S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Právě zveřejněné brutální výsledky Moderny mění úplně vše. Budu nakupovat?

Koronovirus je doufejme pryč. To se podepsalo i na ceně akcií společností, které se zabývají vývojem a výrobou nejrůznějších vakcín. Mezi takové patří i Moderna, která si svou chvilku slávy užila díky obrovské pandemii. Ta je ale na ústupu a výrobce vakcín na tom byl bit. Výsledky za Q1 ale přinesly nečekaně pozitivní zprávy, které by možná nejednoho investora mohly donutit se zamyslet...

Pandemie je doufejme pryč. Vakcíny ale stále potřebovat budeme

Společnost Moderna $MRNA-0.6% oznámila své výsledky za první čtvrtletí ve středu před otevřením trhu. A společnost si vedla jednoznačně dobře, když její akcie znatelně vyskočily.

Říci, že Moderna dosáhla dobrých výsledků, je vlastně skoro slabé slovo. Společnost překonala odhady Wall Street. Společnost Moderna vykázala za 1. čtvrtletí tržby ve výši 6,1 miliardy USD, což je více než trojnásobek oproti předchozímu roku. Vykázala zisk ve výši 3,7 miliardy dolarů, tedy 8,58 dolaru na akcii. Loni to bylo 1,2 miliardy a ani ne 3 dolary na akcii.

Aktuální ocenění společnosti není nikterak hrozné. Po ústupu pandemie se cena vrátila na rozumné úrovně.

Tato čísla jsou nesporně působivá. Ve výsledcích společnosti Moderna za Q1 se ale objevilo něco, co mění úplně vše!

19,3 miliardy dolarů. To je číslo, které obrátilo názory analytiků vzhůru nohama. Ukazuje totiž, kolik hotovosti, peněžních ekvivalentů a krátkodobých investic měla společnost k 31. březnu 2022.

https://www.youtube.com/watch?v=uNWogEfflW8

Moderna má více hotovosti než mnoho výrobců konkurentů s tržní kapitalizací třeba 4x větší. HOLY SH... Například AbbVie má tržní kapitalizaci přes 260 miliard dolarů. Její poslední ohlášená zásoba hotovosti ve výši 9,8 miliardy USD je však sotva o polovinu větší než zásoba společnosti Moderna.

A teď - PROČ JE TO DŮLEŽITÉ? Obrovské zásoby hotovosti společnosti Moderna umožňují snadno a bez zdržování financovat své připravované programy. Společnost má dostatečnou flexibilitu k provádění strategických akvizic. Prostě teď mohou začít makat na své budoucnosti brutálně naplno! Z toho co jsem našel na internetu jsou nejpravděpodobnější následující scénáře:

Odkup akcií

Prodeje vakcín v posledních měsících klesají. Moderna si může dovolit zpětný odkup akcií - a to ve velkém množství. V únoru představenstvo společnosti schválilo program zpětného odkupu akcií v hodnotě 3 miliard dolarů.

Kumulace

Prostě si bude syslit cash. Společnost se chystá v příštích čtvrtletích ještě více zvýšit své zásoby hotovosti. Za celý rok 2022 společnost Moderna očekává tržby ve výši 21 miliard dolarů. USD, přičemž předpokládá, že ve druhé polovině roku budou tržby o něco vyšší než v první polovině roku. Tento výhled by se však mohl ukázat jako příliš konzervativní. Výhled tržeb společnosti Moderna vychází z již podepsaných předběžných kupních smluv (APA). Je možné, že společnost získá další smlouvy na dodávky, které zvýší její celkové tržby v tomto roce.

A co budoucnost?

Aktuální čísla vypadají nadějně. Jaká je ale dlouhodobá budoucnost Moderny? Společnost si v poslední době vyžrala svůj příděl špatných zpráv. Výsledky za 1. čtvrtletí však přinesly obrat o 360 stupňů. A další dobré zprávy jsou snad na cestě.

V krátkodobém horizontu se dle dostupných analýz spoléhá na jednu zásadní věc: Očekává, že v červnu 2022 oznámí první údaje pro svůj posilovač COVID-19 mRNA-1273.214. Zjednodušeně další vylepšená vakcína proti nejnovějším variantám koronaviru. To je důležité pokud by se opět nedej bože vrátil. 

Rovněž vyhodnocují dvě experimentální vakcíny v pozdní fázi klinických studií. Opět zjednodušeně dvě nové vakcíny proti chřipce a syncitiálnímu viru.

Víceméně všechny výrobce vakcín jsem ignoroval vzhledem k tomu, že jsem absolutně nezachytil jejich boom v počátcích pandemie. Ocenění úplně všech pak bylo úplně mimo. Aktuálně je ale nejspíš zařadím zpět na svůj watchlist, protože zejména právě Moderna nevypadá už až tak nesmyslně jako ještě několik měsíců zpět. 

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na akcii na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 432 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Člověk chvilku nekouká a najednou zjistí, že vakcíny už nejsou zdaleka takový trend jako posledně... :D O $MRNA-0.6% jsem uprostřed lockdownů přemýšlel někde na 400$, uf, ještě že jsem se na to vykašlal 😂

Fuuu, no dovedu si představit, že v tu dobu muselo FOMO makat na 110 % 😁

No to si piš. Zprávy o tom, že je to teprve ve svém počátku šly úplně ze všech stran 😂

Farma průmyslu až tak zásadně nerozumím. Taky se do něj nijak nehrnu

Já taky ne. K nějakému bližšímu zájmu mě to ale docela nadchlo. Možná jsem se toho bál zbytečně