Jamie Dimon plánuje odchod z JPM: Kdo bude jeho nástupcem?

Jamie Dimon, dlouholetý generální ředitel JPMorgan Chase, se blíží ke konci své kariéry a otázka jeho nástupce se stává stále aktuálnější. V lednu tohoto roku došlo k významné reorganizaci vedení banky, která měla za cíl rozšířit odpovědnost a kompetence potenciálních kandidátů na Dimonovo místo. Dimon minulý týden uvedl, že s největší pravděpodobností nezůstane na svém postu dalších 5 let jak sliboval.

Jamie Dimon řekl několik nových věcí o svých vlastních budoucích plánech a dal jasně najevo, že se těší až nebude řídit největší americkou banku. Jeho časový plán "už není pět let", řekl Dimon, když hovořil na každoročním dni investorů své banky v New Yorku.

Tyto komentáře byly nejnovějším potvrzením 68letého Dimona, že očekává konec své role generálního ředitele. V minulosti, když byl dotázán na toto téma, jeho standardní odpovědí bylo, že zůstane v práci dalších pět let.

"Mám energii, kterou jsem měl vždycky," řekl Dimon. "Když si ale nemůžu obléct dres a dát do toho všechno, měl bych v podstatě odejít."

To nás vede k otázkám - Jaká tedy bude budoucnost JPM? Kdo má největší šanci získat místo v čele jedné z nejvlivnějších bank v USA?

Dvě jména už zazněla - Marianne Lake a Jennifer Piepszak

Marianne Lake a Jennifer Piepszak jsou zkušené manažerky, které mají za sebou dlouhou kariéru ve společnosti JPMorgan. Obě působily jako finanční ředitelky banky a nyní mají na starosti dvě největší a nejvýnosnější divize společnosti. Lake je generální ředitelkou spotřebitelské a komunitní banky, zatímco Piepszak zastává pozici spolugenerální ředitelky komerční a investiční banky.

Analytici a odborníci se shodují na tom, že výběr nástupce Jamieho Dimona nebude jednoduchý. Dimon, který je nejdéle sloužícím generálním ředitelem velké americké banky, vede JPMorgan od roku 2006 a pod jeho vedením vzrostla hodnota akcií banky osminásobně. Najít někoho, kdo by byl schopen navázat na jeho úspěchy, bude pro představenstvo výzvou.

Bankovní analytik Mike Mayo poznamenal, že závod o pozici generálního ředitele je v podstatě „závodem mezi dvěma ženami“. Lake a Piepszak mají podobné kvalifikace a zkušenosti, a proto je velmi obtížné předpovědět, která z nich by mohla mít navrch. Mayo také zdůraznil, že následující roky budou klíčové pro obě manažerky, které budou muset prokázat své schopnosti v nových rolích.

Dalším jménem, které se objevuje v souvislosti s nástupnictvím, je Daniel Pinto, současný provozní ředitel JPMorgan. Pinto je zkušený manažer, který ve společnosti působí již řadu let. V roce 2020, když Dimon utrpěl vážné zdravotní problémy, Pinto krátkodobě převzal jeho povinnosti a prokázal své schopnosti vést banku. Přesto se nezdá pravděpodobné, že by Pinto měl být dlouhodobým nástupcem Dimona.

Představenstvo JPMorgan má také možnost hledat nástupce mimo současné vedení banky. Tento krok by mohl být atraktivní zejména v případě, že banka bude chtít klást větší důraz na inovace a rozvoj nových technologií, jako je umělá inteligence.

Jamie Dimon by mohl i po odchodu z funkce generálního ředitele zůstat ve společnosti jako předseda představenstva. Tento model oddělení funkcí generálního ředitele a předsedy představenstva získává stále větší podporu mezi akcionáři. Nedávné hlasování ukázalo, že téměř 43 % akcionářů podporuje tuto změnu, což je nárůst oproti 37,5 % v roce 2023.

Výběr nového generálního ředitele JPMorgan Chase je tedy nejen otázkou nalezení správného kandidáta, ale také strategickým rozhodnutím o budoucím směřování jedné z největších bank na světě.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


No comments yet
Timeline Tracker Overview