S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

2 poobijane akcje wzrostowe z indeksu Nasdaq, które aż proszą się o kupno

W ciągu ostatnich dwóch pandemicznych lat przyzwyczailiśmy się do wysokich stóp zwrotu i do tego, że rynek zasadniczo podąża tylko w jednym kierunku. Jednak sytuacja ta uległa wyraźnej zmianie, zwłaszcza w ostatnich 4 miesiącach tego roku, przypominając nam, że korekty są nieuniknioną częścią cyklu inwestycyjnego. Poniższe dwie akcje wzrostowe znajdują się co najmniej 64% poniżej swoich rekordów wszechczasów i obecnie proszą o kupno po obniżonej cenie.

Obie akcje są częścią indeksu technologicznego Nasdaq Composite.

Od początku roku indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average weszły w obszar korekty, odnotowując spadki o co najmniej 10%. Jeszcze gorzej radzi sobie indeks Nasdaq Composite Growth, który od czasu osiągnięcia najwyższego poziomu w listopadzie stracił 23%. Tym samym Nasdaq oficjalnie znalazł się na pierwszym rynku niedźwiedzia od czasu pandemicznego krachu w marcu 2020 r.

Chociaż duże spadki głównych indeksów mogą czasami przerażać, historia pokazała, że są one doskonałym momentem do wyceny pieniędzy. Każdy główny indeks, w tym Nasdaq Composite, w końcu odbija się po każdej korekcie.

Etsy $ETSY-2.0%

Pierwszą akcją wzrostową, która została dotknięta spadkiem na rynku niedźwiedzia, jest specjalistyczna internetowa platforma sprzedaży detalicznej Etsy. Ta była supergwiazda pandemii straciła 70% swojej wartości od czasu, gdy pięć miesięcy temu osiągnęła szczyt swojej popularności.

Roczny wykres akcji Etsy , Źródło.

Największe obawy Etsy budzi historycznie wysoka inflacja i rosnąca perspektywa recesji w Stanach Zjednoczonych. Koszty praktycznie wszystkiego gwałtownie wzrosły, co grozi ograniczeniem wydatków konsumpcyjnych. Byłaby to zła wiadomość dla serwisu Etsy, który polega na tym, że sprzedawcy z czasem zwiększają swoje wydatki na reklamę. Z drugiej strony, niemądrze jest próbować przewidzieć nieuchronną recesję w gospodarce amerykańskiej. Historia pokazuje, że większość recesji trwa tylko kilka miesięcy lub kilka kwartałów. Z kolei okresy ekspansji gospodarczej mierzy się w latach. Kupowanie szybko rozwijających się i innowacyjnych firm z branży e-commerce w okresach słabości i trzymanie się ich przez lata jest prawdopodobnie mądrym posunięciem.

Ponadto Etsy ma przewagę konkurencyjną, która powinna pozwolić mu się wyróżnić. Podczas gdy większość internetowych platform detalicznych koncentruje się na wielkości sprzedaży, sprzedawcy Etsy to zazwyczaj mniejsze firmy oferujące unikalne/spersonalizowane produkty i usługi, które zwiększają zaangażowanie konsumentów. Żadna platforma sprzedaży detalicznej online nie oferuje zaangażowania na taką skalę, jak Etsy. Kolejną rzeczą, która powinna ucieszyć inwestorów długoterminowych, jest sukces firmy w przekształcaniu zwykłych klientów w stałych nabywców.

Etsy jest dobrze przygotowany do osiągnięcia trwałego dwucyfrowego wzrostu przychodów. Bazując na konsensusie prognoz zysków Wall Street, udziały w Etsy można nabyć w 2023 r. za cenę zaledwie 21-krotności prognozowanych zysków. To najtańsza cena w historii firmy.

Green Thumb Industries

Inną akcją wzrostową, która została całkowicie zmiażdżona i teraz prosi się o kupno, jest operator konopi indyjskich Green Thumb Industries $GTBIF. Akcje Green Thumb spadły o 64% od czasu osiągnięcia najwyższego poziomu nieco ponad rok temu.

Roczny wykres akcji Green Thumb Industries , Źródło.

W pierwszym kwartale 2021 roku akcje marihuany były na fali wznoszącej. Dzięki Kongresowi rządzonemu przez Demokratów i objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena wydawało się, że legalizacja konopi indyjskich, a przynajmniej reforma, stanie się faktem. Jednak z uwagi na fakt, że czas pracy ustawodawców zdominowały kwestie związane z programem COVID-19 i geopolityką, na Kapitolu nie uchwalono żadnych reform. W związku z tym akcje marihuany, takie jak Green Thumb, znalazły się w trudnej sytuacji.

Jednak mimo braku reform federalnych, trzy czwarte wszystkich stanów zalegalizowało marihuanę w jakiejś formie. Dodajmy, że 18 z tych stanów dało zielone światło dla rekreacyjnego używania narkotyków przez osoby dorosłe. Chodzi o to, że przepisy poszczególnych stanów stwarzają więcej niż wystarczające możliwości dla Green Thumb Industries.

Firma Green Thumb otworzyła w zeszłym miesiącu 77. działającą placówkę, która do 2021 roku ma prowadzić sprzedaż detaliczną w 14 stanach. Chociaż firma jest obecna na rynkach o wysokim dochodzie, takich jak Kalifornia, mądrze zdecydowała się wejść na kilka rynków z ograniczonym zakresem licencji. Jest to sposób na pobudzenie konkurencji i zapewnienie firmom równych szans na zbudowanie swojej marki (marek) i zdobycie zwolenników.

Jedynym czynnikiem, który sprawia, że Green Thumb jest naprawdę wyjątkowy, jest asortyment produktów. Tylko około jedna trzecia sprzedaży firmy pochodzi z kwiatów suszonych. Pozostała część przypada na produkty ostrzegawcze, napoje infuzowane, pre-rollsy, edibles i inne pochodne. Kluczem jest to, że instrumenty pochodne mają wyższe ceny i lepsze marże. Te wyższe marże pozwoliły firmie Green Thumb na generowanie powtarzających się zysków, podczas gdy większość innych producentów leków nadal ponosi straty.

Dwie wyżej wymienione akcje przyciągają głównie dzięki przyzwoitemu potencjałowi wzrostu, dywersyfikacji zysków i przewadze konkurencyjnej. Jednak zwłaszcza w przypadku tej ostatniej firmy uważam, że przed dokonaniem inwestycji konieczne jest dokładne zapoznanie się z ryzykiem i działalnością tej sekty, nad którą stale wisi znak zapytania w związku z potencjalnymi reformami. Niniejszy artykuł służy wyłącznie jako materiał edukacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Analitykiem dla obu akcji jest Sean Williams.


No comments yet