S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Nový začátek pro jednu z mých nejoblíbenějších společností: Budu teď konečně přikupovat AT&T?

Co si budeme povídat - AT&T mám od vždycky zafixovanou jako společnost, která tak nějak pomateně kupuje a prodává jiné společnosti. Provádí podivné, unáhlené a nelogické akvizice. A teď opět. O AT&T se mluvilo pouze v souvislosti se spojením WarnerMedia a Discovery. Je tedy teď již AT&T připravená začít se chovat racionálně a přinášet peníze investorům?

AT&T je telekomunikační gigant

Spousta lidí včetně mě se vyhýbala akciím AT&T $T+1.1% . Cena jejích akcií se propadla z téměř 30 dolarů ke konci roku 2019 na 52týdenní minimum 16,62 dolaru v prosinci loňského roku, když se společnost zbavila zábavního impéria, na jehož akvizici vynaložila miliardy, a snížila přitom svou vysoce výnosnou dividendu. Minimálně to mě zklamalo asi nejvíc.

Na druhou stranu několik posledních měsíců je možná lepších než zbytek trhu...

Poslední dějství příběhu AT&T však přišlo 8. dubna, kdy dokončila fúzi své zábavní divize WarnerMedia s televizí Discovery, čímž vznikla společnost Warner Bros Discovery. Tímto milníkem se završil odprodej zábavních podílů AT&T. A doufám, že i na nějaký čas série zmatených akvizic a prodejů.

A teď nejzásadnější otázka, kterou si od fúze pokládám i já:

Je zbývající část AT&T zajímavou investicí? Vycházím z toho, že se podíváme na její telekomunikační aktivity a výsledky. Když už ji konečně netíží ostatní nesouvisející odvětví...

Oddělením zábavní divize může AT&T soustředit zdroje na své telekomunikační operace. To je pro budoucnost AT&T dobrým znamením, protože její telekomunikační divize vynikala v získávání zákazníků, což je na vysoce konkurenčním americkém trhu nezbytné.

Například v roce 2021 dosáhla společnost AT&T čistého přírůstku mezi uživateli telefonních tarifů (což je nejcennější segment zákazníků v telekomunikačním odvětví) 3,2 milionu, což je více než v předchozích 10 letech dohromady. Loňský úspěch si společnost přenesla i do prvního čtvrtletí roku 2022, kdy zaznamenala 691 000 čistých přírůstků těchto zákazníků, což je nejvyšší počet za první čtvrtletí za posledních deset let. To nezní špatně, co? 🔥

AT&T získává zákazníky také ve své divizi širokopásmového připojení pro spotřebitele díky optickému internetu. Optický kabel nabízí rychlejší a spolehlivější internetové připojení. Věřím, že zejména mezi hráči tohle rezonuje😂 Díky tomu společnost ukončila 1. čtvrtletí s 6,3 milionu širokopásmových připojení, což je obrovský nárůst oproti 5,2 milionu v loňském roce.

Tento nárůst počtu zákazníků pomohl společnosti AT&T zvýšit tržby za rok 2021 o 4,3 % oproti předchozímu roku. Růst tržeb se rozšířil i do roku 2022, když příjmy pro forma za 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 2,5 % na 29,7 miliardy USD.

Očekává se, že růst tržeb AT&T bude pokračovat i v průběhu roku 2022 a společnost předpokládá meziroční růst tržeb i v roce 2023. Podle AT&T je hnací silou tohoto růstu zavádění sítí 5G a optických vláken zákazníky, přičemž příjmy ze širokopásmového připojení by se měly v letošním roce zvýšit nejméně o 6 %.

A co ostatní faktory?

K růstu příjmů společnosti AT&T přispívá také rostoucí prodej zařízení. Zákazníci, kteří chtějí mít přístup k sítím 5G, si prostě musí koupit foun, který 5G umí. A to umí zařídit kdo? No samozřejmě naše společnost! 🤘😁

Prodej zařízení v mobilním segmentu společnosti AT&T roste již dva roky po sobě. Rok 2022 může přidat třetí rok růstu, protože tržby z prodeje zařízení v 1. čtvrtletí dosáhly 5,4 miliardy dolarů, což představuje 7,3% nárůst oproti roku 2021.

A teď druhá strana věci

Navzdory růstu tržeb zůstává finanční zdraví AT&T problémem, protože společnost ukončila rok 2021 s dluhem přes 170 miliard dolarů. Odštěpení společnosti WarnerMedia pomohlo tuto situaci zlepšit. Společnost Warner Bros. Discovery převzala část obrovského dluhu AT&T a také zaplatila telekomunikační společnosti 40,4 miliardy dolarů v hotovosti.

AT&T navíc pracuje na snížení dluhu tím, že eliminuje běžné náklady ve výši 6 miliard dolarů a do konce roku 2023 dosáhne poměru čistého dluhu k EBITDA v rozmezí 2,5 dolaru. V prvním čtvrtletí činil tento poměr 3,42.

Dnešní AT&T má díky schopnosti generovat miliardové volné peněžní toky ročně dobrou pozici pro snižování dluhu a zároveň pro výplatu dividend a investice do svého podnikání. AT&T předpokládá, že letošní volný peněžní tok se bude pohybovat kolem 16 miliard dolarů na pro forma bázi a v roce 2023 se zvýší na 20 miliard dolarů, protože výdaje na 5G a rozšiřování optické sítě se zpomalí.

Podle toho co jsem zjistil, vlastní 97 % dospělé populace v USA mobil. To znamená, že není prostor získávat nové zákazníky. Musí je přebírat konkurenci. To se ale podle čísel zdá, že se daří. 

Zklamáním je pro mě snížení dividendy na "pouhých" 5 %. Co si budeme povídat - i tak je to pořád bomba 💣 Nevím jak vám, ale mně se aktuálně AT&T zamlouvá výrazně víc než ještě několik měsíců zpátky a silně proto zvažuji nákup. Jak se teď jeví vám? 

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na akcie na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 434 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Pár akcí $T+1.1% v portfoliu také mám, ale od společnosti si toho popravdě moc neslibuju

Samozřejmě nabízí se jako alernativa taky třeba $VZ, o kterém jsem nedávno taky psal: https://bulios.com/status/13939-verizon-v-drastickem-propadu-cas-nakupovat-dividendovou-bestii

Zrovna jsem ho chtěl zmínit 😁

Faster than fast, quicker the quick

Třeba do dneška vůbec nechápu jak ten merge vůbec fungoval 😂

Hele to asi víc lidí 😂

Taky se mi líbili. Pak ale přišly nejasnosti s tou akvizicí a snížení dividendy a asi se mrknu někde jinde...

Tak skepticky bych to neviděl, 5 % je pořád hodně a pokud se jim povede smazat ty dluhy a zvyšovat tržby, tak by to nemuselo bejt blbý

Jaké nejasnosti? jednak to byl spin-off, který už je měsíc hotov a zadruhé snížení dividendy byl nepusto rozumný a podložený krok, který se očekával...