o 4 %.

Obrázek, který Gill zveřejnil, zobrazuje muže naklánějícího se dopředu na židli s ovladačem od herní konzole v ruce. GameStop zveřejnil stejnou karikaturu v únoru, ale s modrou šipkou a židlí. V Gillově karikatuře jsou červené. Mem je interpretován tak, že vyjadřuje: "když se věci stanou vážnými", podle odborníků.

Kdo je Roaring Kitty?

Keith Patrick Gill, který na Redditu vystupuje pod přezdívkou "Deepf—-ingvalue", byl jednou z vůdčích sil na subredditu WallStreetBets, která vedla k ohromujícím výnosům akcií společnosti GameStop.

Drobní investoři poslali v roce 2021 vzhůru další akcie, včetně AMC Entertainment a Bed Bath & Beyond. Nyní jsou souhrnně známé jako meme akcie nebo akcie společností s kultovní sledovaností, které zaznamenávají široké výkyvy založené spíše na jejich popularitě mezi komunitami obchodníků na sociálních sítích než na jejich fundamentech.

Gill se ve své výpovědi během slyšení v Kongresu v roce 2021 o mánii GameStop označil za příležitostného denního obchodníka.

"Myšlenka, že jsem použil sociální média k propagaci akcií GameStop nic netušícím investorům, je absurdní," řekl Gill v písemné výpovědi. "Bylo mi naprosto jasné, že můj kanál je pouze pro vzdělávací účely. … To, zda akcie koupili i jiní individuální investoři, bylo pro mou tezi irelevantní."

Gill také uvedl, že nejprve koupil akcie GameStop a později call opce v létě 2019, kdy se akcie obchodovaly kolem 5 dolarů za kus. Svou pozici si upevnil i po zbytek roku a 2020 a vypověděl, že věří, že "trh zůstává lhostejný k jedinečné příležitosti společnosti GameStop". Ale ani on nevěřil, že v roce 2021 dosáhne maxima 483 dolarů za akcii.

Proč akcie GME rostou i dnes?

GME
$22.22 -$5.46 -19.71%
Target Price
20.38 (-8.26% Downside)

Zde se dostáváme k samotné iracionalitě trhu. Nikdo z nás neví jaké má Keith Patrick Gill úmysly tentokrát. Nicméně poté, co viděl, jak trh reaguje na jeho fotografii, začal od včerejška postupně sdílet další obrázky a gify, které se očividně dají přebrat jako bullish signály. Pouhé gify na X sklízí tisíce reakcí (lajky, komentáře, reposty). Chvílemi to i vypadá, že se nad tím samotný autor baví a sleduje tu show a manipulaci, která vychází obchodníky na krátko velice draze.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.