S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jaki kierunek rozwoju obierze Nio w 2022 roku?

Jeśli są tu jacyś miłośnicy EV, a konkretnie $NIO-7.8%, mam dla Was dobre wieści na temat dalszego rozwoju firmy. Wszyscy wiemy, że wiodące firmy produkujące pojazdy elektryczne przeżywają trudniejszy okres ze względu na łańcuchy dostaw, niedobory układów scalonych, inflację, a przede wszystkim z powodu kowidu, który w znacznym stopniu ogranicza działalność. Najnowsze informacje dają mi nadzieję na byczą przyszłość.

Czy Covid może być głównym wrogiem akcji EV w 2022 roku?

Jakie są przedmiotowe sprawozdania?

2 maja firma $NIO-7.8% ogłosiła, że w kwietniu 2022 roku osiągnęła poziom 5 074 dostaw pojazdów elektrycznych. Ponadto, dostawy w okresie od początku roku do końca roku osiągnęły rekordowy poziom, wzrastając o 13,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Liczba ta wyniosła 30 842 EV. Jeżeli takie tempo zostanie utrzymane przez cały rok, akcje $NIO-7.8% mogą nabrać znaczącego rozpędu.

To nie lada wyczyn, zwłaszcza że firma boryka się z problemem przestojów w swoich zakładach. Było to spowodowane surowymi ograniczeniami nałożonymi na Covid-19 przez władze chińskie, które rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia. Firma $NIO-7.8% podjęła decyzję o wstrzymaniu produkcji 9 kwietnia, po tym jak krajowe środki mające na celu ograniczenie niedawnego wzrostu liczby przypadków Covid-19 zakłóciły pracę dostawców.

Agencja Reuters poinformowała, że w prowincji Jilin i Szanghaju, gdzie znajdują się fabryki największych producentów części samochodowych, m.in. firmy $NIO-7.8%, wprowadzono ścisłe środki dotyczące zamknięcia zakładów. Na przykład firma Tesla (NASDAQ:TSLA) zamknęła swój zakład w Szanghaju 28 marca i dopiero niedawno zaczęła powoli wznawiać produkcję.

Magazyn Barron's podał, że w ostatnim tygodniu kwietnia władze chińskie zaczęły zezwalać na wznowienie produkcji samochodów. Pracownicy będą jednak musieli mieszkać w przyfabrycznych akademikach w ramach tego, co Chiny nazywają "zamkniętym obiegiem" produkcji. Elon Musk powiedział inwestorom w zeszłym tygodniu, że Tesla powróciła do połowy swojego tempa produkcji wynoszącego 2 000 samochodów elektrycznych tygodniowo.

Co to oznacza dla akcji $NIO-7.8%

Dla odmiany (żeby nie pokazywać tylko wyglądu zewnętrznego) załączam zdjęcie NIO et5, jednego z największych konkurentów Tesli do Modelu 3.

Zakładając, że $NIO-7.8% uda się wrócić na właściwe tory do połowy lata, prawdopodobnie firma, podobnie jak Tesla, będzie próbowała nadrobić straty w produkcji. Może to być katalizator dla akcji $NIO-7.8% w przyszłości. Jeżeli firma poinformuje o zaskakującym wzroście przychodów w drugim lub trzecim kwartale, akcje mogą znacznie wzrosnąć.

Na przykład, w chwili obecnej analitycy nadal widzą wzrost przychodów do 9,53 mld USD w tym roku, co stanowi wzrost o 72,9% z 5,51 mld USD w 2021 r. Ponadto, prognozy finansowe na rok 2023 pokazują, że 20 analityków przewiduje kolejny 66% wzrost przychodów w przyszłym roku do 15,82 mld USD. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat sprzedaż wzrośnie prawie trzykrotnie.

W rezultacie wycena $NIO-7.8% na poziomie dzisiejszych 33 mld USD może być bardzo tania. Gdy przychody w 2023 r. staną się osiągalne w oczach inwestorów, akcje pójdą znacznie w górę. Obecnie wskaźnik ceny do sprzedaży (P/S) jest nieco ponad dwukrotnie wyższy. Dla porównania, akcje TSLA są notowane przy wskaźniku P/S forward wynoszącym ponad 8,1x. Sugeruje to, że kurs akcji $NIO-7.8% może wzrosnąć ponad dwukrotnie, gdy inwestorzy zdecydują się bardziej pozytywnie spojrzeć na jego perspektywy.

Nowe samochody na horyzoncie?

Oprócz wspomnianych już samochodów et5 i et7, które mają być największymi konkurentami Tesli, firma $NIO-7.8% ma wprowadzić na rynek inne nowe modele, które będą jeszcze bardziej konkurencyjne, i to nie tylko wobec Tesli.

Czy NIO wypuszcza nowy samochód?

Chiński producent samochodów elektrycznych $NIO-7.8% zapowiedział kolejny model: Nio ES7, który ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Najwyraźniej firma $NIO-7.8% uznała, że jej głównym konkurentem będzie nadchodząca wersja BMW X5 z długim rozstawem osi.

Jak Pan widzi i ocenia przyszły rozwój firmy $NIO-7.8%?

Osobiście nie zmieniam swojej długoterminowej perspektywy dla $NIO-7.8%. Obecne problemy nie są niczym, co powinno towarzyszyć firmie przez wiele lat. Spodziewam się, że nawet w ciągu najbliższych kilku lat cena będzie zupełnie inna od dzisiejszego przedziału 14-20 USD za akcję, w którym $NIO-7.8% znajduje się od dłuższego czasu. Zwiększanie produkcji pomimo plagi kowadów w fabrykach i opracowywanie nowych samochodów (na początek ES7) jest mi na rękę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet