S&P 500 ^GSPC 5,070.55 +1.20%
Nvidia NVDA $824.18 +3.65%
Meta META $495.78 +2.92%
Tesla TSLA $144.61 +1.80%
Microsoft MSFT $407.06 +1.52%
Amazon AMZN $179.52 +1.29%
Alphabet GOOG $159.92 +1.25%
Apple AAPL $166.82 +0.59%

Proč se chystám zvětšovat pozici u čipového giganta TSM?

V dnešním článku si rozebereme společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company $TSM+2.9% a předvedu vám důvody, které mě pohání ke zvětšení pozice. Poslední nákup $TSM+2.9% jsem vytvořil v roce 2020 na hodnotách okolo 60$, dokud si společnost držela ATH, tak mé zhodnocení bylo 175% za pouhé dva roky. Proč mě opět láká zvětšovat  pozici?

Co očekávat od $TSM+2.9%?

Novinky u $TSM+2.9%

  • Největší světový výrobce čipů, $TSM+2.9%, se zavázal investovat 100 miliard dolarů během tří let, aby zvýšil výrobu.
  • Překvapení v podobě tržeb: Společnost vykázala tržby ve výši 17,57 miliardy dolarů (36% meziročně). $TSM+2.9% očekává, že dokáže navázat na tento růst i v dalším čtvrtletí a vydělá cca o další miliardu víc na tržbách.
  • $TSM+2.9% stále hlásí přetrvávající až dvojnásobnou poptávku.

 

Proč hodlám investovat opětovně do $TSM+2.9%?

Aktuální propad z ATH činní 31,76%.

V první řadě uvedu fakt ohledně poptávky po čipech, která je až dvojnásobná. Lidská společnost se stává poměrně chamtivou a přetechnologizovanou a v dnešní době si ani nedokážeme představit elektroniku bez čipů (varné konvice, telefony, automobily, počítače a dalších x přístrojů).

Nicméně masivní investice čipových gigantů pro rozvoj, vývoj a tvorbu nových závodů, které mají uspokojit klientelu, nejspíš ani nebudou stačit. Proč? Poptávka je až takovým způsobem enormní. Pro představu: $TSM+2.9% investuje poměrně velké částky na vývoj nových závodů (možná jedny z největších), pro naplnění všech zakázek (čipových) by musela investice dosahovat dle analytiků 3-5 násobné hodnoty.

Pro informaci: Většina polovodičových společností vykazuje zvětšené náklady pro rozvoj svých závodů a možnému zvětšení výroby. Další v popředí investic pro rozvoj je takový Intel (investuje, ale o dost méně).

Co bude dál s cenou akcie?

Už i při možné investici 100 miliard dolarů na zvýšení výroby očekávám, že bude brzy tato investice zohledněna v ceně akcie, která může mírně klesat na tomto základě.

To je jeden z důvodů, které jsou pro mě lákavé pro znovuotevření pozice, cena na ústupu, v krátkodobém horizontu větší výdaje = další možný propad ceny akcie na přijatelnější hodnotu.

Další negativní trend, který můžeme poslední dobou zaznamenávat mimo inflaci a sazby fedu, je především rozšíření covidu a omezování závodů na výrobu. Tento fakt mě opětovně přesvědčuje, že tato společnost může vykázat další propad ceny akcie, když vím jaká je poptávka a společnost nebude naplňovat své výrobní normy = další možný pád ceny, kterého bych využil.

Dále vím, že $TSM+2.9% je doslova předním světovým výrobcem čipů, který má poměrně slibnou a náročnou klientelu v podobě takového Applu, AMD, Nvidie, Sony a mnoho dalších. Když si spojíme dvě a dvě, tak je vidět potřeba této společnosti spolu s narůstající poptávkou a narůstající čipovou krizí. Zajímalo by mě, jak by trh reagoval na větší omezení ze strany $TSM+2.9%, které jsou možné kvůli napjaté situaci se sousední Čínou a zároveň narůstající nákazou covid-19. 

