S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Warren Buffett nakupuje: Podíl v této společnosti nám tajil téměř rok!

Redakce Bulios
16. 5. 2024
5 min read

Už jste se někdy zajímali, co skrývá světoznámý investor Warren Buffett ve svém portfoliu? Po měsících očekávání a spekulací máme konečně odpověď. Berkshire Hathaway, konglomerát vedený Buffettem, odhalil nový podíl v hodnotě 6,7 miliardy dolarů.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta odhalila podíl ve výši 6,7 miliardy dolarů ve firmě Chubb $CB+0.6%, což ukončilo měsíce napětí ohledně jeho tajemné pozice ve finanční společnosti, která byla dříve skryta v regulačních dokumentech.

Konglomerát budoval tento podíl od roku 2023, ale dosud to nebylo nahlášeno, protože Komise pro cenné papíry a burzy dovolila společnosti Berkshire, aby si tuto informaci udržela důvěrnou. Přesto samostatné čtvrtletní zprávy ukazovaly, že podíly společnosti Berkshire v bankách, pojišťovnách a finančních firmách rostou, zatímco se firma stahovala z jiných odvětví, včetně spotřebního zboží.

"Miliony lidí sledují, co Buffett dělá," řekl David Kass, profesor financí na Smith School of Business na University of Maryland, vysvětlujíc, proč si Berkshire přeje důvěrnost při hromadění velkých pozic.

CB
$264.76 $1.68 +0.64%

Buffettova Berkshire je hluboce obeznámena s pojišťovacím průmyslem, vlastnící řadu společností včetně Geico a National Indemnity. Miliardářský investor nazval pojišťovací operace Berkshire „jádrem“ konglomerátu, které pomáhají generovat kapitál, který lze pak znovu investovat.

Konglomerát investoval také do dalších podniků v pojišťovacím průmyslu. Berkshire vlastní podíl v Aon Plc $AON+0.5%, hlavním makléři, a dříve vsadil na konkurenty, včetně Marsh & McLennan Cos.

Chubb je jedním z největších pojišťovatelů majetku a odpovědnosti v USA a působí ve 54 zemích po celém světě. Jeho generálním ředitelem je Evan Greenberg, syn Maurice "Hanka" Greenberga, který mnoho let vedl American International Group Inc. Evan Greenberg postavil Chubb skrze sloučení společností Ace Ltd. a Chubb Corp. v roce 2016, čímž vytvořil masivní pojišťovnu, která kryje široké spektrum oblastí včetně kybernetických útoků a námořní dopravy.

Chubb například pojistil Francis Scott Key Bridge v Baltimore, který se zhroutil, když do něj v březnu narazila nákladní loď. Údajně má vyplatit státu Maryland 350 milionů dolarů.

Buffett již odhalil několik nedávných změn v portfoliu své společnosti na každoroční schůzce Berkshire v Omaze dříve tento měsíc. Snížil podíl ve společnosti Apple $AAPL+1.7% na 135,4 miliardy dolarů ke konci prvního čtvrtletí, když výrobce iPhonů nadále čelil řadě problémů, včetně pokuty za porušení antimonopolního zákona, klesajících prodejů v Číně a nezdařeného projektu s auty.

Miliardářský investor vychválil technologického giganta na schůzce - kterou navštívil CEO Apple Tim Cook - a řekl, že zůstane největší investicí Berkshire, pokud nedojde k žádným dramatickým změnám.

Hotovostní zásoba v Berkshire dosáhla konce března rekordních 189 miliard dolarů. Buffett na každoroční schůzce řekl, že je "spravedlivým předpokladem", že do konce tohoto čtvrtletí dosáhne 200 miliard dolarů.

Co další nákupy a prodeje?

Buffett také snížil zhruba celý svůj podíl ve společnosti Paramount Global $PARA+1.4% (další dříve zveřejněný krok) a zvýšil svou masivní sázku na Liberty Media $LSXMA+1.4%.

Berkshire během prvního čtvrtletí výrazně posílila svou pozici v akciích Liberty Sirius XM Series A a C. Posílila svou pozici v akciích A o více než 62 procent a v akciích C o více než 51 procent. Kombinovaný podíl měl na konci března hodnotu asi 2,9 miliardy dolarů.

Occidental Petroleum $OXY+0.0%

Berkshire také během prvního čtvrtletí mírně zvýšila svůj podíl v Occidental Petroleum. Berkshire posílila svou pozici o necelá 2 procenta a na konci března držela více než 248 milionů akcií v hodnotě 16,1 miliardy dolarů.

HP $HPQ+0.3%

Berkshire se během prvního čtvrtletí zcela zbavila svého podílu ve výrobci počítačů a periferií HP a prodala více než 22 milionů akcií. 

Chevron $CVX+0.5%

Buffett a spol. také snížili stávající pozici Berkshire v energetickém gigantu Chevron, jednom z největších holdingů Berkshire, asi o 2,5 procenta. Berkshire nyní drží asi 123 milionů akcií v hodnotě 19,4 miliardy dolarů na konci prvního čtvrtletí.

Sirius XM Holdings $SIRI+0.7%

Berkshire během prvního čtvrtletí snížila svůj podíl v poskytovateli satelitního rádia Sirius XM Holdings o zhruba 9 procent. Berkshire nyní drží asi 36,7 milionu akcií v hodnotě asi 142,3 milionu dolarů na konci března.

Louisiana-Pacific Corp. $LPX+1.6%

Berkshire během prvního čtvrtletí snížila svůj podíl ve společnosti Louisiana-Pacific Corp. asi o 6 procent. Na konci března držela 6,6 milionu akcií v hodnotě přibližně 553,6 milionu dolarů. Tato pozice byla poprvé zřízena ve třetím čtvrtletí roku 2022.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.