S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Po tym, jak jedna z najlepszych akcji w indeksie S&P 500 znalazła się na dnie, czy warto w nią inwestować przy tak…

Indeks S&P 500 doświadczył ostatnio pewnej zmienności. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy cały indeks spadł o 11%, przy czym największe spadki odnotowały spółki technologiczne. Trzy najgorzej radzące sobie akcje w indeksie S&P 500 od listopada ubiegłego roku absolutnie zmiażdżyły cały rynek w ciągu pięciu lat poprzedzających ten przełom. Obecnie są one notowane za absurdalnie niskie kwoty, które idealnie nadają się do wykorzystania w celu zainwestowania właśnie teraz.

Które 3 akcje z indeksu S&P 500 doświadczają gwałtownego spadku?

Firmy Netflix $NFLX-3.9% i PayPal $PYPL+0.7% trzykrotnie w tym okresie osiągnęły lepsze wyniki niż rynek. Etsy $ETSY-2.2% poszybował jeszcze wyżej, choć trzeba przyznać, że ten specjalista od e-handlu artykułami gospodarstwa domowego wszedł na giełdę dopiero w 2015 roku. PayPal i Netflix istnieją znacznie dłużej i w 2016 roku były o rzędy wielkości większe niż Etsy. Nie trzeba być geniuszem matematycznym, aby zdać sobie sprawę, że łatwiej jest rozwijać małą firmę niż dużą.

Punkt krytyczny

Do tego dochodzi wspomniany przeze mnie punkt krytyczny, w którym jesienią 2021 r. inwestorzy na całym świecie wycofają się z bardziej ryzykownych inwestycji. Gwałtownie rosnącym akcjom nagle zabrakło paliwa. Te trzy nazwy są obecnie trzema najgorzej zachowującymi się akcjami w indeksie S&P 500 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. PayPal $PYPL+0.7% i Etsy $ETSY-2.2% spadły o około 63%, a Netflix $NFLX-3.9% zanotował jeszcze głębszy spadek o 72%.

W dłuższej perspektywie czasowej stopy zwrotu są zróżnicowane. Gdybyś kupił te akcje w listopadzie 2016 r., Twoje akcje Etsy nadal wzrosłyby o imponujące 617%, ale PayPal zyskał tylko 113%, czyli niewiele mniej niż S&P 500, który wzrósł o 94%. A jeśli kupiłeś wtedy Netflixa, możesz żałować, że nie wybrałeś funduszu indeksowego, ponieważ w tym samym okresie akcje te zyskały tylko 58%. My natomiast przyglądamy się trzem liderom w wybranych sektorach.

Dlaczego te akcje spadły - na krótko

Netflix $NFLX-3.9%

Ogromny spadek, ale świetna cena wejścia na rynek dla tego giganta streamingu.

Największym przewinieniem Netflixa $NFLX-3.9% jest spowolnienie wzrostu liczby abonentów, i to w najwolniejszym okresie każdego roku. Jednocześnie firma przestała koncentrować się na wzroście liczby abonentów netto za wszelką cenę i skupiła się na generowaniu zysków gotówkowych. Nie przekonasz mnie, że akcje te pozostaną na wieloletnich minimach przez kolejne kilka lat. Moim skromnym zdaniem, Netflix $NFLX-3.9% jest obecnie znakomicie wyceniany w obliczu spadającego trendu liczby subskrybentów.

  • Potencjał w $NFLX-3.9% dostrzegam tylko wtedy, gdy pojawią się jakieś innowacje, których od lat nie było zbyt wiele. Następnie trzeba będzie uporządkować większą kolekcję filmów i seriali, a na koniec wprowadzić lepsze ograniczenia w zakresie monetyzacji i udostępniania kont.
  • Nie twierdzę, że firma nie jest dobrą inwestycją, po prostu przeszkadza mi pobłażliwe podejście kierownictwa. Dlatego też widzę na rynku bardziej atrakcyjne nazwy pod względem wzrostu.

PayPal $PYPL+0.7%

Widzę potencjał w akcjach $PYPL+0.7%, ale na pewno poczekam na jeszcze większy spadek (jeśli taki nastąpi).

Historia PayPal $PYPL+0.7% jest podobna do historii Netflixa. Uczestnicy rynku zwrócili uwagę na brak wglądu w prognozy, ponieważ firma specjalizująca się w płatnościach cyfrowych zawiesiła swoją całoroczną prognozę. Uważam, że przewidywanie, jak potoczą się losy 2022 roku w obliczu napięć geopolitycznych, szalejącej inflacji, globalnych problemów z produkcją i transportem oraz wielu innych czynników, jest śmiałe aż do granic nonsensu. Zakłócanie długoterminowych perspektyw jest po prostu słusznym posunięciem, a gospodarka oparta na handlu elektronicznym pozostanie i będzie się szybko rozwijać, gdy świat wróci do normalności.

Etsy $ETSY-2.2%

A co się dzieje, gdy spojrzymy na spadkowy wykres akcji $ETSY-2.2% w świetle rzeczywistego rozwoju działalności firmy?

Pokażę Ci tutaj:

Przed wybuchem pandemii firma ta miała 2 miliony sprzedawców internetowych, a w ostatniej aktualizacji danych biznesowych - 5 milionów. Nie wygląda to na przerwany trend wzrostowy, ale na początek wyjątkowej działalności na długi czas.

  • Firma wykazuje także tendencję wzrostową w sprzedaży z roku na rok, więc postrzegam obecne pogorszenie koniunktury jako jedynie winę niestabilnego rynku, któremu przewodzi Fed i inflacja. Gdy rynek się ożywi, nie widzę problemu dla hossy w tej spółce.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet