S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

3 akcje kryptowalut, które osiągnęły lepsze wyniki niż Bitcoin od 2023 r.

Adrian Nowak
15. 5. 2024
5 min read

W ciągu ostatniego roku byliśmy świadkami niezwykłego wzrostu niektórych firm kryptowalutowych, które zdołały znacząco zwiększyć swoją wartość rynkową. Ten oszałamiający wzrost przyciągnął uwagę inwestorów i rodzi pytania o trwałość takich zwrotów w przyszłości. Poszczególne spółki różnią się między sobą stopniem ekspozycji na kryptowaluty, co skutkuje znacząco różnymi profilami ryzyka.

Niektóre z tych firm specjalizujących się w kryptowalutach oferują nie tylko bezpośrednie inwestycje w waluty cyfrowe, ale także szeroki zakres usług i technologii wspierających cały sektor. Chociaż Bitcoin i inne kryptowaluty osiągają rekordowe poziomy, ze wzrostem wynoszącym nieco poniżej 300% od 2023 r., istnieją trzy firmy, które jeszcze nie przekroczyły tych wyczynów.

Coinbase Global$COIN-5.5%

Coinbase Global, jedna z wiodących giełd kryptowalututrzymuje silną pozycję rynkową od 2023 roku. W tym okresie firma odnotowała znaczny wzrost kapitalizacji rynkowej, osiągając 49 miliardów 49 miliardów dolarów. Wzrost ten jest wspierany przez rosnącą popularność kryptowalut wśród ogółu społeczeństwa i inwestorów, co znajduje odzwierciedlenie w całkowitym wolumenie transakcji zarejestrowanych przez firmę.

COIN
$218.86 -$12.65 -5.46%
Target Price
181.73 (-16.97% Downside)

W ubiegłym roku Coinbase Global odnotował zysk w wysokości 94,7 mln USD, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu ze stratą w wysokości 2,6 mld USD w 2022 r., co przypisywano głównie cięciu kosztów i brakowi wysokich odpisów amortyzacyjnych. Inwestorzy powinni jednak zachować ostrożność, ponieważ akcje Coinbase Global są notowane ze wskaźnikiem P/E na poziomie 39co może wskazywać na ich stosunkowo wysoką wycenę. Mimo to wielu analityków uważa, że akcje są wciąż atrakcyjną inwestycję z długoterminowym potencjałem, szczególnie dla tych, którzy optymistycznie patrzą na przyszłość kryptowalut.

COIN
$218.86 -$12.65 -5.46%

Ponieważ Coinbase Global nie zależy wyłącznie od bitcoina, ale oferuje szerokie portfolio kryptowalut, zapewnia inwestorom możliwość dywersyfikacji ich kryptoaktywów. Jest to ważne, ponieważ chociaż bitcoin pozostaje najpopularniejszą cyfrową walutą, jego udział w całkowitym wolumenie obrotów na Coinbase w 2023 r. wynosił tylko 34%. Ta dywersyfikacja, wraz z różnorodnością oferowanych usług, w tym usług subskrypcyjnych i transakcyjnych, które stanowią około połowy ich przychodów, zapewnia firmie bardziej stabilną bazę finansową i i zmniejsza jej zależność od wahań poszczególnych kryptowalut.

CleanSpark $CLSK-7.3%

CleanSpark, firma specjalizująca się w wydobywaniu bitcoinów, jest znana ze swojej zdolności do skutecznego poruszania się po dynamicznym krajobrazie kryptowalut. W 2023 r. przychody wzrosły do 168,4 mln USD, co stanowiło wzrost o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten zwrot był możliwy nie tylko dzięki zwiększonemu zainteresowaniu kryptowalutami i wzrostowi ich cen, ale także dzięki bardziej wydajnym operacjom i strategii redukcja kosztów. Ponadto firma odnotowała zysk w wysokości 36 milionów dolarów na wartości godziwej bitcoina, co pomogło osiągnąć dodatni wynik.

