🔍 Nečekaná ztráta zakázky za 30 miliard dolarů pro Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman✈️

V nedávné zprávě od Pentagonu byla oznámena překvapivá zpráva: společnosti Boeing $BA-1.1%, Lockheed Martin $LMT-0.1% a Northrop Grumman $NOC-0.9% neuspěly v boji o zajímavou zakázku na bezpilotní letouny pro americké letectvo. Tuto prestižní zakázku v hodnotě až 30 miliard dolarů získaly soukromé společnosti General Atomics a Anduril, to poukazuje na značnou konkurenci i ze strany menších společností.

Pro tyto tři giganty obranného průmyslu jde o značnou ránu. Zakázka se týká programu CCA (Collaborative Combat Aircraft), kde budou pilotované stíhačky spolupracovat s ozbrojenými drony. Americké letectvo plánuje vybavit každý ze svých 300 stíhacích letounů F-35 a dalších 200 stíhaček Next Generation Air Dominance dvěma drony, což znamená výrobu celkem 1 000 dronů.

Každý dron by měl stát přibližně 30 milionů dolarů, takže celkové náklady na program CCA mohou dosáhnout 30 miliard dolarů. Počítá se s tím, že se tento počet bude navyšovat a celková hodnota programu může v budoucnu dosáhnout až 180 miliard dolarů. 📈

Navzdory této prohře není vše ztraceno. Boeing, Lockheed a Northrop mohou stále získat roli subdodavatelů nebo se ucházet o budoucí zakázky, protože program CCA se bude v průběhu let rozšiřovat. Zároveň se může otevřít možnost nových akcií, pokud společnosti jako Anduril zvažují IPO.

Sleduju dění kolem společností General Atomics a Anduril, protože tyto společnosti se dostávají do popředí největšího programu vojenských dronů Pentagonu. Dále mě zaujala společnost AeroVironment $AVAV-0.9%, která se specializuje na bezpilotní letecké systémy, které se velmi osvědčily v bojích na Ukrajině.

Jak vidíte budoucnost celého obranného průmyslu? Jaký máte názor na tento nový program, který může přinést nové příležitosti do zbrojařského průmyslu?💬


Zajímavá zpráva. $LMT-0.1% mě kdysi dost zaujal, ale nekoupil jsem a aktuálně už je akcie drahá.

Obrana byla v posledních letech díky válce na vrcholech, ale myslím, že to zase opadne. Akcie jsou OK až na to, že jsou dražší, ale stojí to hlavně na vládách a to mi trochu vadí.

díky, nevěděl jsem 👍

Timeline Tracker Overview