S&P 500 ^GSPC 4,991.59 +0.49%
Tesla TSLA $141.75 -3.60%
Nvidia NVDA $784.55 +2.96%
Alphabet GOOG $157.68 +1.26%
Amazon AMZN $175.34 +0.40%
Apple AAPL $165.59 +0.36%
Microsoft MSFT $398.28 -0.21%
Meta META $480.25 -0.17%

3 spółki wzrostowe, które warto kupić

Te dochodowe spółki mają bardzo dobrą pozycję na rynku i warunki do rozwoju, ale nie można tego poznać po ich spadających cenach. Mimo to uważam, że jest to dobry zakup, ponieważ widzę duże możliwości wzrostu w nadchodzących okresach.

Spotify

Nvidia $NVDA+3.0%

Akcje tego amerykańskiego producenta układów scalonych są notowane około 41% poniżej szczytu osiągniętego jesienią ubiegłego roku. Obecnie można kupić akcje po stosunkowo niskiej cenie 35-krotności oczekiwanych przyszłych zysków.

 • Sprzedaż wzrosła o 53% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 • Pomimo doskonałych wyników, akcje znajdują się jednak pod presją, ponieważ inwestorzy obawiają się anulowanych zamówień na procesory graficzne (GPU), które miały miejsce pod koniec 2021 roku.
 • Również nagła utrata popytu ze strony dwóch krajów o dużych sektorach technologii informatycznych, Rosji i Ukrainy, może w najbliższym czasie pogorszyć wyniki firmy Nvidia.

https://www.youtube.com/watch?v=1K0qn8wx5pk

Procesory graficzne firmy Nvidia są obecnie wykorzystywane w niemal każdej nowej aplikacji sztucznej inteligencji, ponieważ programiści przyzwyczaili się do korzystania z własnej platformy CUDA firmy Nvidia w ciągu ostatnich 16 lat.

 • CUDA pozwala programistom na tworzenie aplikacji, które w pełni wykorzystują architekturę przetwarzania równoległego GPU.
 • Oznacza to, że stworzenie lepszego układu GPU w konkurencyjnej cenie nie pomoże konkurentom firmy Nvidia, ponieważ nie znajdą się programiści, którzy będą chcieli z nimi współpracować.

Dla inwestorów długoterminowych uważam, że teraz jest świetny czas na zakup produktów firmy Nvidia, ponieważ chwilowe spadki i problemy, z którymi boryka się obecnie firma, nie przeszkodzą jej w zdominowaniu rynku procesorów graficznych w najbliższej przyszłości.

Upstart $UPST-0.5%

Akcje firmy zajmującej się technologiami finansowymi opartymi na sztucznej inteligencji wystrzeliły w górę po debiucie pod koniec 2020 r., ale od szczytu jesienią ubiegłego roku ich wartość spadła o około 79%. Przychody za czwarty kwartał wzrosły o 252% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 305 mln USD, ale w ostatnich tygodniach akcje firmy spadały w reakcji na ogólne obawy związane z rosnącymi stopami procentowymi. Przychody w czwartym kwartale wzrosły o 252% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 305 mln USD

 • Wzrost stóp procentowych nie powinien być jednak tak dużym problemem dla firmy Upstart, ponieważ nie jest ona bezpośrednim pożyczkodawcą. Niestety, jej działalność jest z nimi w pewien sposób powiązana.
 • Banki, unie kredytowe i dealerzy samochodowi zatrudniają firmę Upstart do odpłatnej oceny indywidualnego ryzyka kredytowego.
 • Jest to lukratywne stanowisko, ponieważ kredytodawcy od dawna podejrzewają, że trzycyfrowe oceny FICO, na których polegali przez dziesięciolecia, ignorują wielu potencjalnych kredytobiorców, którzy prześlizgują się przez szczeliny.

https://twitter.com/Upstart/status/1521870306767511553

Od momentu powstania w 2012 r. firma Upstart koncentrowała się głównie na ograniczonym rynku pożyczek osobistych, ale w tym roku rozszerza swoją działalność na znacznie większy rynek pożyczek samochodowych.

 • Ekspansja na rynku kredytów samochodowych jak dotąd przebiega lepiej niż oczekiwano.
 • W marcu firma Volkswagen wybrała produkt Auto Retail firmy Upstart jako preferowanego dostawcę usług cyfrowych dla modernizowanych obecnie punktów dealerskich.

Po ostatnich cenach akcje Upstart można kupić za około 36-krotność oczekiwanych przyszłych zysków. Podobnie jak w przypadku firmy Nvidia, mnożnik ten nie jest tak wysoki, jak się wydaje, ponieważ firma rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ze względu na duży dostępny rynek, na którym można się rozwijać, akcje te mogą mieć ogromny potencjał wzrostu dla cierpliwych inwestorów.

Spotify $SPOT-2.1%

Akcje tego streamera muzycznego spadły o około dwie trzecie z wysokiego poziomu, jaki osiągnęły w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie akcje te można kupić za cenę około 1,7-krotności bieżących zysków. To bardzo mało jak na tak dochodową firmę, która skutecznie oddzieliła się od konkurencji.

 • Spotify był pierwszym i nadal jedynym streamerem muzycznym, który wykorzystał swoją ogromną publiczność do słuchania muzyki i przyciągnął podcasterów, którzy za darmo rozpowszechniali jego produkt. Pomaga to zrekompensować opłaty, które otrzymują muzycy i inni twórcy.
 • Apple może i zapoczątkował podcasting, ale Spotify odbiera mu wiatr w żagle, wprowadzając funkcję przesuwania najnowszego odcinka podcastu do kolejki muzyki strumieniowej.
 • Ta funkcja jest bardzo popularna wśród użytkowników Spotify

https://www.youtube.com/watch?v=-OcKlrQn_rw

Spotify ma również przewagę w zakresie licencjonowania treści podcastów na wyłączność. W 2019 r. Spotify kupił Gimlet Media, wiodącego producenta znanych podcastów, oraz Anchor, firmę zajmującą się zestawem narzędzi dla podcasterów, która obecnie odpowiada za wprowadzanie większości nowych podcastów na platformę. Platforma Spotify korzysta już z linków afiliacyjnych, które odsyłają słuchaczy podcastów bezpośrednio na stronę reklamodawcy.

Mając dużą przewagę nad konkurencją, Spotify może generować rosnące zyski w tym obszarze przez wiele lat.

Jak stwierdzam w nagłówku, uważam te spółki za warte zakupu i inwestycji.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet