S&P 500 ^GSPC 5,010.08 -1.21%
Meta META $440.33 -10.77%
Microsoft MSFT $394.06 -3.67%
Alphabet GOOG $156.39 -2.92%
Amazon AMZN $171.59 -2.83%
Nvidia NVDA $817.92 +2.66%
Tesla TSLA $165.45 +2.04%
Apple AAPL $168.90 -0.07%

Rychlý pohled: Apple, jak si vede známé jablko?

V tomto příspěvku bych se chtěl podívat v rychlosti a povrchově na společnost Apple $AAPL+0.1% .

Má vůbec smysl se touto společností zabývat hlouběji, nebo ji přeskočit a jít dál?

P/E

Když si najdeme na finvizu společnost Apple $AAPL+0.1% tak na první pohled je zde P/E nějakých 26. Ve skutečnosti, když se na to podívám z dlouhodobějšího pohledu tak průměr zisků za posledních 5 let a současné ceny mi vychází zhruba 42, což je poměrně dost.

 

Tržní kapitalizace: Tržní kapitalizace společnosti je ve výši 2701 mld. USD.

 

Marže:

Průměrná čistá marže společnosti činí za posledních 5 let 22%, což tak nějak odpovídá celkovému průběhu daného období. Společnost zde své marže nějak rapidně nebo pravidelně nezvyšuje a ani nesnižuje. Zkrátka kromě posledního roku jsou marže společnosti víceméně ve stejných úrovních.

 

Růst tržeb:

Za posledních 5 let společnost zvýšila své tržby průměrně o 12% ročně. Jediný propad v tržbách společnost zaznamenala v roce 2019 a ten byl nevýrazný (o nějaké 2%).

 

Růst zisků:

Zisky společnosti rostly za posledních 5 let průměrně o 19%. Trochu to můžou zkreslovat zisky za poslední rok, kde byl meziroční nárůst o zhruba 64%.                    V posledním roce nám stoupla i čistá marže o 40%. To mohlo být zapříčiněno snížením některých nákladů nebo úplným odstraněním některých neobvyklých nákladů. Jediné co jsem našel ve výkazu zisku a ztrát, tak že společnost měla v roce 2020 nějaké neobvyklé náklady.

 

Snižování počtu akcií:

Společnost za posledních 5 let snižovala počet akcií v oběhu průměrně o 4% ročně. Což zde znamená, že společnost sice vyplácí malou dividendu, ale zároveň dává investorům hodnotu právě skrze tento zpětný odkup akcií. Jestli i zpětné odkupy ze strany společnosti dávají i v tuto dobu smysl teď nejsem schopen říct. Zpravidla zpětný odkup akcií dává smysl u společností, které mají podhodnocené akcie.

 

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva:

Zde si společnost vede také velmi dobře. Za posledních 5 let nebyli nikdy krátkodobé závazky větší než krátkodobé aktiva, což znamená, že kdyby společnost nějakou náhodou nedokázala vygenerovat dostatek prostředků na splacení svých krátkodobých závazků (jedná se o závazky, které jsou splatné do jednoho roku a společnost je nemůže dále odkládat).

 

Růst provozního a volného cashflow:

Provozní cashflow rostlo za posledních 5 let průměrně o 12% ročně a volné cashflow průměrně o 16% ročně. Průměrné volné cashflow je zhruba 68 mld. USD.

Po vynásobení 20 dostáváme tržní kapitalizaci 1360 mld. USD. Aktuální tržní kapitalizace je 2701mld. USD.

Zajímavostí může být také to, že přesto o jak velkou společnost se jedná, tak se jim daří snižovat kapitálové výdaje průměrně o 2% ročně za posledních 5 let.

 

Cena/Volné cashflow:

Jak už bylo zmíněno v předchozím bodě, tak společnost má vyšší poměr P/FCF než 20. Tento ukazatel je nyní na hodnotě 39. Zde beru cena/průměrné volné cashflow za posledních 5 let. V případě že by její volné cashflow už dále nerostlo a po dobu dalších X let by dosahovala společnost pouze výše průměrného cashflow, tak bych hodnotu akcie viděl někde kolem 81 USD za akcii. Pozor zde není zohledněn žádný růst.

 

Návratnost investovaného kapitálu:

Průměrná roční návratnost investovaného kapitálu byla za posledních 5 let 28% ročně. Co se týče rozvahy, tak jsem si všiml, že společnosti klesá vlastní jmění, což je způsobeno poklesem položek na straně aktiv a nárůstem závazků. Za poslední rok ale společnost už stranu aktiv zvýšila, ale určitě bych se na to podíval podrobněji.

 

Splácení závazků z volného cashflow:

V případě, že by společnost vynakládala 68 mld. USD. ročně na splácení dlouhodobých závazků (zde jsem pro jednoduchost vzal celkové závazky a odečetl od nich krátkodobé závazky), tak je schopná tyto závazky uhradit do 3 let. V případě celkových závazků by to bylo zhruba do 5 let.

 

Ocenění:

Zde jsem si vyprojektoval moje odhady vývoje Volného cashflow. U všech scénářů požaduji návratnost 12,5%

1. scénář- nejhorší- počítám s růstem volného cashflow průměrně o 8%  po dobu následujících 10 let a P/FCF- 15.

2. scénář- normální- počítám s růstem volného cashflow průměrně o 12% P/FCF- 17 

3. scénář- nejlepší- počítám z růstem průměrně o 16% ročně a P/FCF 19

Tyto scénáře jsem zvolil proto, protože se zde jedná o velikou společnost a dle mého názoru už nemá moc kam růst. Takže v nejhorším scénáři předpokládám zpomalení tempa průměrného růstu volného cashflow na polovinu a v nejlepším scénáři předpokládám, že si společnost toto tempo růstu volného cashflow ještě nějakou chvíli udrží.

Každopádně mi vyšla cena akcie po započtení 20% bezpečnostního polštáře někde kolem 107 USD.

Někomu se to může zdát příliš konzervativní, ale zde se jedná pouze o hrubý pohled na společnost a ne o žádnou detailní analýzu.

 

Má smysl společnost analyzovat do hloubky?

Podle mě určitě to smysl má. Cena akcie není zase tak daleko od mého hrubého odhadu nákupní ceny a jedná se zde o velmi kvalitní společnost. Společnost nesplňuje pouze valuační body a to P/E a P/FCF, jinak si v ostatních bode vede dobře a obstála, takže určitě v dnešní vysoce volatilní době má smysl se na ni podrobněji podívat, možná že se nakonec ukáže, že nákupní cena může být klidně i vyšší.

 

Celý tento text byl sepsán na základě mého rychlého a hrubého náhledu na společnost, takže i názory ostatních na cenu se mohou lišit. Děkuji za pochopení.

Pokud by se vám tento koncept rychlé analýzy líbil budu rád, když dáte vědět do komentáře.

Děkuji.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 4 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Fajn příspěvek, dávám follow, aby mi nic neuniklo 👍

Děkuji👍

veľmi dobrá a komplexna analyza spoločnosti

Toto u mě je pouze povrchová analýza. Časem tu přibydou i moje detailní analýzy.

tak to sa máme na čo tešiť!

Super! 🔥