S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

2 akcie s vysokým dividendovým výnosem: Jednu koupit a druhé se vyhnout

Pokud se budeme řídit historií, jedním z nejlepších způsobů, jak vydělat peníze je nákup dividendových akcíí, což potvrzuje i zpráva bankovního giganta JPMorgan Chase z roku 2013. Je však nutné být vybíravý a nakupovat jen ty nejkvalitnější společnosti s ověřenou historií. Zde jsou 2 akcie s vysokým dividendovým výnosem, kdy jednu z nich sám vlastním a druhé se vyhýbám. 

BUY/SELL

Citigroup: výnos 4,19 %

Vysoce výnosnou akcií s vážným potenciálem růstu je jedna z největších amerických bank podle aktiv, Citigroup $C-1.7%. Jak jsem už zmínil v perexu, akcie C je součástí mého portfolia. Co se mi tedy na ní tolik líbí a kde naopak vidím a potencionální rizika? 

Optimismus ohledně Citigroup se opírá především o práci, kterou Jane Fraserová odvedla od svého nástupu do funkce generální ředitelky v březnu 2021.Strategie společnosti je založena na prodeji některých mezinárodních aktiv a přesun peněz do iniciativ s vyšším růstem.

Pětiletý graf akcie Citigroup, Zdroj: Google Finance 

Citigroup a její akcionáře dlouhodobě pronásledují dva problémy. Zaprvé, regulační dohled nad společností byl nedostatečný. Citigroup se nadále potýká se soudními spory a urovnáními. Druhým problémem byla expozice Citigroup v zahraničí. V roce 2000 byla mezinárodní expozice považována za dobrou věc pro velké banky. Ale v době, kdy Evropa čelí dluhové a růstové krizi a Asie se kvůli COVID-19 stala katastrofou pro dodavatelský řetězec, se mezinárodní expozice Citi stala berličkou.

Pokud je zde nějaká světlá stránka, pak je to skutečnost, že úrokové sazby ve Spojených státech budou stoupat. Akcie bank obvykle zaznamenávají nárůst čistých úrokových výnosů z nesplacených úvěrů s proměnlivou úrokovou sazbou, když Federální rezervní systém zvýší cílovou sazbu federálních fondů. Rozsah tohoto zvýšení by měl pomoci kompenzovat slabost neúrokových příjmů.

Citigroup je také poměrně levná v poměru ke své účetní hodnotě. Akcie lze v současné době pořídit se 48% diskontem vůči účetní hodnotě (P/B ratio = 0,57). Myslím si, že pro dlouhodobé investory by Citigroup mohla být výhodnou koupí. 

Podrobnější analýzu společnosti Citigroup můžete najít ve službě Bulios Market Advisory

Innovative Industrial Properties: výnos 4,84 %

Druhou dividendovou akcií s vysokým výnosem je realitní investiční fond Innovative Industrial Properties $IIPR-0.7% zaměřený na konopí. Pro krátké analýze společnosti mi však došlo, že se jedná o neinvestovatelnou akcií. 

Pětiletý graf akcie Innovative Industrial Properties, Zdroj: Google Finance 

Domnívám se tak hned z několika důvodů, pro tento článek je ale pravděpodobně nejzásadnějším právě dividenda. Společnost má velmi krátkou historii vyplacených dividend sahající jen do roku 2017, navíc v posledním kvartále minulého roku společnost vyplatila pouze zlomek této jinak celkem pravidelné dividendy. Další červenou vlajkou je výplatní poměr společnosti, který nyní převyšuje 100 %. To znamená, že si společnost z vlastních zdrojů nemůže dividendu dovolit a musí si proto na ni někde půjčit. 

Co mě ale zaráží úplně nejvíc je to, jak společnost ředí akcionáře. Jen za posledních 5 let zvýšila počet akcií v oběhu o neuvěřitelných 614,7 %, což praktiky nemá obdoby. Spíše už jen takovým hřebíčkem do rakve je ocenění. Uvedu zde některé tradiční ukazatele. Společnost se nyní prodává za 32,6násobek zisku za posledních 12 měsíců a až 20,9násobek tržeb. 

Abych byl objektivní, společnost má i několik silných stránek, zejména schopnost "identifikovat talenty" mezi svými nájemci. Úspěch společnosti IIP  je postaven na pronájmu svých pěstebních a zpracovatelských zařízení zavedeným provozovatelům z více států, u nichž je vysoce pravděpodobné, že budou prosperovat a ještě dlouho platit nájemné. Začátkem letošního roku společnost oznámila, že všechny její nemovitosti jsou pronajaty, přičemž vážená průměrná délka pronájmu je více než 16 let.

Jako pokaždé informace uvedené v článku reprezentují můj názor a nejedná se o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu. Námět na tento článek mi poskytl analytik Sean Williams. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 521 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Ta performance $IIPR-0.7% dle grafu nevypadá zas tak špatně, ale nemám z toho úplně dobrý pocit :/

$C-1.7% vypadá dost levně a ta dividenda je taky hezká :)

To je právě jedna z hlavních věcí, které mě vedli k nákupu. Banka je oproti konkurenci levná a navíc vyplácí vyšší dividendu

A jak na tyto 2 akcie nahlížíte vy?