S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Neuvěřitelně levná společnost: Tady přeci musí být nějaký háček. Nebo ne?

Tentokrát bych se rád podíval na naprosto neuvěřitelně levnou společnost. ZIM je izraelská námořní přepravní firma. Patří mezi 20 největších námořních společností na světě a zaměstnává 4 427 zaměstnanců. Byla založena v roce 1945 a zpočátku se zabývala přepravou statisíců přistěhovalců do nově vzniklého státu. Sice existuje již tři čtvrtě století, ale na burzu vstoupila až v lednu 2021. Její ocenění je ale naprosto mimo běžná měřítka!

Lodní doprava je pilířem světové ekonomiky

Zajímavé na ní je to, že její PE je pouze 1,48. To je v porovnání s většinou ostatních společností naprosto neuvěřitelné. A to nemluvím ani o nesmyslně hypovaných společnostech s PE 300 a podobně 😂
Aktuálně je cena společnosti $ZIM+3.1% 57,45 USD. To znamená, že její poměr PE je 1,48 a poměr PB je 1,38. Návratnost vlastního kapitálu za fiskální rok 2021 činí 191 % a návratnost aktiv byla 75 %. Porovnáme-li to s poměrem jejich dluhu k vlastnímu kapitálu, který činí 1,14:1, vidíme, že efektivně využívají pákový efekt, protože jejich výnosy převyšují úroveň zadlužení. Jejich ukazatel pohotové likvidity dosahuje hodnoty 1,78 a ukazatel krátkodobé likvidity (oběžná aktiva/krátkodobé závazky) je o něco vyšší a činí 1,84.

Některá čísla tu jdou malinko mimo logiku... :D

Jak vidíme, společnost je na tom při pohledu na ukazatele poměrně dobře.
Společnost není zatížena enormním množstvím dluhů v poměru k vlastnímu kapitálu a vzhledem k maržím na aktivech a vlastním kapitálu se obchoduje za extrémně nízké ocenění.

Musíme se však podívat trochu hlouběji. Pokud se podíváme na rozvahu za fiskální rok 2021, zjistíme něco trochu znepokojivého. Více než polovina vlastního kapitálu společnosti pochází z nerozděleného zisku, který vznikl až v roce 2021! Před tímto posledním rokem společnost vykazovala nerozdělený zisk ve výši více než miliardy dolarů.

V roce 2021 vydělali 4,65 miliardy dolarů a v roce 2020 pouze 524 milionů dolarů. Předchozí roky jsou na tom ještě hůře, v roce 2019 byla ztráta 13 milionů dolarů, v roce 2018 ztráta 120 milionů dolarů, v roce 2017 zisk 11 milionů dolarů, v roce 2016 ztráta 164 milionů dolarů a v roce 2015 zisk 7 milionů dolarů.

Ze všech sedmi let měly pouze dva z nich dobré zisky pro současné ocenění společnosti a ty nastaly během relativně nestandartních událostí.

Podle vedení společnosti ZIM jsou nárůsty příjmů v roce 2021 způsobeny především zvýšením přepravních sazeb a přepraveného objemu. Zatímco přepravený objem může zůstat na současné úrovni nebo se z ní zvýšit, je nepravděpodobné, že přepravní sazby zůstanou na těchto historicky vysokých úrovních. Jednoduše cena lodní přepravy nemůže být šponována tak strašně vysoko jako teď donekonečna.

To spolu s vysoce cyklickou povahou námořní dopravy znamená, že tyto vysoké úrovně zisků se pravděpodobně neudrží dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že společnost ZIM objednala 36 nových plavidel, budou muset tržní podmínky podpořit toto velké zvýšení velikosti její flotily. A to je celkem riskantní sázka.

Vzhledem k tomu, že každá z těchto kontejnerových lodí stojí v průměru přibližně 100 milionů dolarů, hodlá společnost ZIM utratit za lodě více než 3 miliardy dolarů, což v současné době představuje přibližně 65 % vlastního kapitálu a 30 % celkových aktiv. A teď to hlavní. Co to neuvěřitelné PE?

Hypoteticky řekněme, že zisk společnosti ZIM klesl na úroveň před rokem 2020
Jak by to vypadalo na našich finančních ukazatelích? Pro srovnání použijeme jako optimistický výhled čistý zisk 100 milionů USD. Při současné tržní kapitalizaci 6,72 miliardy USD a 119,81 milionu akcií v oběhu bychom se dostali na přibližně 0,83 centu zisku na akcii, což by znamenalo poměr PE 67,46. To už sakra není tak hezký pohled 😂

Pokud jste pevně přesvědčeni, že námořní doprava zůstane silná po celých příštích několik let, pak by společnost ZIM mohla být dobrou sázkou. Pokud se však o ZIM zajímáte pouze na základě jejích současných zisků a aktiv, pak bych doporučil držet se od této společnosti zcela stranou.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na akcii na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 432 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Nice 😂😂😂

Tak bylo by to hodně hezký. Ale extrémně je vystřelila pandemie a veškerý ty výpadky a extrémní poptávka

Ano, teď už se jim to udržet nejspíš nepovede

Bohužel no

No, lodní dopravě věřím. Jsem z oboru a vím, že je stále totální porod vůbec dopravu zajistit. A když, tak za totálně nesmyslnou cenu

Jojo. Firmy se zatím i o extrémně drahé kontejnery pořád perou. Jenže na to reagovaly i firmy a extrémně (viz i tahle) posilují flotily. Bojím se, že pak zase bude tolik lodí a nižší poptávka, že to bude úplně naopak.

Jenže to samozřejmě bude nějaký čas trvat

súhlasím, myslim že ma budúcnosť, namorna doprava je stale najlacnejšia a pri dobrom plánovaní ju firmy vedia pekne využiť (aj ako konkurenčnú výhodu) a aj využívajú (momentalna situacia je naozaj brutalna vo všetkych smeroch...). Niečo malo v ZIMe mam + vyplaca dividendu a to už je zaujmave spojenie potencial rastu + dividenda :) samozrejme risk ako vždy a všade je, neviem čo bude za 2-3-10 rokov....

Je to tak :) nikdo nemáme křišťálovou kouli :) samozřejmě přeju, ať to šlape co nejlíp!