S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Banki centralne na całym świecie po cichu pracują nad koncepcją blockchain

Jest to wiadomość, której nie widuje się zbyt często, a mianowicie, że tradycyjny sektor bankowy przyjmuje ideę blockchain i kryptowalut, nawet jeśli po cichu dane te pokazują, że nie jest on obojętny na to zjawisko. Coraz więcej banków centralnych na świecie ma prawne uprawnienia do emitowania cyfrowych walut banku centralnego(CBDC), a odsetek banków centralnych, które obecnie opracowują CBDC lub prowadzą projekt pilotażowy, wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem - z 14% do 26% - wynika z nowego raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

  • W raporcie stwierdzono, że około 62% banków centralnych prowadzi powiązane z tym eksperymenty lub dowody słuszności koncepcji.
  • Z badania BIS, w którym odpowiedzi zbierano do końca grudnia 2021 r., wynika, że prace nad detalicznymi CBDC są na bardziej zaawansowanym etapie niż prace nad hurtowymi CBDC.
  • Prawie 20% banków centralnych prowadzi lub testuje detaliczne CBDC.
  • "Ponad dwie trzecie banków centralnych na świecie uważa, że prawdopodobnie wyemituje lub może wyemitować detaliczne CBDC w krótkim lub średnim terminie" - czytamy wraporcie.
  • "Ponad połowa z nich opracowuje obecnie lub prowadzi konkretne eksperymenty. W szczególności prace nad detalicznym CBDC weszły w bardziej zaawansowaną fazę."
  • Bank twierdzi, że pandemia COVID-19, a także pojawienie się stablecoinów i kryptowalut przyspieszyły prace banków centralnych nad CBDC, szczególnie w gospodarkach rozwiniętych, gdzie ankietowane instytucje zadeklarowały, że stabilność finansowa zyskała na znaczeniu jako motywacja do angażowania się w projekty CBDC.
  • Średnio 79% banków centralnych z gospodarek rozwiniętych stwierdziło, że pojawienie się stabilnych monet i kryptowalut przyspieszyło ich prace nad CBDC, w porównaniu z 48% banków centralnych z gospodarek wschodzących i rozwijających się.
  • "Banki centralne uważają, że CBDC jest w stanie złagodzić kluczowe problemy, takie jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatniczych oraz długość obecnych łańcuchów transakcji" - stwierdzono w raporcie.

Myślę, że jest to interesująca informacja, o której nie mówi się zbyt często, oczywiście banki prawdopodobnie chcą to wdrożyć w sposób scentralizowany, co jest sprzeczne z ideą kryptowalut, ale uważam za sukces to, że szanują to zjawisko i na swój sposób zaczynają nad nim pracować.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet