S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jakým směrem se bude ubírat Nio v roce 2022?

Pokud zde máme nějaké milovníky EV a nebo konkrétně společnosti $NIO-7.8%, tak mám pro vás dobré zprávy, co se týká dalšího vývoje společnosti. Všichni víme, že přední automobilky EV zažívají horší časy na úkor dodavatelských řetězců, nedostatku čipů, inflace a hlavně díky covidu, který dost omezuje provozy. Nejnovější zprávy mi dávají naději pro býčí budoucnost.

Může být covid hlavním nepřítelem akcií EV pro rok 2022?

O jaké zprávy jde?

Společnost $NIO-7.8% 2. května oznámila, že v dubnu 2022 dosáhla 5 074 dodávek elektromobilů. Kromě toho její dodávky od počátku roku (YTD) dosáhly rekordního nárůstu, a to o 13,5 % v meziročním srovnání. Bylo to na úrovni 30 842 elektromobilů. Pokud si toto tempo udrží po celý rok, mohly by akcie $NIO-7.8% získat výrazný impuls.

To je poměrně velký výkon, zejména vzhledem k tomu, že se společnost potýkala s odstavením svých závodů. Důvodem byla tvrdá omezení Covid-19 ze strany čínských úřadů, která začala koncem března až v dubnu. Společnost $NIO-7.8% se rozhodla pozastavit výrobu 9. dubna poté, co opatření země k omezení nedávného nárůstu případů Covid-19 narušila provoz u jejích dodavatelů.

Agentura Reuters uvedla, že v provincii Ťi-lin a Šanghaji, kde se nacházejí závody hlavních výrobců automobilových součástek společnosti $NIO-7.8% a dalších automobilek, byla zavedena přísná uzavírací opatření. Například společnost Tesla (NASDAQ:TSLA) od 28. března uzavřela svůj závod v Šanghaji a teprve nedávno začala pomalu otevírat výrobu.

Časopis Barron's uvedl, že v posledním dubnovém týdnu začaly čínské úřady povolovat opětovné spuštění výroby automobilů. Zaměstnanci však budou muset bydlet v továrních ubytovnách v rámci výroby, kterou Čína nazývá "uzavřeným cyklem". Elon Musk minulý týden investorům sdělil, že Tesla se vrátila k polovině svého tempa výroby 2 000 elektromobilů týdně.

Co z toho vyplývá pro akcie $NIO-7.8%

Pro změnu (abych neukazoval pouze vnější vzhled) přikládám fotografii NIO et5, jeden z největších konkurentů Tesly modelu 3.

Za předpokladu, že se $NIO-7.8% podaří do poloviny léta opět nastartovat, je pravděpodobné, že se společnost, stejně jako Tesla, bude snažit ztrátu výroby dohnat. To by vlastně mohlo působit jako katalyzátor pro akcie $NIO-7.8% do budoucna. Pokud společnost během druhého nebo třetího čtvrtletí vykáže překvapivé zvýšení tržeb, mohly by se akcie posunout výrazně výše.

Například za současného stavu analytici stále vidí, že tržby se letos vyšplhají na 9,53 miliardy dolarů, což je o 72,9 % více než v roce 2021, kdy činily 5,51 miliardy dolarů. Z finančních prognóz pro rok 2023 navíc vyplývá, že 20 analytiků předpovídá další 66% nárůst tržeb v příštím roce na 15,82 miliardy USD. To znamená, že během následujících dvou let se tržby téměř ztrojnásobí.

V důsledku toho by ocenění společnosti $NIO-7.8% na dnešních 33 miliard dolarů mohlo být velmi levné. Jakmile se hodnota tržeb v roce 2023 stane v očích investorů dosažitelnou, akcie se posunou výrazně výše. V tuto chvíli se nachází na metrice cena k tržbám (P/S), která je jen o málo vyšší než dvojnásobek. Naproti tomu akcie TSLA se obchodují s forwardovou metrikou P/S přes 8,1x. Z toho vyplývá, že akcie $NIO-7.8% by se odtud mohly více než zdvojnásobit, jakmile se investoři rozhodnou pozitivněji hodnotit její vyhlídky.

Nové vozy na obzoru?

Mimo zmiňované automobily $NIO-7.8% et5 a et7, které mají být největším konkurentem Tesly se předpokládá, že $NIO-7.8% přivede na trh další nové modely, které budou ještě mnohem více konkurenceschopné a to nejen vůči Tesle. 

Vydává NIO nové auto?

Čínský výrobce elektromobilů $NIO-7.8% oznámil další model: Nio ES7 a do prodeje se má dostat později v tomto roce. $NIO-7.8% zřejmě identifikoval nadcházející verzi BMW X5 s dlouhým rozvorem jako svého hlavního konkurenta.

Jak vidíte a hodnotíte další vývoj společnosti $NIO-7.8%?

Osobně svůj dlouhodobý výhled pro společnost $NIO-7.8% neměním. Aktuální problémy nejsou nic, co by mělo společnost doprovázet dlouhá léta. Už během příštích pár let očekávám, že cena bude naprosto odlišná oproti dnešním rozmezím 14-20$ za akcii, což je rozmezí, kde se $NIO-7.8% už delší dobu udržuje. Do karet mi hraje navyšování výroby i přes nakažení covidem v továrnách a vývoj nových automobilů (ES7 pro začátek).

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 845 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Aktuálně jen přikupuju, ale neočekávám nějaký větší boom a nebo růst v tomto roce...

Těším se na novější modely, ten posun a pokrok jde jasně znát a myslím si, že to bude v budoucnu dobře oceněno a dokonce zohledněno v ceně akcie.

Přesně tak🚀

Očekávám v letošním roce opakující se cyklus (nahoru, dolů) jako u většiny akcií. Zlepšení vidím nejdřív v roce 2023, to už by mohla být výroba na slušných číslech. Pokud teda nezačne další covidmánie.

Covid je v tuto chvíli největší strašák ve skříni. Ale to se dá říct pro více automobilek EV, které padají na úkor omezení v továrnách.