S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Firma Warrena Buffetta stworzyła najlepszą pozycję, której nie da się już zdetronizować

Zbudowanie systemu płatności na taką samą skalę wymagałoby od każdej z firm znacznego nakładu czasu i zasobów, a ponadto generuje wysokie marże zysku. Fakt, że firma działa w ponad 200 krajach i korzysta z niej ponad 100 milionów handlowców, sugeruje, że jej pozycja dominująca jest naprawdę wysoka i można ją uznać za trudną do pokonania, co może być korzystne dla inwestorów.

Warren Buffett najwyraźniej wie, w co inwestuje.

Visa $V+0.1% od dawna uważana jest za firmę o silnej przewadze konkurencyjnej. Legendarny inwestor Warren Buffett i jego firma Berkshire Hathaway od dawna cenią akcje, które są w stanie zbudować fosę ekonomiczną, czyli przewagę konkurencyjną, która pozwala firmie osiągać wyższe marże zysku i siłę cenową. Niewielu firmom udało się stworzyć silniejszą fosę niż Visa, największa na świecie sieć płatnicza.

Największa na świecie sieć płatnicza

Konsumenci i przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość sprawnego przepływu pieniędzy w obie strony, a Visa jest prawdopodobnie najważniejszą firmą, która to ułatwia i zapewnia. Visa jest operatorem najbardziej rozległej sieci płatniczej na świecie. Działa w ponad 200 krajach i jest używany przez ponad 100 milionów handlowców. W 2021 r. łączna wartość transakcji dokonanych za pośrednictwem sieci Visa wyniosła ponad 13 bln USD. Ponadto na całym świecie wydano ponad 3,8 mld kart Visa. Mastercard jest kolejną wyróżniającą się spółką, która zbudowała silną sieć płatniczą, jednak w 2021 r. łączna wartość transakcji dokonanych za pośrednictwem jej sieci była znacznie niższa i wyniosła 7,7 bln USD, a w obiegu znajduje się ponad 2,5 mld kart, dlatego można stwierdzić, że siła Visy nadal jest dominująca.

Visa nie tylko ustala zasady funkcjonowania swojej sieci, ale także pełni rolę głównego uczestnika wszystkich transakcji płatniczych, które przez nią przechodzą. W ramach swojej podstawowej działalności Visa ułatwia przepływ środków pieniężnych, autoryzując transakcje między emitentem a nabywcą, a także pomaga w przepływie środków między tymi dwiema stronami.

Źródło.

Ocena Visy i jej fosy jest dość prosta. Biorąc pod uwagę, że to ona ustala zasady funkcjonowania największej na świecie sieci płatniczej, z pewnością ma władzę cenową - nie oznacza to, że nie otrzymała informacji zwrotnych od kluczowych uczestników sieci. Visa pobiera jednak niewielką opłatę za każdą transakcję, która przechodzi przez jej sieć, dlatego wielu porównuje Visę do punktu poboru opłat na autostradzie. Dzięki tej doskonałej działalności firma wypracowała wysokie marże.

Ponadto Visa będzie nadal czerpać korzyści, ponieważ na świecie w dalszym ciągu brakuje gotówki, a tendencja ta nasila się w związku z pandemią. Na przykład w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, które zespół zarządzający Visa wymienił jako obszar doświadczający wielu zmian w kierunku płatności cyfrowych, łączny wolumen kart debetowych i kredytowych Visa w tym regionie osiągnął 1,07 bln USD w roku podatkowym 2022, co oznacza wzrost z 824 mld USD w roku podatkowym 2021.

Visa jest również firmą, która dobrze prosperuje w środowisku o wysokiej inflacji, takim jak to, w którym się obecnie znajdujemy. Po pierwsze, wiele kosztów związanych z tworzeniem sieci płatniczej jest stałych. Po drugie, opłaty stanowią procent od transakcji, więc jeśli koszt towarów i usług wzrasta, Visa po prostu zarabia więcej na opłatach. Recesja z pewnością mogłaby zmniejszyć wydatki konsumentów, które napędzają działalność Visy, ale jak dotąd firma nie odczuwa żadnych skutków.

Podczas ostatniej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych firmy Visa, Al Kelly, Dyrektor Generalny Visa, powiedział: "Na tym etapie, jeśli chodzi o wolumeny, nie odnotowaliśmy żadnego znaczącego wpływu z powodu inflacji, problemów z łańcuchem dostaw czy wojny na Ukrainie". Ponadto Visa przedstawiła dobre prognozy na bieżący kwartał, mimo że ucierpiała z powodu zawieszenia działalności w Rosji.

Visa ma po prostu bardzo silną pozycję, a stworzenie sieci płatniczej o takiej samej skali przez inną firmę byłoby trudne i zajęłoby dużo czasu. Firma ma duże marże zysku i wiele możliwości w związku z tym, że gotówka staje się coraz mniej popularna. Mimo że istnieją zagrożenia dla jej działalności, takie jak technologia blockchain, waluty cyfrowe czy nowe sieci płatnicze, Visa jest wystarczająco duża i dysponuje zasobami, aby opracować podobną technologię i włączyć ją do swojej sieci lub przejąć konkurencję bądź nawiązać z nią współpracę. W przeszłości firma odniosła wiele sukcesów w pokonywaniu zagrożeń biznesowych. Z tych wszystkich powodów Buffett i Berkshire posiadają akcje firmy od wielu lat i możemy brać z niego przykład, ponieważ od dziesięcioleci udowadnia, że naprawdę wie, co robi, ale decyzja należy oczywiście do Ciebie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet