ConocoPhillips kupuje Marathon Oil. Proč je tato fúze geniální?

Svět velkých ropných společností znovu zaznamenal významnou akvizici. Ve středu oznámila společnost ConocoPhillips svůj záměr koupit Marathon Oil v rámci transakce v hodnotě 22,5 miliardy dolarů. Co na této společnosti Conoco vidí?

Akcionáři Marathon Oil $MARA+1.3%obdrží 0,255 akcií ConocoPhillips $COP-0.1% za každou svou akcii Marathon, což představuje prémii 14,7 % vůči úterní závěrečné ceně.

Tato fúze houstonských rivalů následuje po nedávných obřích akvizicích v ropném sektoru, jako byla akvizice Pioneer za 60 miliard dolarů od ExxonMobil (XOM) a plánované převzetí Hess za 53 miliard dolarů od Chevron (CVX). Vlna konsolidací zahrnovala také akvizice Occidental, který koupil CrownRock, a Diamondback Energy, který převzal Endeavor Energy Partners v rámci multibilionových transakcí v hotovosti a akciích.

Ropní giganti mají nyní dostatek hotovosti a zaznamenávají rekordní zisky díky dlouhodobě vysokým cenám ropy. Tyto finanční přebytky využívají k nákupu aktiv v permské pánvi - ropné oblasti, která učinila z USA největšího producenta ropy a zemního plynu na světě - a ke zvýšení výnosů pro akcionáře, i když jsou zároveň pod tlakem, aby více investovali do obnovitelných zdrojů energie.

"Akvizice Marathon Oil dále prohlubuje naše portfolio a zapadá do našeho finančního plánu a přidává kvalitní a nízkonákladová aktiva," uvedl ve svém prohlášení Ryan Lance, generální ředitel ConocoPhillips.

Ve zprávě Financial Times ze středy se uvádí, že dohoda byla na spadnutí a že Conoco a Devon Energy soutěžily několik týdnů o získání Marathonu.

Marathon Oil, která do roku 1962 nesla název The Ohio Oil Company, byla založena v roce 1887 a o dva roky později ji koupila Standard Oil Johna D. Rockefellera.

Generální ředitel Marathon Oil, Lee Tillman, popsal středeční dohodu jako "hrdý okamžik" a ConocoPhillips jako "správný domov" pro další rozvoj odkazu operační excelence a silných výnosů.

"Kombinací s globálním portfoliem ConocoPhillips jsem přesvědčen, že naše aktiva a lidé přinesou akcionářům významnou hodnotu v dlouhodobém horizontu," řekl Tillman ve svém prohlášení.

Strategické důvody a výhody fúze ConocoPhillips a Marathon Oil

Fúze mezi ConocoPhillips a Marathon Oil představuje významný krok vpřed pro obě společnosti, přičemž ConocoPhillips má z této transakce několik klíčových výhod a strategických přínosů.

Zde můžete vidět, kde společnost Marathon Oil působila. Tyto oblasti, včetně podílů v Permské pánvi a Eagle Ford, budou nyní patřit Conoco 👇

1. Obří úspory

ConocoPhillips plánuje dosáhnout úspor ve výši 500 milionů dolarů během prvního plného roku po uzavření transakce, která se očekává ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024, za předpokladu schválení akcionáři Marathon a regulačními úřady.

2. Gigantické zpětné odkupy akcií

Společnost plánuje během prvního plného roku odkoupit akcie za více než 7 miliard dolarů a během prvních tří let za více než 20 miliard dolarů, dodal Lance.

3. Rozšíření a diverzifikace portfolia

ConocoPhillips akvizicí Marathon Oil rozšíří své portfolio o vysoce kvalitní a nízkonákladová aktiva. Marathon Oil má silné postavení v několika významných ropných oblastech, včetně permské pánve, Eagle Ford a Bakken, což jsou oblasti známé pro svou vysokou produktivitu a nízké výrobní náklady. Tímto krokem se ConocoPhillips stává ještě významnějším hráčem v těchto klíčových regionech, což posiluje jeho schopnost generovat stabilní a vysoké výnosy.

4. Zvýšení produkčních kapacit

Větší výrobní kapacity umožní společnosti lépe reagovat na tržní výkyvy a využít příležitostí k maximalizaci zisků v obdobích vysokých cen ropy.

5. Posílení pozice na trhu

Fúze s Marathon Oil posiluje postavení ConocoPhillips na globálním energetickém trhu. Spojením sil těchto dvou společností se zvyšuje jejich schopnost konkurovat ostatním gigantům v ropném a plynárenském průmyslu, jako jsou ExxonMobil a Chevron. Větší a silnější společnost má lepší vyjednávací pozici a větší vliv na tržní podmínky.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


No comments yet
Timeline Tracker Overview