Koupit či prodat? Dell zaznamenal největší pokles za poslední 4 roky!

Společnost Dell Technologies zažila v pátek svůj největší pokles za poslední čtyři roky poté, co její první nárůst tržeb od roku 2022 nedokázal splnit vysoká očekávání investorů v oblasti jejího AI serverového byznysu.

Dell $DELL+2.4% oznámil, že jeho tržby za období končící 3. května vzrostly o 6,3 % na 22,2 miliardy dolarů, což překonalo průměrný odhad analytiků, který činil 21,6 miliardy dolarů. Zisk, očištěný o některé položky, dosáhl 1,27 dolaru na akcii, což rovněž předčilo průměrnou projekci 1,23 dolaru na akcii.

I přesto však akcie společnosti klesly až o 22 %, což je největší propad od března 2020. Tento pokles lze přičíst vysokým očekáváním, které investoři měli ohledně výsledků, vzhledem k zájmu o servery Dell určené pro umělou inteligenci.

Vývoj v oblasti AI serverů

DELL

Dell

DELL
$135.02 $3.21 +2.44%

Tržby z výkonných serverů Dell, schopných zpracovávat úlohy umělé inteligence, se ve srovnání s předchozím čtvrtletím více než zdvojnásobily na 1,7 miliardy dolarů. Zároveň se zvýšil počet nevyřízených objednávek na tyto stroje o více než 30 % na 3,8 miliardy dolarů, uvedl provozní ředitel Jeff Clarke.

Navzdory těmto impozantním číslům však investoři zůstali skeptičtí. Analytik Toni Sacconaghi ze Sanford Bernstein uvedl, že výsledky prvního čtvrtletí roku 2025 byly zklamáním ve srovnání s velmi vysokými očekáváními. Zmínil také obavy, že AI servery jsou prodávány s téměř nulovou marží.

Prognózy a budoucí výhled

Finanční ředitelka Yvonne McGill uvedla, že Dell očekává, že poptávka po AI bude pokračovat po celý rok. Společnost zvýšila svůj výhled tržeb na fiskální rok končící v únoru 2025 na rozmezí 93,5 miliardy až 97,5 miliardy dolarů, což představuje 8% nárůst v polovině tohoto rozmezí. Upravený zisk by měl činit zhruba 7,65 dolaru na akcii, což je lehce pod průměrným odhadem 7,70 dolaru na akcii.

Navzdory těmto pozitivním signálům však výhled naznačuje relativně stagnující prodeje AI serverů po zbytek roku, což vyvolává pochybnosti o jejich krátkodobé konkurenceschopnosti, jak uvedl analytik Bloomberg Intelligence Woo Jin Ho.

Tradiční segmenty a další konkurence

DELL

Dell

DELL
$135.02 $3.21 +2.44%
Target Price
57.21 (-57.63% Downside)

V segmentu osobních počítačů Dell vykázal tržby ve výši 12 miliard dolarů, což je téměř beze změny oproti stejnému období předchozího roku. Prodeje podnikových počítačů vzrostly o 3 % na 10,2 miliardy dolarů, což překvapilo analytiky, kteří očekávali 2% pokles.

Trh s počítači zaznamenal historický pokles během posledních dvou let po počátečním nárůstu poptávky v prvních měsících pandemie. V prvním čtvrtletí však dodávky vzrostly o 1,5 %, což bylo první zvýšení od konce roku 2021, jak uvedla analytická firma IDC v dubnu.

Výrobci počítačů doufají, že tato čísla signalizují konec poklesu a že růst se v roce 2024 zrychlí díky uvedení nových verzí softwaru Microsoft Windows a hardwaru vybaveného čipy pro zpracování nástrojů umělé inteligence.

Hlavní konkurent Dell v oblasti osobních počítačů, společnost HP Inc., oznámil známky oživení trhu s počítači ve středu, což vedlo k růstu jejích akcií o 17 % ve čtvrtek. Stejně jako Dell zaznamenala HP nárůst prodeje mezi svými podnikatelskými zákazníky, nikoli mezi spotřebiteli. Celkové tržby v infrastrukturní jednotce Dell, která zahrnuje servery, síťové a úložné zařízení, vzrostly o 22 % na 9,2 miliardy dolarů.

Disclaimer: Na Buliosu najdete mnoho inspirace, výběr akcií a stavba portfolia je však pouze na vás, proto vždy provádějte důkladnou vlastní analýzu.


No comments yet
Timeline Tracker Overview