S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

3 miesiące temu pisałem o kolejnych 4 wydarzeniach Netflixa. Jak wyglądałby dziś portfel składający się wyłącznie z…

Ostatni bilans akcji, który przeprowadziłem, wypadł całkiem nieźle. 3 z 4 akcji zakończyły się na plusie. Wydaje mi się, że teraz to trochę inna piosenka, choćby z powodu sprawy z Netflixem $NFLX+0.1%. Przyjrzyjmy się zatem wybranym przeze mnie pięciu akcjom i oceńmy, jak obecnie wyglądałby portfel składający się z tych akcji.

Krwistoczerwone tło na zdjęciu otwierającym jest dość wymowne.

Na początek warto zaznaczyć, do którego artykułu się odnoszę: Pięć akcji, które kupują teraz najwięksi inwestorzy. Oczywiście sytuacja była wtedy zupełnie inna i tym bardziej interesujące będzie sprawdzenie, na ile instytucje wymienione w artykule myliły się do tej pory.

Zacznijmy od największej dotychczasowej wpadki.

1. Netflix $NFLX+0.1%

Od początku roku akcje Netflixa spadły o 66,5%, źródło.

Na temat Netflixa napisałem ten artykuł: 3 powody, dla których nie inwestuję w akcje Netflixa. Dlatego na szczęście nie martwię się problemami związanymi ze spowolnieniem gospodarczym.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy wartość akcji spadła o 50%! Dla porównania, w porównaniu z innymi firmami zajmującymi się transmisjami strumieniowymi, Disney zanotował spadek o 19%, Amazon o 10%, a Google o 18,5%.

2. Nowoczesne $MRNA+3.0%

YTD nie wygląda dużo lepiej niż Netflix, spadek o 38%, źródło: Google

Niestety, tutaj też nie jest zielono. W ciągu ostatnich 3 miesięcy akcje Moderny notowane są na poziomie 152,88 USD, co oznacza spadek o 10,6%. Konkurenci biotechnologiczni nie radzą sobie jednak dużo lepiej. Novavax spadł o 33%, Pfizer stracił "tylko" 8,4%, a Johnson & Johnson zyskał nawet 3%.

3. Jumia Technologies $JMIA+5.6%

Jumia Technologies odnotowuje spadek o 40% w ujęciu rocznym, źródło.

Afrykańska firma zajmująca się handlem elektronicznym osiąga podobne wyniki jak wspomniana wcześniej Moderna. W ciągu ostatnich 3 miesięcy spółka zanotowała spadek o 13%, a obecnie jej cena wynosi około 7 USD za akcję.

4) GoodRx Holdings $GDRX-0.4%

Notowania YTD tej akcji są podobnie fatalne jak Netflixa, minus 60%, źródło.

W skrócie, GoodRx działa jako cyfrowa platforma zdrowotna, która stara się pomóc klientom w znalezieniu najlepszej ceny na leki, notowana dziś po 13 USD. Zatem w ciągu 3 miesięcy cena spadła o prawie 50%. Jest to więc obok Netflixa najgorzej radząca sobie akcja.

5. Warner Music Group $WMG+0.3%

Wynik YTD: -30,5%, źródło.

Czerwoną piątkę zamyka ten wydawca muzyczny i firma wydawnicza. W ciągu ostatnich 3 miesięcy akcje tej firmy spadły o 26%.

Uśredniając wyniki indywidualne, można stwierdzić, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy ten portfel byłby prawie 30% na minusie.

Na zakończenie chciałbym zaznaczyć, że 3 miesiące to wciąż zbyt krótki okres czasu, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski. Ponadto portfel składający się z 5 tytułów jest strasznie mały i nie osiąga się niezbędnej dywersyfikacji. Tekst jest napisany bardziej jako perła i ciekawe spojrzenie wstecz.

Osobiście inwestuję tylko w Modern z wybranych akcji, więc i mnie nie ominął spadek 😅. A co z Tobą? Czy masz lub miałeś w swoim portfolio Netflixa lub podobne produkty, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy miały szalony przebieg?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet