NOVONORDISK - $NVO+0.3% - měsíční ohlédnutí

3 Dobré zprávy (od 27. dubna 2024):

Schválení léku Wegovy v USA: Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 19. dubna 2024 Wegovy, injekční lék na hubnutí pro dospělé s chronickou obezitou nebo s nadváhou a některými komorbiditami. Toto schválení představuje významný milník pro Novo Nordisk a otevírá cestu k tomu, aby Wegovy pomohlo milionům lidí dosáhnout trvalé ztráty váhy. (https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/obesity-drugmaker-novo-nordisks-q1-profit-beats-forecast-2024-05-02/)

Silné výsledky 1. čtvrtletí 2024: Novo Nordisk zveřejnil 4. května 2024 silné výsledky 1. čtvrtletí 2024, s tržbami, které překonaly očekávání analytiků. Společnost zaznamenala růst tržeb o 6 % na 16,9 miliardy dánských korun a zisk na akcii vzrostl o 12 % na 2,36 dánské koruny. Tyto výsledky odrážejí silnou poptávku po klíčových produktech Novo Nordisku, jako je Ozempic a Rybelsus. (https://www.novonordisk.com/investors/financial-results.html)

Partnerství s Boehringer Ingelheim v oblasti léčby Alzheimerovy choroby: Novo Nordisk a Boehringer Ingelheim oznámily 16. května 2024 strategické partnerství v oblasti vývoje a komercializace léků na Alzheimerovu chorobu. Toto partnerství spojuje silné stránky obou společností v oblasti výzkumu a vývoje a má potenciál urychlit vývoj a dostupnost nových léčebných postupů pro tuto devastující chorobu. (https://www.novonordisk.com/investors/news-and-ir-materials.html)

A boudu spravedlivý i tři Špatné zprávy o Novo Nordisku za poslední měsíc (od 27. dubna 2024):

Zpoždění schválení léku semaglutid v Číně: Čínský úřad pro kontrolu potravin a léčiv (NMPA) zpozadil schválení semaglutidu, injekčního léku na hubnutí, očekávané v květnu 2024. Toto zpoždění představuje pro Novo Nordisk značnou ztrátu, protože Čína je jedním z největších světových trhů s léky na hubnutí. (https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/obesity-drugmaker-novo-nordisks-q1-profit-beats-forecast-2024-05-02/)

Soudní spory ohledně Ozempicu: Novo Nordisk čelí řadě soudních sporů ohledně svého léku na diabetes Ozempic, které zpochybňují jeho bezpečnost a účinnost. Tyto soudní spory by mohly vést k významným finančním ztrátám pro Novo Nordisk a poškodit pověst společnosti. (https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/us-senate-committee-investigates-pricing-novos-ozempic-wegovy-2024-04-24/)

Pokles ceny akcií: Akcie Novo Nordisku v posledním měsíci klesly o 8 %, což odráží obavy investorů z výše uvedených zpoždění schválení a soudních sporů. Tento pokles ceny akcií představuje pro investory značnou ztrátu. (https://finance.yahoo.com/quote/NVO/history/)

Jedná se jen o shrnutí informací, kdy pokles cen akcií by mohl být vhodnou příležitostí pro vstup do pozice, nejedná se však o investiční doporučení. I přes několik méně pozitivních zpráv se však jedná o silnou a stabilní firmu a jde o nejsilnějšího evropského hráče nejen na poli farmacie, ale celkově. Lze tedy očekávat i jistou podporu v politických rozhodnutích a silné lobby.


Je to opravdu skvělá společnost a z tohoto odvětví se mi líbí nejvíce. Velice rád bych její akcie zařadil do portfolia, otázkou je, zda je nebo není drahá. Na jednu stranu ten růst je tam obrovský a akcie se může zdát nadhodnocená. Na druhou stranu když se podívám do budoucna a na ten budoucí potenciál, tak si říkám, zda akcie ještě není na pěkné ceně k nákupu. 
Co si o tom myslíš?

$NVO+0.3% je lepšie ohodnotené ako $LLY+0.7% .

U této společnosti se už můžu jen koukat na ten opravdu parádní růstový trend, který zde září již několik posledních let. V portfoliu ji nemám, ale je to opravdu kvalitní podnik, který bude s největší pravděpodobností dále sílit.

Timeline Tracker Overview