S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

5 varovných signálu, proč neinvestovat do akcií společnosti Robinhood

V době pandemie to byla žhavá brokerská společnost, která lákala své zákazníky přesevším na nulové poplatky. Akcie Robinhood Markets $HOOD-1.8% se však nyní nachází nad cenovou propastí, kdy jen za poslední rok propadly o více něž 70 % a dostaly se tak výrazně pod hodnoty IPO z minulého roku. Zde je 5 varovných signálu, které by vás měli automatiky odradit od případné investice.  

Společnost Robinhood je jen prostředek pro pár lidí zevnitř na vydělávaní peněz, běžným akcionářům však nevrací řádnou hodnotu. 

Naopak velmi pozitivně se stavím k akcií společnost Alphabet, svůj postoj k ním jsem shrnul v krátkém článku: 3 hlavní důvody, proč nakupuji akcie společnosti Alphabet. Teď už ale zpět k Robinhoodu a problémům, které společnost provázejí. 

1. Klesající počet uživatelů

Čisté kumulativní financované účty společnosti Robinhood $HOOD-1.8% meziročně vzrostly o 27 % na 22,8 milionu, zatímco její aktiva v péči (AUC) se zvýšila o 15 % na 93,1 miliardy dolarů. Počet jejích měsíčně aktivních uživatelů (MAU) však klesl o 10 % na 15,9 milionu, zatímco průměrný příjem na uživatele (ARPU) se propadl o 62 % na 53 USD. Tyto poklesy, které přetrvávají již rok, naznačují, že uživatelé společnosti Robinhood tráví na platformě mnohem méně času. 

2. Investoři ustupují od rizikovějších aktiv

Průměrný účet Robinhood má hodnotu jen něco málo přes 4 000 USD, což je stále poměrně malá suma. Počáteční úspěch společnosti Robinhood byl způsoben snahou o získání těchto drobných investorů s nižšími příjmy pomocí obchodů bez poplatků. Její zjednodušená aplikace také usnadnila začátky začínajícím investorům.

Mnozí z těchto začínajících investorů se však honili za nejžhavějšími trendy, místo aby se zaměřili na dlouhodobější cíle. V loňském roce se mnoho uživatelů Robinhood vrhlo na "meme akcie", jejich opce a kryptoměny. Většina těchto volatilních bublin v posledních čtvrtletích splaskla, protože rostoucí úrokové sazby a další makrovětry vyvolaly ústup od rizikovějších aktiv. Společnost Robinhood je silné závislá na příjmů z transakcí z opcí a kryptoměn. Pouze 17 % příjmů pochází z obchodů s akciemi.

Akcie Společnost Robinhood se prodávají jen za zlomek ceny oproti IPO v minulém roce 

3. Klesající marže

Společnost Robinhood dotuje své obchody bez poplatků tím, že vydělává na rozpětí mezi nabídkou a poptávkou neboli spreadu. Aby tento model platby za tok příkazů fungoval efektivně, potřebuje, aby jeho uživatelé aktivně obchodovali, místo aby pasivně seděli na dlouhodobých investicích. Když se tedy investoři během poklesu trhu vyhýbají její platformě, náklady na hostování téměř 23 milionů účtů online sníží její marže. 

4. Přichází propouštění

Nebylo příliš překvapením, když společnost Robinhood oznámila nadcházející propouštění. V letech 2019 až 2021 zvýšila počet svých zaměstnanců z přibližně 700 na téměř 3 800. Nyní však plánuje snížit počet zaměstnanců o přibližně 9 %. Propouštění by mělo zlepšit provozní efektivitu, ale také jasně naznačuje, že doba hyperrůstu je u konce.

5. Vnitřní prodeje a ředění akcionářů 

A konečně, insideři společnosti Robinhood prodali za poslední tři měsíce téměř 400krát více akcií, než kolik jich nakoupili. Její vysoké odměny na základě akcií (v prvním čtvrtletí tvořily ohromujících 74 % jejích příjmů). Tento prodej zasvěcených osob a agresivní ředění stávajících akcionářů naznačují, že akcie společnosti Robinhood stále nelze považovat za výhodnou koupi.

Společnost Robinhood ještě není odsouzena k záhubě, ale pokud se bude i nadále potýkat s odlivem měsíčních aktivních uživatelů (MAU), nenaruší tradiční makléřské společnosti ani se nestane diverzifikovanější fintech platformou.

To bylo mých 5 důvodů, proč do akcií Robinhood neinvestuji. Pokud jsem na něco důležitého zapomněl, budu rád, když mě doplníte dole v komentářích. Nejedná se samozřejmě o investiční doporučení a případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Problematikou společnosti Robinhood se zabýval analytik Leo Sun. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Myslím, že názor Mungera mluví za vše

to je pravda, Munger se do $HOOD-1.8% celkem slušně opřel

Těžko se mi vůbec hledá něco, co by se mi na $HOOD-1.8% líbilo.

nojo, je tady spíše více negativních faktorů, než těch pozitivních

S $HOOD-1.8% to teď moc dobře nevypadá :/

Už od IPO se mi akcie nelíbila, teď se ale problémy jen hromadí..