S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Enphase Energy uruchomi nowe ATH w oparciu o następujące wydarzenia

W pierwszych dniach napięć geopolitycznych pisałem o Enphase Energy $ENPH+3.8% jako o potencjalnym zwycięzcy z punktu widzenia inwestycyjnego. Moje oczekiwania co do rozwoju stopniowo się spełniają i wierzę, że nie będzie miał problemów z pokonaniem kolejnych szczytów. Dlaczego pokładam swoją wiarę w $ENPH+3.8%?

Nie chcę się powtarzać, ale najlepszym rozwiązaniem jest instalacja solarna.

Co kryje się za krótkoterminowym sukcesem firmy?

  • W ciągu ostatnich 5 dni, kurs $ENPH+3.8% wzrósł o ponad 10%.
  • W dużej mierze dzięki silnemu popytowi w Europie.
  • Dalszy wzrost w Europie i powrót do Stanów Zjednoczonych może utrzymać się na wyższych poziomach w perspektywie długoterminowej.

Niepewność na amerykańskim rynku energii słonecznej wpłynęła w ostatnich miesiącach na wyniki spółki Enphase Energy ( $ENPH+3.8%). Jednak, jak widać w ostatnim raporcie finansowym spółki, jest coś, co pomaga z nawiązką zrównoważyć te problemy. W rezultacie akcje spółki $ENPH+3.8% zaczynają rosnąć.

O czym ja mówię? O rosnącym popycie na rozwiązania w zakresie domowej energetyki słonecznej w Europie. Czynnik ten odegrał istotną rolę w pobiciu szacunkowych przychodów i zysków w marcowym kwartale. Nawet jeśli jeden czynnik okaże się przejściowy, inne czynniki mogą przyczynić się do kontynuacji sukcesu na rynku europejskim.

Ale to nie wszystko. Problemy na rynku amerykańskim mogą zacząć się zmniejszać. Cena akcji jest rozsądna, biorąc pod uwagę jej potencjał wzrostu. Ponadto firma jest stale rentowna. Mówiąc wprost, dla inwestorów w czystą energię może to być świetny wybór.

Czym zajmuje się firma?

Imponująca aprecjacja o 21 724% w ciągu ostatnich 5 lat - to właśnie Enphase.

Firma Enphase $ENPH+3.8% zajmuje się wytwarzaniem energii słonecznej dla domów. Jest to wiodący dostawca mikroinwerterów. Służą one do przekształcania prądu stałego wytwarzanego przez panele słoneczne w użyteczną energię elektryczną. Firma produkuje również systemy magazynowania energii, które umożliwiają użytkownikom przechowywanie energii słonecznej do późniejszego wykorzystania.

Rosnące wykorzystanie energii słonecznej doprowadziło do niebywałego wzrostu. W tym czasie akcje spółki $ENPH+3.8% również osiągnęły imponujący wynik, wzrastając o dziesiątki tysięcy procent. Ostatnio jednak na wyniki akcji wpłynęły problemy na amerykańskim rynku energii słonecznej. Na czym polegają te problemy?

Na przykład wąskie gardła w łańcuchu dostaw. A także dochodzenia w sprawie domniemanego uchylania się od płacenia ceł. Wpłynęło to na import paneli słonecznych. W związku z tymi problemami firma ma trudności ze wzrostem sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście wspomniany wyżej rosnący popyt w Europie pomaga z nawiązką nadrobić tę różnicę.

Przynajmniej tak wynika z ostatniego raportu firmy Enphase. W omawianym kwartale firma odnotowała sprzedaż w wysokości 441 mln USD. To wzrost w stosunku do szacunków, które mówiły o sprzedaży na poziomie 432 mln USD. Zysk na akcję (EPS) w wysokości 79 centów pobił szacunki, które mówiły o 67 centach.

Dalszy wzrost w Europie i powrót do USA

W moim pierwszym artykule, dlaczego przedstawiłem $ENPH+3.8% jako potencjalnego zwycięzcę i "beneficjenta" konfliktu na Ukrainie? Moje ogólne przypuszczenie było takie, że kryzys spowoduje możliwy wzrost cen i odcięcie części UE, z czym wiążą się dwie rzeczy - rozwój i większa sprzedaż LNG i energii słonecznej.

Link do pierwszego artykułu: Zysk z wojny: 3 akcje, które potroją się w związku z wojną | Bulios

Raport finansowy spółki $ENPH+3.8% przyniósł jeszcze jeden obiecujący wniosek: solidne perspektywy na kolejne kwartały. Zarząd oczekuje, że w tym kwartale sprzedaż w Europie wzrośnie o ponad 40% w ujęciu sekwencyjnym (miesiąc do miesiąca).

Tak, można by pomyśleć, że ten duży skok popytu może być tymczasowy. Dużą rolę w jej wywołaniu odegrała rosyjska inwazja na Ukrainę. Inwazja i nałożone w jej następstwie sankcje spowodowały wysokie ceny energii elektrycznej w Europie. Doprowadziło to do tego, że wiele osób zwróciło się ku źródłom alternatywnym, takim jak energia słoneczna. Jednak nie tylko to wydarzenie przyczynia się do wzrostu popytu.

Europejczycy szybciej zaczynają wykorzystywać energię słoneczną do zaspokajania większej części swoich potrzeb energetycznych. W najbliższych latach coraz więcej Europejczyków będzie wykorzystywać energię słoneczną do zasilania i ogrzewania swoich domów, a także do ładowania samochodów elektrycznych. Wraz z szybszym wdrażaniem, Enphase rozszerza swoją obecność w Europie. Firma działa już na takich rynkach, jak Niemcy i Francja, a obecnie wkracza na inne duże rynki UE, takie jak Włochy i Hiszpania.

W związku z tym wkrótce mogą się ujawnić problemy firmy w USA. Problemy związane z łańcuchem dostaw zaczęły się zmniejszać. Obecnie trwają również dwupartyjne działania prowadzone przez amerykańskich senatorów, mające na celu zakończenie dochodzenia w sprawie ceł.

Wniosek

Zakładając, że wzrost w Europie utrzyma się, a problemy, które utrudniają działanie firmy na rynku amerykańskim, ulegną poprawie, Enphase nie powinna mieć problemów z osiągnięciem równie dobrych wyników w kolejnych kwartałach. Już teraz przynosi zyski, a w ciągu najbliższych kilku lat będzie się stale rozwijać.

Moje zdanie jest wciąż takie samo: ci, którzy wykorzystują rynek, nie mogą stracić. Należy określić, który sektor może najlepiej wykorzystać sytuację. Obecnie największy potencjał widzę w LNG i energii słonecznej.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet