S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Nowy początek dla jednej z moich ulubionych firm: czy teraz wreszcie będę kupował AT&T?

Co powiemy - zawsze uważałem AT&T za firmę, która kupuje i sprzedaje inne firmy w przypadkowy sposób. Dokonuje dziwnych, pospiesznych i nielogicznych zakupów. A teraz jeszcze raz. O AT&T wspomniano tylko w kontekście fuzji WarnerMedia i Discovery. Czy zatem AT&T jest już gotowa, aby zacząć zachowywać się racjonalnie i przynosić pieniądze inwestorom?

AT&T jest gigantem telekomunikacyjnym

Wiele osób, w tym ja, niechętnie patrzy na akcje AT&T $T-0.7%. Cena akcji spadła z prawie 30 USD na koniec 2019 r. do 52-tygodniowego minimum na poziomie 16,62 USD w grudniu ubiegłego roku, ponieważ firma pozbyła się imperium rozrywki, na którego przejęcie wydała miliardy, zmniejszając przy okazji swoją wysokodochodową dywidendę. To było chyba najbardziej rozczarowujące.

Z drugiej strony, ostatnie kilka miesięcy mogło być lepsze od reszty rynku...

Ostatni akt w historii AT&T nastąpił jednak 8 kwietnia, kiedy to firma zakończyła fuzję swojego działu rozrywki, WarnerMedia, z Discovery TV, tworząc Warner Bros Discovery. Ten kamień milowy zakończył proces zbycia udziałów AT&T w branży rozrywkowej. I miejmy nadzieję, że przez pewien czas będzie to seria zagmatwanych przejęć i zbyć.

A teraz najbardziej podstawowe pytanie, które zadaję sobie od czasu fuzji:

Czy pozostała część firmy AT&T jest interesującą inwestycją? Na początek przyjrzę się działalności i wynikom firmy w dziedzinie telekomunikacji. Kiedy wreszcie nie będzie obciążona innymi, niezwiązanymi z nią branżami...

Dzięki wydzieleniu działu rozrywki firma AT&T może skoncentrować zasoby na działalności telekomunikacyjnej. To dobrze wróży na przyszłość firmie AT&T, ponieważ jej dział telekomunikacyjny doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem klientów, co jest niezbędne na bardzo konkurencyjnym rynku amerykańskim.

Na przykład w 2021 roku firma AT&T osiągnęła przyrost netto wśród użytkowników planów telefonicznych (najbardziej wartościowy segment klientów w branży telekomunikacyjnej) w wysokości 3,2 mln, czyli więcej niż w ciągu poprzednich 10 lat łącznie. Firma wykorzystała ubiegłoroczny sukces w pierwszym kwartale 2022 r., kiedy to odnotowała 691 tys. przyłączeń netto tych klientów, co stanowi najwyższą liczbę przyłączeń w pierwszym kwartale od dekady. Nie brzmi to źle, prawda? 🔥

AT&T zyskuje także klientów w dziale szerokopasmowego dostępu do Internetu dla klientów indywidualnych dzięki światłowodom. Światłowód zapewnia szybsze i bardziej niezawodne połączenie z Internetem. Wierzę, że odbije się to szerokim echem zwłaszcza wśród graczy😂 W rezultacie firma zakończyła I kwartał z wynikiem 6,3 miliona połączeń szerokopasmowych, co stanowi ogromny wzrost z 5,2 miliona w zeszłym roku.

Ten wzrost liczby klientów pomógł AT&T zwiększyć przychody za rok 2021 o 4,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost przychodów nastąpił również w 2022 r. - przychody pro forma za I kwartał wzrosły o 2,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do poziomu 29,7 mld USD.

Oczekuje się, że wzrost przychodów AT&T będzie kontynuowany do 2022 r., a firma prognozuje wzrost przychodów w ujęciu rocznym do 2023 r. Według AT&T wzrost ten jest spowodowany przyjęciem przez klientów sieci 5G i sieci światłowodowych, a przychody z usług szerokopasmowych mają wzrosnąć w tym roku o co najmniej 6%.

A co z innymi czynnikami?

Do wzrostu przychodów przyczynia się również rosnąca sprzedaż sprzętu przez AT&T. Klienci, którzy chcą mieć dostęp do sieci 5G, muszą po prostu kupić telefon obsługujący tę technologię. A kto może to zrobić? No cóż, nasza firma, oczywiście! 🤘😁

Sprzedaż urządzeń z segmentu mobilnego w firmie AT&T rośnie od dwóch lat z rzędu. Rok 2022 może przynieść trzeci rok wzrostu, ponieważ sprzedaż urządzeń w I kwartale osiągnęła wartość 5,4 mld USD, co stanowi wzrost o 7,3% w stosunku do roku 2021.

A teraz druga strona sprawy

Pomimo wzrostu przychodów, kondycja finansowa AT&T nadal budzi obawy, ponieważ firma zakończyła rok 2021 z zadłużeniem przekraczającym 170 mld USD. Wydzielenie WarnerMedia przyczyniło się do poprawy tej sytuacji. Warner Bros. Discovery przejęło część ogromnego zadłużenia AT&T, a także wypłaciło telekomowi 40,4 mld USD w gotówce.

Ponadto firma AT&T pracuje nad zmniejszeniem zadłużenia poprzez wyeliminowanie 6 mld USD wydatków bieżących i osiągnięcie wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA na poziomie 2,5 do końca 2023 roku. W pierwszym kwartale wskaźnik ten wyniósł 3,42.

Dzięki możliwości generowania miliardów dolarów wolnych przepływów pieniężnych rocznie, dzisiejsza firma AT&T jest dobrze przygotowana do redukcji zadłużenia, wypłacania dywidendy i inwestowania w swoją działalność. AT&T prognozuje, że w tym roku wolne przepływy pieniężne wyniosą około 16 mld USD w ujęciu pro forma, a w 2023 r. wzrosną do 20 mld USD, ponieważ wydatki na 5G i rozbudowę sieci światłowodowej ulegną spowolnieniu.

Z tego, co wiem, 97% dorosłych mieszkańców USA ma telefon komórkowy. Oznacza to, że nie ma miejsca na pozyskiwanie nowych klientów. Konkurenci muszą je przejąć. Ale z danych liczbowych wynika, że tak właśnie się dzieje.

Rozczarowujące dla mnie jest obniżenie dywidendy do "tylko" 5%. Co tu dużo mówić - to i tak bomba 💣 Nie wiem jak Wam, ale mi AT&T podoba się w tej chwili znacznie bardziej niż jeszcze kilka miesięcy temu i mocno zastanawiam się nad zakupem właśnie z tego powodu. Jak to wygląda teraz?

Zastrzeżenie:Niniejsze opracowanie nie jest w żadnym wypadku rekomendacją inwestycyjną. Jest to wyłącznie moja opinia na temat akcji, oparta na danych internetowych i kilku innych analizach. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet