📉 Dividenda společnosti Medical Properties Trust je v ohrožení!

Medical Properties Trust $MPW-0.2% aktuálně nabízí dividendu s výnosem kolem 10 %, což je výrazně více než průměr indexu S&P 500, který činí 1,4 %. I po loňském snížení dividendy se tento realitní investiční fond (REIT) potýká s problémy. S tím mi přichází důležitá otázka o tom, zda se investoři nemají připravit na další snížení dividendy v tomto roce.

Investice do společnosti zaměřené na zdravotnické budovy určitě není špatnou volbou, ale společnost Medical Properties Trust se nachází v tíživé situaci. Společnost má problémy s výběrem nájemného, zejména od jednoho z největších nájemců, Steward Health, který nedávno vyhlásil bankrot a plánuje prodej všech svých 31 nemocnic.

MPW
$4.83 -$0.01 -0.21%

Odchod Steward Health může přinést MPW dlouhodobě pozitivní výsledky, neexistuje však záruka, že noví vlastníci nemocnic budou finančně stabilní. Pokud proces prodeje nemocnic potrvá déle, MPW bude muset Stewardu poskytnout další finanční pomoc. Již poskytla půjčku ve výši 75 milionů dolarů a může být potřeba dalších 225 milionů. 

Navíc má MPW značný dluh ve výši 10,1 miliardy dolarů, který se v posledním desetiletí stále zvyšuje.

Za první čtvrtletí letošního roku MPW vykázala ztrátu na akcii ve výši 1,23 USD, hlavně kvůli odpisům spojeným se Steward Health. Po odečtení těchto položek činily normalizované provozní prostředky (FFO) 0,24 USD na akcii, což je více než současná čtvrtletní dividenda ve výši 0,15 USD. Nicméně, tento údaj je nižší než 0,37 USD z předchozího roku, hlavně kvůli poklesu příjmů od Stewardu.

S vysokým dluhem a nejistou budoucností mi přijde, že další snížení dividendy je nevyhnutelné. Bez jasného výsledku prodeje nemocnic Steward's je pro MPW obtížné odhadnout, jakou výši dividendy si může dovolit. Snížení dividendy může přijít, ale dočasné pozastavení výplaty by nemuselo být špatnou volbou, aby MPW získala čas na stabilizaci své finanční situace.

Kvůli neustálým problémům s nájemci se akcie MPW za poslední tři roky propadly o více než 76 %. Dokud se situace kolem Steward Health nevyřeší, je důležité být opatrný a sledovat nové zprávy.

Jaký máte názor na tuto společnost?


Takže divi ohrozená nie je- bude a bude v bežnom termíne a v plnej výške. Chcel som to napísať už vtedy, keď si tento článok zverejnil, lebo som sa s jeho názvom nestotožňoval, ale oficiálne to ešte nebolo, tak som nechcel predbiehať.

Nemyslím si, že společnost zkrachuje, ale nemá k tomu podle mě až zas tak daleko. Za mě akcie kterou fakt v portfoliu nechci😁.

Vyzdvihujete tu predaje, ktorými majú poriešené dlhy, to je síce pravda, ale treba povedať aj to, tým im klesol príjem z prenájmov. Tým nechcem povedať, že by mali zlú perspektívu, je to presne ten typ akcií, ktorý mám rád- potenciál vysokého rastu ceny, pretože je to riziková záležitosť, najmä v dobe vyšších úrokových sadzieb, ale skúsený management to zvládne a s trochou šťastia vezmeme aj divi. Polovicu pozície som predal, keď to posledne vyletelo, no ale keď to potom znova kleslo, tak som neodolal a dokúpil späť😉

Letos to mají nejspíš pod kontrolou, co se týče dluhu, protože prodali ty nemocnice, za který dostali hodně peněz a pokud začne FED třeba ke konci roku snižovat sazby, tak by jim to taky mohlo pomoct do budoucna, takže snad budou zas v pohodě a až pořeší Stewarda, tak půjdou nahoru.

pokud vim odprodali nekolik nemovitosti a zajistily si temer veskere financovani na letosni rok nejen co se tyce dividendy ale i splatek dluhu , po zbylych planovanych odprodejich by to mely byt 2 miliardy a mely by byt tim padem do konce roku v pohode a k tomu jeste urcite dostanou jiste nejake najmy ze zbylych 80 procent porfolia, takze myslim ze se uvidi pristi rok

Timeline Tracker Overview