Umělá inteligence a 3 firmy, které mohou ovládnout trh

Sektor umělé inteligence (AI) a automatizace se neustále vyvíjí a rozrůstá, čímž přináší nové příležitosti pro investory. Společnosti v tomto odvětví přicházejí s inovativními technologiemi, které mohou zásadně změnit způsob, jakým fungují podniky a celé průmyslové sektory. Ačkoli investice do těchto společností mohou být riskantní, potenciální výnosy mohou být značné, pokud se jim zadaří na rostoucím trhu s AI.

Dnes nebude řeč o zaběhlých společnostech a gigantech, kteří již mají skvěle našlápnuto v sektoru AI. Půjde o menší společnosti, které okouzlily trh svým zaměřením, jsou stále relativně malé, méně známé a mají jedno společné - Obří očekávání směrem do budoucna. O které společnosti jde?

UiPath $PATH-1.5%

UiPath je společností specializující se na robotickou automatizaci procesů (RPA). Jejich software pomáhá automatizovat opakující se úkoly a procesy, které by jinak vyžadovaly lidskou interakci. Tím uvolňuje lidské zdroje a zvyšuje efektivitu pracovních procesů.

PATH
$11.26 -$0.17 -1.49%

Dosud v roce 2024 vypadá trajektorie akcií UiPath (-17 %) spíše jako levá strana paraboly, která se svažuje dolů. Akcie této společnosti specializující se na robotickou automatizaci procesů (RPA) klesly o dvojciferný procentní bod.

Tento pokles však neodráží žádné závažné problémy pro UiPath. Společnost oznámila rekordní tržby ve výši 405 milionů dolarů ve čtvrtletí končícím 31. ledna, což je o 31 % více než předchozí rok. UiPath také dosáhl své první čtvrtletní ziskovosti podle obecně přijímaných účetních zásad (GAAP) od svého uvedení na burzu v dubnu 2021.

ARK Invest Cathie Woodové odhaduje, že trh s AI softwarem by se do roku 2030 mohl stát 14bilionovým trhem, oproti méně než 1bilionovému v roce 2022. UiPath by proto měl být ve skvělé pozici k získání značného podílu na tomto obrovském růstu.

Everest Group zařadil obchodní automatizační platformu společnosti na první místo v oblasti schopností, tržního dopadu a vize.

Relativně nízká tržní kapitalizace UiPath kolem 11 miliard dolarů jí také poskytuje dostatek prostoru pro růst. ARK Invest považuje společnost za součást „spící vlny umělé inteligence“ - tj. slibné společnosti AI, které nejsou tak široce sledovány jako giganti. Myslí si, že jednoduchost použití a škálovatelnost dávají UiPath konkurenční výhodu na trhu s automatizací AI.

BigBear.ai Holdings $BBAI-2.3%

BigBear.ai Holdings se specializuje na softwarové rozhodovací systémy napájené umělou inteligencí (AI). Jejich technologie umožňuje rychlejší a přesnější analýzu dat a rozhodování na základě těchto dat.

BBAI
$1.29 -$0.03 -2.27%

Společnost BigBear.ai Holdings (YTD -25 %), která nabízí softwarové rozhodovací systémy napájené AI, již letos zaznamenala parabolický růst, cena akcie se zdvojnásobila na začátku března. Nicméně akcie od té doby ztratily veškeré zisky a ještě něco navíc.

Někteří na Wall Street věří, že BigBear.ai je připravena na velký comeback. Průměrná cílová cena za 12 měsíců odhaduje růst o 124 %. Jeden analytik dokonce předpokládá, že cena akcií se během příštích 12 měsíců více než ztrojnásobí.

Tento optimismus však není založen na nejnovější finanční výkonnosti. Tržby společnosti v prvním čtvrtletí roku 2024 klesly o 21,4 % ve srovnání s předchozím rokem. BigBear.ai zaznamenala čistou ztrátu ve výši 125,1 milionu dolarů v tomto čtvrtletí.

Nicméně společnost získala na momentu s nedávnými smlouvami, včetně prodloužení smlouvy s americkou armádou ve výši 8,3 milionu dolarů. Také nedávno dokončila akvizici lídra ve vizuální AI Pangiam.

Stem $STEM-3.4%

STEM

Stem, Inc.

STEM
$1.13 -$0.04 -3.42%

Stem je specializovaná na bateriové systémy a softwarové řešení pro inteligentní energetiku. Jejich technologie pomáhá spravovat energetické zdroje efektivněji a lépe využívat obnovitelné zdroje energie.

Stem je nejmenší společností v tomto seznamu s tržní kapitalizací trochu přes 200 milionů dolarů. Společnost letos zažila pokles téměř o 65 %, což ji řadí mezi nejhorší výkonné členy tohoto roku. V prvním čtvrtletí zaznamenala pokles tržeb o 62 % ve srovnání s předchozím rokem.

Nicméně několik analytiků věří, že Stem má potenciál situaci obrátit. Průměrná cílová cena za 12 měsíců je téměř o 240 % vyšší než současná cena akcií. Nejoptimističtější analytik dotazovaný LSEG, majitelem Londýnské burzy cenných papírů, věří, že cena akcií by mohla vzletět o více než 8,5krát.

Stem zrušil některé z méně výnosných smluv, aby se zaměřil na ty s vyššími maržemi. Společnost očekává, že tyto kroky zlepší ziskovost. Nedávné uvedení softwaru PowerTrack Asset Performance Management pro správu portfolií úložišť, solární energie a hybridních energetických zdrojů by také mohlo přispět k urychlenému růstu.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC.


No comments yet
Timeline Tracker Overview