Budoucnost patří vodíku a těmto 3 akciím

Vodík je energetický zdroj budoucnosti, který slibuje revoluci v oblasti čisté energie. Při jeho spalování vzniká pouze vodní pára, což z něj činí mnohem ekologičtější alternativu k fosilním palivům. Přestože jeho výroba je zatím nákladná a technologicky náročná, stále více společností investuje do výzkumu a vývoje, aby využily jeho potenciál. S předpověďmi, že trh s čistým vodíkem by mohl v budoucnu dosáhnout hodnoty až 11 bilionů dolarů, se jedná o sektor s obrovskými vyhlídkami.

Vodík je energetický zdroj, který při spalování nevypouští žádné skleníkové plyny. Jediným odpadem je vodní pára, což z něj činí mnohem čistší alternativu k fosilním palivům, jako je zemní plyn, ropa a uhlí. Nevýhodou však je, že vodík se zřídka nachází v snadno extrahovatelné formě. I když jej lze vyrábět z různých zdrojů, většina metod emituje skleníkové plyny. Navíc zatím není vyráběn v měřítku, které by bylo ekonomicky konkurenceschopné s fosilními palivy.

To se však může v nadcházejících letech změnit. Několik společností usilovně pracuje na tom, aby využily obrovský potenciál tohoto možného bezemisního paliva.

Uhlíkové kredity

Uhlíkové kredity jsou obchodovatelné povolenky, které dávají právo vypustit určité množství oxidu uhličitého nebo jiných skleníkových plynů. Někteří zastánci tvrdí, že vodík by mohl nakonec nahradit zemní plyn v potrubním systému s určitými úpravami. Poté by mohl být použit v elektrárnách k výrobě elektřiny a jako zdroj paliva pro naše domácnosti. Díky svému potenciálu někteří předpovídají, že čistý vodíkový trh by mohl mít v budoucnu hodnotu až 11 bilionů dolarů.

Ačkoli čistý vodík nese příslib jako potenciální bezemisní zdroj paliva, jeho výroba je nákladná. Výroba vodíku ze zemního plynu stojí asi 1,50 USD za kilogram, zatímco výroba čistého vodíku stojí 5 USD za kilogram. Ministerstvo energetiky USA chce snížit náklady na výrobu čistého vodíku na 1 USD za kilogram během příštího desetiletí, aby se stal konkurenceschopnějším zdrojem paliva.

Které společnosti mají podle odborníků dobře našlápnuto, aby v budoucnu zazářily?

Air Products $APD+0.8%

APD
$285.31 $2.26 +0.80%

Air Products je jedním ze světových lídrů v dodávkách průmyslových plynů. Je globálním lídrem v technologii a zařízení pro zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG). Je také jedním z největších dodavatelů komerčního vodíku na světě a lídrem v oblasti vodíkové infrastruktury. Má více než 100 vodíkových závodů s kapacitou produkovat 7 milionů kilogramů vodíku denně.

Air Products se snaží být lídrem v poskytování řešení pro energetické a environmentální výzvy světa prostřednictvím zplyňování, zachytávání uhlíku a čistého vodíku. Má několik významných vodíkových projektů, které očekává, že budou dokončeny v nadcházejících letech. Například investuje 4,5 miliardy dolarů do výstavby největšího zařízení na výrobu modrého vodíku na světě v Louisianě. Tento projekt bude zachycovat a trvale ukládat více než 5 milionů tun oxidu uhličitého ročně, když bude v roce 2026 spuštěn. Tento a další projekty, které jsou ve vývoji, pozicionují Air Products jako předního světového hráče v oblasti vodíkové energie.

Čtvrtletní výsledky

Jejich celkový čistý zisk vzrostl v posledním čtvrtletí o 29 % na 581 milionů dolarů, přičemž čistý zisk na akcii (GAAP EPS) dosáhl hodnoty 2,57 USD, což představuje nárůst o 30 %. 

Adjusted EPS dosáhl hodnoty 2,85 USD, což je nárůst o 4 %. Prodeje ve výši 2,9 miliardy dolarů klesly o 8 %, a to především kvůli nižším objemům prodeje a nepříznivému kurzu měn. 

BP $BP-1.0%

BP

BP

BP
$35.19 -$0.37 -1.04%

BP je globální producent ropy a plynu s ambiciózními cíli v oblasti nízkouhlíkové energie. Společnost si stanovila cíl být do roku 2050 nebo dříve čistě "nulovou" společností.

Vodík je klíčovým prvkem její strategie. BP plánuje získat 10% podíl na trhu s vodíkem ve svých hlavních provozních oblastech. To ji vede k pokroku v projektech vodíku po celém Spojeném království, Evropě, USA a Austrálii.

Například ve Spojeném království plánuje vybudovat největší zařízení na výrobu modrého vodíku v zemi (H2Tesside). Rovněž vyvíjí HyGreen Tesside, rozsáhlé zařízení na výrobu zeleného vodíku. Tyto projekty by mohly přispět 15 % k cíli Spojeného království pro výrobu nízkouhlíkového vodíku do roku 2030.

Čtvrtletní výsledky

Ve čtvrtém čtvrtletí 2024 BP vykázala solidní finanční výkonnost s ajusted EBITDA ve výši 10,3 miliardy dolarů a podkladovým ziskem z nahrazení nákladů ve výši 2,7 miliardy dolarů.

Hlavní výsledky zahrnují také oznámení o programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 1,75 miliardy dolarů za první čtvrtletí, jako součást závazku 3,5 miliardy dolarů na první polovinu roku 2024.

Plug Power $PLUG-2.7%

PLUG
$2.84 -$0.08 -2.74%

Plug Power je průkopníkem v průmyslu vodíkových palivových článků. Vytvořil první komerčně životaschopný trh pro technologii vodíkových palivových článků a nasadil více než 69 000 systémů palivových článků pro trh e-mobility (použití elektrických pohonných technologií k pohonu vozidel a flotil). Je jedním z největších kupců vodíku na světě a provozuje vedoucí síť čerpacích stanic vodíku v Severní Americe s více než 250 čerpacími stanicemi.

Plug Power buduje komplexní zelenou vodíkovou síť pro výrobu, skladování a dodávání paliva po celé Severní Americe a Evropě. Strategie společnosti vybudovat první zelený vodíkový ekosystém na světě pozicuje Plug Power jako potenciálního lídra v této obrovské tržní příležitosti. Plug Power věří, že může zvýšit své příjmy z více než 1 miliardy dolarů v roce 2023 na více než 20 miliard dolarů do roku 2030.

Čtvrtletní výsledky

Společnost vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 295,8 milionu dolarů, neboli 46 centů na akcii, ve srovnání s 206,6 milionu dolarů, neboli 35 centů na akcii, v předchozím roce. Analytici očekávali ztrátu 33 centů na akcii.

Během prvního čtvrtletí společnost Plug Power (PLUG) odepsala některá aktiva, což vedlo k nepeněžním poplatkům ve výši zhruba 40 milionů USD zaúčtovaných v tomto období, a také zaznamenala přibližně 6 milionů USD v nákladech na restrukturalizaci. Tržby společnosti Plug Power klesly na 120,3 milionu dolarů z 210,3 milionu dolarů o rok dříve. Konsensus FactSet byl 156,7 milionu dolarů.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.

Zdroj: Yahoo Finance, CNBC.


No comments yet
Timeline Tracker Overview