Apple v protiútoku: Cílené slevy na čínském trhu mají zvrátit pokles prodejů

Na čínském trhu, který tvoří významnou část příjmů společnosti Apple, se technologický gigant potýká s velkými výzvami. S rostoucí konkurencí od místních výrobců, zejména společnosti Huawei, Apple čelí poklesu prodejů a musí se rychle přizpůsobovat dynamice trhu. V reakci na tento tlak se Apple rozhodl zavést určitá opatření, aby zvrátil klesající trend a posílil svou pozici v tomto konkurenčním prostředí.

Podle zprávy, kterou před měsícem zveřejnila hongkongská společnost Counterpoint Research, klesly prodeje smartphonů společnosti Apple $AAPL+0.5% v Číně o 19,1 % v prvním čtvrtletí roku 2024. To nastiňuje výzvy, kterým čelí výrobce iPhonů, protože ztrácí půdu pod nohama ve prospěch místních konkurentů na největším světovém trhu se smartphony.

Podle zprávy tvořily iPhony v 1. čtvrtletí 2024 15,7 % všech prodejů smartphonů v Číně, což představuje meziroční pokles o více než 19 %. Naopak čínská společnost Huawei, hlavní konkurent Apple v Číně, zaznamenala v prvním čtvrtletí velké oživení, když její tržby meziročně vzrostly o 69,7 % – díky úspěšnému uvedení řady zařízení Mate 60 s průlomovým čipem s podporou 5G. 

Ivan Lam, hlavní analytik společnosti Counterpoint, uvedl: "Tržby společnosti Apple byly během čtvrtletí utlumené, protože návrat společnosti Huawei přímo ovlivnil Apple v prémiovém segmentu."

Nejnovější kroky Apple

AAPL

Apple

AAPL
$214.24 $1.17 +0.55%

Technologický gigant Apple vstoupil na čínský trh s agresivním plánem na snížení cen svých iPhonů. Na svém oficiálním e-shopu Tmall v Číně nabízí slevy až 2 300 juanů na vybrané modely iPhonů v rámci kampaně, která má trvat od 20. května do 28. května tohoto roku. Tato sleva je výraznější než ta, kterou Apple nabízel v minulosti.

Snižování cen přichází v době, kdy se Apple snaží udržet svoji pozici na trhu s high-end smartphony, kde se setkává s rostoucí konkurencí ze strany místních společností, jako je Huawei. Po úspěchu předchozí kampaně v únoru, kdy se prodeje iPhonů v Číně zlepšily, se zdá, že Apple chce tuto strategii ještě posílit.

Například model iPhone 15 Pro Max s kapacitou 1TB zaznamenal největší slevu, zatímco i jiné modely iPhonů jsou díky této akci dostupnější pro zákazníky. Analytická data naznačují, že se Apple snaží reagovat na uvedení nových produktů od konkurenčního Huawei, jako je nedávně uvedená řada Pura 70.

Navzdory konkurenčnímu tlaku se zdá, že snižování cen působí pozitivně na podnikání Applu. Dodávky iPhonů v Číně vzrostly o 12 % v březnu, což je značné zlepšení ve srovnání se začátkem roku, kdy společnost zaznamenala výrazný pokles prodejů. Apple si tak upevňuje své postavení na trhu a reaguje na dynamiku a konkurenční prostředí v Číně.

Jak moc je pro Apple Čína důležitá?

Čína je pro Apple velmi důležitým trhem, který představuje téměř 20 procent celkových tržeb společnosti. Po vstupu na čínský trh se smartphony v roce 2010 vzrostly tržby společnosti Apple v tomto regionu během pěti let více než dvacetinásobně, přičemž v roce 2015 dosáhly vrcholu 58,7 miliardy dolarů, než v roce 2020 postupně klesly zpět na 40,3 miliardy dolarů, když Covid-19 silně ovlivnil podnikání společnosti Apple v regionu. Naštěstí pro Apple byl tento propad krátkodobý, protože tržby v roce 2021 vzrostly téměř o 70 procent a v každém z posledních dvou let přesáhly 70 miliard dolarů.

Uprostřed zpomalení čínského trhu se smartphony a přetrvávající zvěsti o zákazu iPhonů ve vládních agenturách a státem podporovaných společnostech však podnikání společnosti Apple v Číně zůstává předmětem obav akcionářů společnosti. Vzhledem k její velikosti a skutečnosti, že za pouhých 10 let vzrostla z téměř neexistujících na pětinu celkových tržeb společnosti, není překvapením, že investoři Čínu bedlivě sledují.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


No comments yet
Timeline Tracker Overview