S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Jeśli wierzysz w przyszłość sztucznej inteligencji, nie możesz zignorować tych akcji, które spadły o 76%.

W dzisiejszym artykule skupimy się na akcjach wzrostowych Upstart Holdings $UPST+0.8%, które zostały mocno dotknięte przez wiele czynników rynkowych i spadły o ponad 76%. Spadek ten wynika przede wszystkim z tego, że rynek zmaga się z rosnącą inflacją i podwyżką stóp procentowych przez Fed. Jak to często bywa w przypadku krachu na rynkach, nawet akcje znakomitych firm o świetlanej przyszłości straciły wiele na wartości.

Czy $UPST+0.8%może być dobrym wyborem dla inwestorów po tym ogromnym krachu?

Upstart Holdings to akcje o dużym wzroście, które wchodzą na terytorium niedźwiedzia . Akcje spółki Upstart Holdings $UPST+0.8% poszybowały na niewyobrażalne wyżyny od czasu jej debiutu rynkowego pod koniec 2020 roku. Jednak gdy nastają trudne czasy, akcje, które mają za sobą lata wzrostu, mają tendencję do bardzo szybkiego spadku. W szczytowym momencie rynek wyceniał tę firmę na ponad 30 mld USD. Obecnie jej kapitalizacja rynkowa wynosi nieco mniej niż 8 mld USD.

Upstart Holdings $UPST+0.8%

Spadek z poziomu 390 USD za akcję jest dość znaczny, czy cena może być jeszcze bardziej atrakcyjna?

Patrząc na wykres akcji Upstart $UPST+0.8%, nie można się tego spodziewać, ale ta innowacyjna firma z branży fintech rozwija się skokowo. W ubiegłym roku łączne przychody wzrosły o 264% do 849 mln USD.

Co dokładnie robi $UPST+0.8%?

Upstart to platforma pożyczkowa oparta na sztucznej inteligencji, która współpracuje z bankami i uniami kredytowymi w zakresie udzielania kredytów konsumenckich, wykorzystując nietradycyjne zmienne, takie jak wykształcenie i zatrudnienie, do przewidywania zdolności kredytowej. Upstart prowadzi platformę pożyczkową, która jest wzbogacona o algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Znany z tego, że uwzględnia więcej danych niż staromodne zasady zatwierdzania, które banki i unie kredytowe zazwyczaj stosują do oceny indywidualnego ryzyka kredytowego,$UPST+0.8% znajduje kredytobiorców posiadających zdolność kredytową, którzy mogliby prześlizgnąć się przez szczeliny.

Pożyczkodawcy płacą firmie Upstart opłaty z góry i procent od przyszłych płatności, ale firma rzadko utrzymuje pożyczki we własnym zakresie. Dzięki temu działalność firmy jest wysoce rentowna i stosunkowo dobrze zabezpieczona przed skutkami spowolnienia gospodarczego.

Obecnie, gdy do szczytu jest jeszcze daleko, akcje Upstart można kupić po cenie około 40-krotności oczekiwań co do przyszłych zysków. To zawrotnie wysoka wycena w porównaniu z większością firm, ale nie w przypadku firmy, która tak szybko się rozwija. W tym roku zarząd spodziewa się wzrostu przychodów w ujęciu rok do roku o 65%, do około 1,4 mld USD.

Czy na horyzoncie rysuje się świetlana przyszłość?

Wyniki Upstart w 2021 roku były doskonałe, mimo że firma nadal koncentrowała się na udzielaniu pożyczek osobistych. W tym roku firma rozszerza działalność na znacznie większy rynek kredytów samochodowych i radzi sobie bardzo dobrze. W marcu tego roku firmy Subaru i Volkswagen zatrudniły firmę Upstart do zmodernizowania procesu zakupu samochodów w swoich salonach.

Firma Upstart szacuje, że w tym roku obsłuży transakcje związane z kredytami samochodowymi o wartości około 1,5 mld USD. To świetny początek, ale to dopiero początek. W samych Stanach Zjednoczonych nabywcy samochodów pożyczają rocznie około 727 miliardów dolarów, a firma Upstart twierdzi, że konkurencja w zakresie kredytów samochodowych jest znacznie mniejsza niż w kategorii kredytów osobistych, którą już zdominowała.

Firma Upstart zatrudniła zespoły programistów do budowy nowych platform dla kredytów dla małych firm i kredytów hipotecznych. Kategoria kredytów dla małych firm jest nieco mniejsza niż rynek samochodowy. Banki amerykańskie udzielają rocznie kredytów mieszkaniowych o wartości około 4,6 bln USD. Również w tym przypadku widać postępy, jakie poczynił $UPST+0.8%.

Więcej informacji na temat ekspansji Upstart poza ograniczony rynek pożyczek osobistych dowiemy się, gdy firma przedstawi wyniki finansowe za pierwszy kwartał w poniedziałek, 9 maja 2022 r.

Czy skusiłeś się na inwestycję w Upstart Holdings? Czy spodziewasz się kolejnego pogorszenia koniunktury, czy też ponownego umocnienia swojej pozycji?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet