S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Netflix šokuje fanoušky: Co plánuje na Štědrý Den?

Redakce Bulios
15. 5. 2024
5 min read

Netflix opět dokazuje, že umí překvapit. Tentokrát však nejde o nový seriál nebo film. Společnost přichází s nečekaným krokem, který může změnit způsob, jakým vnímáme jeho nabídku. Co tedy Netflix chystá a proč byste měli být ve střehu?

Netflix vstupuje do světa živého sportu: Získává práva na NFL zápasy!

Netflix, známý svými populárními seriály a filmy, se rozhodl rozšířit svou nabídku o živé sportovní přenosy. Společnost získala streamovací práva na dva zápasy Národní fotbalové ligy (NFL), které budou vysílány na Štědrý den. Tento krok přichází jako překvapení, protože Netflix dříve uváděl, že se chce vyhnout investicím do živého sportovního obsahu.

První živé sportovní přenosy na Netflixu

Dvojzápasy budou oznámeny spolu s kompletním programem NFL, který bude zveřejněn ve středu večer. Podle agentury Bloomberg zaplatí Netflix za práva méně než 150 milionů dolarů. Kromě letošních vánočních zápasů bude Netflix streamovat alespoň jednu sváteční hru ročně po dobu následujících tří sezón.

"V loňském roce jsme se rozhodli vsadit na živé vysílání a využít masivní fandomy napříč různými žánry," uvedl Bela Bajaria, šéf obsahu Netflixu.

"Neexistují žádné živé každoroční události, které by se daly srovnat s publikem, které fotbal NFL přitahuje. Jsme nadšeni, že vánoční zápasy NFL budou pouze na Netflixu."

Netflix mění strategii

NFLX

Netflix

NFLX
$621.10 $10.58 +1.73%
Target Price
363.3 (-41.51% Downside)

Tento krok je významným odklonem od dosavadní strategie Netflixu, který se zaměřoval spíše na "sportovní zábavu" než na živé sportovní přenosy. Společnost v minulosti produkovala úspěšné sportovní dokumenty jako "The Quarterback", "Formula 1: Drive to Survive", "Full Swing" a "Break Point". Vysílání živých sportovních událostí bylo doposud omezeno na speciální akce, jako je golfový turnaj celebrit "Netflix Cup".

Navzdory nedávnému oznámení o 10leté smlouvě s WWE, která přinese na Netflix vlajkový program WWE Raw od roku 2025, se generální ředitel Ted Sarandos vyjádřil, že tato dohoda nepředstavuje změnu v celkové sportovní strategii společnosti.

Budoucnost sportovního streamingu

Analytici z Wall Street již dlouho předpovídají, že Netflix bude nakonec nucen vstoupit do světa živých sportovních přenosů. Sportovní práva jsou pro mediální společnosti stále důležitější, protože přitahují věrné publikum ochotné platit za přístup ke sportu.

"Očekáváme, že se Netflix přesune do oblasti živých sportovních přenosů, zejména s rozšiřujícími se reklamními možnostmi," uvedla Morgan Stanley ve zprávě z loňského června.

Konkurence na poli sportovního streamingu

NFL rozšiřuje své partnerství s dalšími streamovacími platformami. Pro sezónu 2024/25 má liga exkluzivní dohody s platformami jako Peacock, ESPN+, Amazon Prime Video a YouTube TV. Každá z těchto služeb bude mít výhradní práva na vybrané zápasy, což zvyšuje konkurenci na poli sportovního streamingu.

Vstup Netflixu do světa živého sportu tak představuje další krok v evoluci platformy, která se snaží oslovit nové segmenty diváků a posílit svou pozici na trhu.

Má tato investice smysl?

NFL spustila tzv. vánoční hry v roce 1971 a v roce 1989 je vrátila na polopravidelnou bázi. Od roku 2020 jsou sváteční stálicí, přičemž loňské tři vánoční hry se umístily mezi 25 nejsledovanějšími televizními programy roku 2023; zápas Raiders versus Chiefs (zúčastnila se ho i Taylor Swift) přilákal nejvyšší sledovanost na Štědrý den od roku 1988. Celkem NFL uspořádala 30 vánočních soutěží. V souladu s dlouholetou sváteční tradicí NFL se budou zápasy Netflixu na Štědrý den vysílat v televizi v soutěžních týmových městech a budou dostupné na amerických mobilních zařízeních s NFL+.

Vyjádření samotné NFL

Netflix si s NFL hraje už několik let, počínaje úspěšným seriálem "Quarterback" v roce 2023. Letos v létě bude mít na Netflixu premiéru seriál "Receiver", který bude sledovat pět nejlepších chytačů přihrávek NFL během jejich sezóny 2023 na hřišti i mimo něj.

"Nemůžeme být nadšenější, že jsme první profesionální sportovní ligou, která uzavřela partnerství s Netflixem a přinesla živé zápasy fanouškům po celém světě," řekl Hans Schroeder, výkonný viceprezident NFL pro média.

"Vánoční NFL se stala tradicí a partnerství s Netflixem, službou, jejíž největší den v roce je obvykle o těchto svátcích, je perfektní kombinací pro globální růst této události pro fanoušky NFL."

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.