S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Díky moc všem, kteří se včera zapojili do diskuse na téma Čína x USA x Cla a EV. Jsem rád, že jste tak otevření. Tohle téma mě hlavně zajímalo, protože přemýšlím, jak naložit s akciemi společností z Číny, které stále držím.

Ta situace je tak nějak vyhrocená a vše začíná vypadat černě, takže nepočítám už ani s tím, že dobré výsledky daných společností zaručí úspěch a další růst. Možná se proto rozloučím s $BABA-2.3%a $NIO-8.4%. Jsou to zajímavé společnosti, které mohou mít budoucí úspěch, ale já nevím, jestli se tou trnitou cestou chci prodírat a roky trpět v nejistotě, že ten a onen uvalí cla a podkope tomu druhému nohy.


Nevíte někdo? Může se čínská firma přestěhovat třeba do Vietnamu?

A Čína není problém jen ve vztahu k US a clům, ale z mnoha jiných důvodů:

Autoritářský vůdce, který vyčistil vedení tak, že tam nezbyl nikdo, kdo by mu odporoval, nebo to po něm převzal až natáhne brka (není zrovna nejmladší že).

Všechny statistiky z Číny lžou, jen se neví jak moc.

Čína má aktuálně nejhorší porodnost ze všech zemí (nejspíš, bůh ví, jaká čísla jsou "správná") a nejspíš už hodně dlouho. Za pár let to může bejt čistě země důchodců horší než Japonsko.

Mladí vzdělaní Číňani nechtějí dělat ve fabrikách, ale práce mimo fabriky moc není.

A určitě jsem na mnoho dalších zapomněl 😁 Takže za mě ne, do Číny neinvestovat. Každý si však musí vytvořit svojí vlastní investiční tezi, že?

Snáď sa nerozhodujete na základe nejakých slepých výstrelov z tejto komunity :)

Když mi nepojede auto, půjdu s ním do servisu. Když budu chtít znát názory více investorů na danou tématiku, půjdu na Bulios. Nikdo neříká, že se na základě toho rozhoduju, ale získám víc pohledů a názorů a o to mi jde. Můj názor může být zaujatý, když tam mám investice, takže si rád poslechnu druhé :)

Vo všeobecnosti s Vami súhlasím, ale naozaj si myslíte, že táto stránka je to, kde nájdete relevantné investičné názory? Nechcem nikoho uraziť ale 3/4 tejto komunity nepozná základné investičné metriky a ich význam. A to som na tejto stránke skoro od začiatku. Skúste radšej Seeking Alpha, alebo iné investičné fóra. Naozaj sa nechcem nikoho dotknúť, ale pozrite si napríklad posledných 20-30 konkrétnych článkov o konkrétnych spoločnostiach na tejto stránke. Okrem politického naratívu a všeobecného balastu nenájdete nič konkrétne čo sa týka investičných metrík a pomerov. Veľa šťastia :)

@majky Hele, já bych zůstal objektivní. Předplácel jsem si SA a i tam jsem kolikrát našel doslova hovadiny, články od komunity plné chyb a nesrovnalostí - ve srovnání s výsledky na webu stránky, prapodivné výpočty a nevím co ještě. Mě osobně jde vážně jen o získání dalších názorů. A ani není v mé kompetenci, abych si určil kde, kdo a jaký je investor. Mnohokrát jsem tu viděl a byl součástí diskuzí, kde jsme vážně zajížděli už do hloubky, jednotlivých metrik apod.

No a co se týká článků... Já jsem investor a snažím se myslet sám za sebe (přestože chci znát názory druhých). Na základě článku jsem nikdy neinvestoval... Ale, tady na webu musíš umět odlišovat. Jsou tady free články, tam kolikrát autoři uvedou, že je třeba zdroj Yahoo, CNBC atd... Ani tyhle stránky v takových článcích nejedou do detailů a prostě ti tam shrnou základy a něco málo navíc. Když se ale podívám do placené sekce, které jsem součástí, tak jsou v těch analýzách podrobnosti, včetně vývoje výsledků, základních ukazatelů, ratia, návratnosti apod. A stačilo mi doslova kliknout na poslední článek, kde se píše o JPM - víceméně je tam vše abych si udělal minimálně názor a pak se na to ještě podíval a propočítal to sám.


Fuha to je sloh 😂 Nejsem na ničí straně, ale jsem objektivní.

@adammusil A v čom nie som objektívny? Netvrdím, ani som nikde netvrdil že SA alebo iný investičný portál je bezchybný. Reagoval som len na Váš článok. Ostatné som už napísal vyššie.  Veľa šťastia :)

@majky No tak píšeš at zkusím SA 😅 Já jen dodal, že to nemusí být až taková výhra. Vyzkoušel jsem už nespočet webů a předplatných. A články nepíšu, ať se daří!

Taky jsem prodal etf zaměřené na Čínu a nelituji toho, nakonec s 10% výnosem :D. Ta nejistota za to nestojí a jak už zde někdo psal, tak Čína je nevyzpytatelná.

To máš pravdu, s tím jsem do toho taky šel. Mám tam taky mikro zisky u $BABA, přes 10 %. Nio je trochu červenější :D

mno pro me BABA dvakrat snizovala cenu pro cloud coz me vedlo k zaveru ze se jim to moc nerozjelo - takže jsem se tech akcii jeste pred vysledky zbavil

ted kdyz se na to vse podivam po vysledcich tak jiste potencial maji velky ale i velke starosti

1) chipy - podle me stale velky problem pro Cinu ( urcite si dokazi nejake ty chipy opatrit ale celkove ten rozvoj to brzdi

2) ekonomicka situace cinanu - je hezke jak cina "roste" ale realne ty lidi resi dost problem s bydlenim a od padu Evergrande neni situace o moc lepší spíše napjatější a za mě ještě bude huře

to Nio za me s vyvozem do Ameriky trati ale jinak vyvozni artikel to je lepsi nez BABA :D

Díky za názor, já mám u BABA ještě mírnej zisk (zatím to nespadlo pod moji nákupku 😂). Jako těch problémů je hodně, ale to je asi všude, nic není růžové. Jen mi přijde že ta situace se stále víc vyostřuje a to už mi nemusí hrát do karet vůbec.

Pro mě je Čína spíše jen spekulace než investice, je tam až moc neznámá.

Jo, ve své podstatě souhlasím. Firma může být úžasná sebevíc, ale když bude ve "špatné" zemi, tak se může klidně stavět na hlavu a svůj potenciál nerozvine.

Souhlasím. Myslím si, že kdyby se situace politicky změnila, tak by to hodně investorů uvítalo a začali by investovat ve velkém, ale bojím se, že se to nestane.

@oleksandrhladcuk Jenomže co můžeme brát u Číny ve smyslu - Situace se změnila. Jejich politiku, kulturu a ekonomiku jen tak něco nezmění a neovlivní.

@adammusil ano souhlasím to se jen tak nezmění