  • Strategie zní jasně: Nakupovat a zvětšovat pravidelně pozici při každém dalším propadu. Nejsem schopný říct, jak moc poznamená společnost covid a masivní investice, proto budu pozici navyšovat v průběhu měsíců a let (v případě, že cena půjde dolů).

Proč hodnotím společnost kladně na základě finanční rozvahy?

  • Hotovost společnosti činní až 40 miliard dolarů.
  • 60 miliard dolarů drží společnost v aktivech.
  • Nerostou pouze tržby, ale i hrubý zisk, který je o 43% vyšší meziročně.

Společnost je chválená za to, že dokázala vzrůstající náklady přenést na koncového zákazníka (v tomto případě jsou to přední odběratelé Sony, Apple a pár dalších).

  • Náklady rostou prozatím tempem 24% ročně, což je poměrně dost, ale je to vykompenzováno vyšším ziskem.
  • Zisková marže si připisuje nárůst dalších 7%.

Pro celkový přehled finanční zprávy doporučuji tohle video: (154) Taiwan Semiconductor (TSM) Stock Analysis - Will I Buy The Dip In TSM Stock? - YouTube

Musíme brát v potaz, že veškeré výsledky jsou zapříčiněny čipovou krizí, která nezná konce ani v letošním roce, proto se ani neobávám zvýšených nákladů a mimořádných investic do rozvoje závodů. Důležité však je, že společnost bude profitabilní i za okolností, že čipová krize ustane (s tím však v nejbližší době nepočítám). Společnost hodnotím jako finančně zdravou a nebojím se říct, že aktuální propad bude velice rychle smazán po té, co se trh vrátí do starých kolejí.

Mimo zvýšenou produkci a prodeje polovodičů vidím příležitost v nejnovějších modelech čipů a také narůstající oblibě automobilů EV, které taktéž trpí nedostatkem čipů. Zájem o zvětšenou výrobu automobilů EV bude taktéž klíčový pro společnost, která už teď spolupracuje s řadou top klientů. V budoucnu se můžeme například dočkat i možného zvětšení spolupráce s Applem, jelikož kolují zvěsti o možném autě: Apple car. Nejedná se o žádný fakt a ani jistotu, jde pouze o můj možný předpoklad.

Další inovace a novinky ze společnosti $TSM+2.9% rozebírám v tomto článku: Tato obrovská polovodičová společnost předbíhá aktuálními zisky všechny konkurenty | Bulios

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 851 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Největší strach mám nyní taktéž z covidu a taky nevím, co si bude chtít dokazovat Čína. Snad nevyužije situace války na Ukrajině🤢

Zdá se mi, že na začátku nějak narušovala Čína vzdušný prostor tchajwanu... Od té doby žádné info.

Tohle jsou fakta, která každý musí zohlednit. Chápu, že z určitého pohledu je TSM ve špatném rozpoložení, co se týká politiky a šíření covidu a může být i riskantní. Proto nikoho nenabádám, aby následoval mé kroky, slouží to především jako inspirace a rozšíření obzorů.

Pokud Čína napadene Taiwan vyvola to mnohem větší reakci než když se jedná o Ukrajinu a bude to mít obrovské následky pro všechny moderní technologie po celém světě takže bude imo jedno jestli někdo konkrétně vlastní TSMC nebo firmy/index SPY, NDQ atp

No doufejme, že to nepřijde. Ale co si budeme povídat, je to pravda - Taiwan a Čína jsou výrazně důležitější než nějaká Ukrajina, kde (když to přeženu) se vlastně nic až tak ultra zásadního nevyrábělo/nedováželo/netěžilo. Sorry not sorry

Finanční výsledky překvapily... Nové čipy 3nm budou dost oblíbené z mého pohledu...

Od nových čipů se očekává mnoho skrz využitelnost a zlepšené parametry...

$TSM+2.9% a Nvidia jsou moji oblíbenci, pádu využívám pro zvětšování pozic u obou.

Kdo vede ve vašem portfoliu? $NVDA+3.6% nebo $TSM+2.9% ?

Skrz určité rizika jsem prozatím přikloněn Nvidii, uvidíme jak se bude situace vyvíjet😎