Kapitalizacja CleanSpark w tym roku wynosi 3,5 mld dolarów, co odzwierciedla znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi okresami. Firma charakteryzuje się agresywne inwestowanie w rozwój swoich operacji wydobywczych i technologii, co pozwala jej pozostać konkurencyjną nawet w okresach, gdy cena bitcoina nie jest stabilna. Dzienny zakres notowań spółki wynosi od 15,55 USD do 18,08 USD, a 52-tygodniowy od 3,3 USD do 24,7 USDco wskazuje na dużą zmienność i zapewnia inwestorom zarówno znaczne możliwości, jak i ryzyko.

CLSK
$17.09 -$1.35 -7.32%

Pomimo niedawnego "halving"który zmniejszył ilość nowo generowanych bitcoinów i zwiększył ich wartość, CleanSpark nadal dąży do optymalizacji swoich operacji i maksymalizacji zysków. CEO Zach Bradford podkreślił, że dzięki wysokim marżom operacyjnym i wydajności wydobycia spodziewa się, że firma utrzyma swoją pozycję pomimo zmniejszonej ilości wydobywanych bitcoinów. Firma spodziewa się, że jej udział wzrośnie nawet o 20%, co wskazuje na wiarę w jej zdolność do adaptacji i innowacji.

MicroStrategy $MSTR-6.2%

MicroStrategy, firma znana z fundamentalnego skupienia się na kryptowalutach, zwłaszcza bitcoiniestała się jednym z największych korporacyjnych posiadaczy tej cyfrowej waluty. Pod koniec 2023 r. firma ogłosiła, że posiada ponad 214 000 bitcoinówco czyni ją kluczowym graczem w przestrzeni kryptowalut. Jednak ta ogromna ilość aktywów cyfrowych wiąże się również ze znacznym ryzykiem, co pokazały wyniki finansowe z ostatnich lat. W 2023 r. firma osiągnęła zysk dzięki korzyściom podatkowym w wysokości 429 mln USD, co miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego, podczas gdy w poprzednim roku firma poniosła stratę z tytułu utraty wartości aktywów cyfrowych w wysokości 1,4 mld USD.

MSTR
$1,544.07 -$102.93 -6.25%
Target Price
255 (-83.49% Downside)

CEO MicroStrategy, Michael Saylorjest znany ze swojego byczego nastawienia do bitcoina, którego często porównuje do złota, ale ze znacznie bardziej atrakcyjnymi cechami i bez jego wad. Entuzjazm ten znajduje odzwierciedlenie w strategii firmy, która postrzega kryptowaluty nie tylko jako okazję inwestycyjną, ale także jako podstawowy element swojego modelu biznesowego. Saylor wierzy w długoterminowy potencjał bitcoina jako "cyfrowe złoto" jest kluczem do zrozumienia decyzji inwestycyjnych firmy, która nadal gromadzi aktywa kryptograficzne pomimo dużych wahań ich wartości.

MSTR
$1,544.07 -$102.93 -6.25%

Wyniki finansowe MicroStrategy pozostają jednak przedmiotem dyskusji wśród inwestorów. Przy kapitalizacji rynkowej znacznie przekraczającej 800 razy ich oczekiwanych przyszłych zysków, oczywiste jest, że wycena rynkowa spółki jest mocno uzależniona od przez jej zasoby bitcoinów. Chociaż firma wykazała zdolność do osiągnięcia zysku w 2023 r., podstawowa działalność nadal przynosi straty. Może to stanowić poważne ryzyko dla inwestorów w przypadku spadku ceny bitcoina lub zmian w przepisach dotyczących kryptowalut.

Zastrzeżenie: Na Bulios można znaleźć wiele inspiracji, ale wybór akcji i budowa portfela zależy od Ciebie, dlatego zawsze przeprowadzaj dokładną analizę.

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.