S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

12 najciekawszych wypowiedzi Buffetta i Mungera z dorocznego spotkania Berkshire Hathaway

Warren Buffett i Charlie Munger zabrali głos podczas sobotniego dorocznego spotkania Berkshire Hathaway. Buffett i Munger dyskutowali także o inflacji, kryptowalutach, Robin Hoodzie, pandemiach i różnych rodzajach ryzyka rynkowego. Dlatego w tym artykule wymienię 12 najciekawszych cytatów z sobotniego spotkania akcjonariuszy Berkshire Hathaway $BRK-B+1.3%.

Doroczne zebranie akcjonariuszy obfitowało w wiele ciekawych informacji.

Warren Buffett i Charlie Munger wywołali gorączkę spekulacji na rynkach finansowych, odrzucili bitcoiny jako bezwartościowe i zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo inflacji podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy Berkshire Hathaway, które odbyło się w sobotę. Prezes Berkshire i jego partner biznesowy rozmawiali również o pandemii, ryzyku związanym z angażowaniem się w debaty polityczne oraz o spadku wartości Robinhooda w ciągu ostatniego roku.

Oto 12 najlepszych cytatów z ich spotkania

Warren Buffett

1. "Giełda papierów wartościowych jest czasem dość mocno zorientowana na inwestycje, a innym razem jest niemal całkowicie kasynem, salonem gier hazardowych - i to w ostatnich latach w niezwykłym stopniu, napędzanym przez Wall Street". (Buffett dodał, że Wall Street zarabia pieniądze "chwytając okruchy, które spadają ze stołu kapitalizmu").

2. "Inflacja ogłupia inwestorów obligacji, ogłupia osoby, które mają gotówkę pod materacem, ogłupia prawie wszystkich".

Najlepszą ochroną przed inflacją jest nadal własna zdolność zarobkowa. Zdecydowanie najlepszą inwestycją jest to, co samemu się rozwija".

4. "Gdybyś powiedział mi, że posiadasz wszystkie bitcoiny na świecie i zaoferowałbyś mi je za 25 dolarów, nie wziąłbym ich, bo co bym z nimi zrobił? W ten czy inny sposób musiałbym je odsprzedać. Nie ma w tym nic zdrożnego". (Buffett porównał kryptowaluty do ziemi uprawnej, mieszkań i innych produktywnych aktywów).

5. "Nie byliśmy bardzo, bardzo daleko od czegoś, co mogłoby się powtórzyć w 2008 roku lub jeszcze gorzej". (Wiosną 2020 roku Buffett wspominał o ogromnym wpływie pandemii na rynek płynności).

6. "Najlepiej jest po prostu zamknąć się w sobie i nie pozwolić, by grupa ludzi poniosła konsekwencje, o które sama nie prosiła".

7) "Nie uważam, że jesteśmy mądrzy, uważam, że jesteśmy rozsądni". To jest główny wymóg w tej branży".

8) "Zabierzcie opłaty za zarządzanie, a ja postawiłbym na małpy". (Buffett sugerował, że większość doradców finansowych nie jest lepsza w inwestowaniu od bandy małp, które wybierają akcje, rzucając lotkami do celu).

Charlie Munger

9. "Mamy ludzi, którzy nie wiedzą nic o akcjach, a doradzają im maklerzy, którzy wiedzą jeszcze mniej".

10. "Ludzie pobierają opłaty za umiejętności i indeksowanie". (Munger argumentował, że wielu zarządzających funduszami obawia się, że ich wyniki będą gorsze niż wyniki rynkowe lub wyniki ich kolegów, dlatego inwestują w odpowiedniki funduszy indeksowych).

W moim życiu staram się unikać rzeczy, które są głupie, złe i które sprawiają, że wyglądam źle w porównaniu z kimś innym. Bitcoin spełnia wszystkie te funkcje". (Munger powiedział, że cena bitcoina powinna spaść do zera, kryptowaluty zagrażają stabilności systemu finansowego, a rząd USA wygląda głupio w porównaniu z władzami Chin, które zakazały jego używania).

12. "To było obrzydliwe. Teraz to się rozpada. Sprawiedliwości stało się zadość." (Munger oskarżył Robinhooda o zachęcanie do "krótkoterminowego hazardu" i pobieranie "dużych prowizji" oraz skrytykował jego model biznesowy polegający na pobieraniu opłat za przepływ zleceń ).

Niektóre z tych stwierdzeń są rzeczywiście prawdziwe i dobrze, że osoby na ich stanowisku nie boją się publicznie dyskutować o Robinhood lub krytykować brokerów finansowych w ten sposób. Nie podzielam tej opinii na temat Bitcoina, ale co tam :D

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet