S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Te 3 akcje są najlepszym wyborem inwestycyjnym w obliczu rosnących stóp procentowych

Czy przyszło Ci do głowy, że rosnące stopy procentowe mogą nawet pomóc niektórym akcjom znacząco wzrosnąć? Wielu inwestorów przeocza ten fakt, dlatego dziś pokażę 3 akcje, które mogą rosnąć dzięki rosnącym stopom procentowym. Ponieważ Fed kontynuuje walkę z inflacją, która osiąga astronomiczne poziomy, możemy się spodziewać, że firmy te będą się nadal rozwijać.

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed nie zmieni swojej polityki monetarnej i podniesie stopy procentowe.

W marcu Fed podjął decyzję o podniesieniu stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych. W chwili, gdy piszę te słowa, rynki czekają, by przekonać się, jak wysokie będą stopy procentowe w maju. Oczekuje się podwyżki o 50 punktów bazowych, ale może to być więcej. A ponieważ rynek zawsze patrzy w przyszłość, inwestorzy są zainteresowani tym, co Fed zrobi w czerwcu i w pozostałej części roku. Nie obchodzi ich też, czy, ale kiedy nastąpi recesja.

Ponieważ jednak rynki myślą perspektywicznie, nie należy skupiać się na tym, o ile Fed podniesie stopy procentowe lub kiedy gospodarka wpadnie w recesję. Zamiast tego należy skupić się na tym, gdzie inwestować w miarę zacieśniania polityki monetarnej. Oznacza to poszukiwanie akcji, które przyniosą zyski w przypadku wzrostu stóp procentowych. Jednym ze sposobów na to jest zachowanie zdrowego rozsądku. W końcu jesteśmy nie tylko inwestorami, ale także konsumentami.

1. JPMorgan Chase $JPM+0.5%

Akcje bankowe to pierwsza opcja, która przychodzi na myśl w związku z rosnącymi stopami procentowymi.

Zastanawiając się nad akcjami do kupienia w przypadku agresywnej podwyżki stóp procentowych przez Fed, mógłbym stworzyć listę 3 akcji finansowych. Odkąd inwestorzy poczuli zapach zbliżającej się podwyżki stóp procentowych, analitycy namawiają inwestorów do kupowania akcji banków. Jeśli nie zdążyłeś, masz teraz drugą szansę i to po znacznie niższej cenie. Jednym z najlepszych tytułów do rozważenia jest JPMorgan Chase $JPM+0.5%.

Podobnie jak wiele innych akcji, akcje JPM+0.5% znacznie spadły od początku roku. To jednak sprawia, że akcje znajdują się w strefie kupna, ponieważ są notowane w pobliżu 52-tygodniowego minimum i dają inwestorom około 30% przestrzeni do wzrostu. Ponadto bank wypłaca stałą dywidendę, którą zwiększał w każdym z ostatnich 10 lat.

Podczas ostatniej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych firma odroczyła niektóre pytania do dnia inwestorów, który odbędzie się pod koniec maja. Ponieważ raport o wynikach $JPM+0.5% został już opublikowany, będzie to kolejna okazja dla inwestorów, aby dowiedzieć się przydatnych informacji z banku.

  • Moim zdaniem sektor bankowy jest najlepszym zabezpieczeniem przed wzrostem stóp procentowych.

2. Chevron $CVX+0.4%

Kolejny sektor, który nabiera rozpędu w miarę wzrostu stóp procentowych.

Zastanawiając się nad tym, jakie akcje kupić w sytuacji wzrostu stóp procentowych, można zwrócić uwagę na sektory, które już odnoszą korzyści. Oznacza to skupienie się na akcjach spółek naftowych, co prowadzi mnie do spółki Chevron $CVX+0.4%.

Akcje spółki $CVX+0.4% poszybowały do rekordowego poziomu przed kwietniowym raportem finansowym spółki. Jednak po tym, jak spółka przedstawiła dobre wyniki i przychody, akcje gwałtownie straciły na wartości. Mogła to być realizacja zysków. Jeśli jednak inwestorzy szukają powodów, by wierzyć, że był to tylko chwilowy spadek, wskazałbym na rekordowe wolne przepływy pieniężne, redukcję zadłużenia i przynależność do klubu arystokratów dywidendowych z solidną dywidendą, która wzrasta od 34 lat z rzędu.

Podobnie jak wiele innych firm w branży, Chevron staje się graczem w sektorze energii odnawialnej. W szczególności firma inwestuje w odnawialny gaz ziemny, odnawialny olej napędowy i zrównoważone paliwo lotnicze.

  • Sam Warren Buffett regularnie zwiększa swoją pozycję w tej właśnie spółce, która znajduje się w jego 3-4 najlepszych portfelach.

3. Dollar General $DG+0.3%

Ta firma może być Ci nieznana, ale bardzo mi się podoba z punktu widzenia modelu biznesowego.

Dollar General $DG+0.3% rozwijał się w czasie pandemii właśnie dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma strategicznie buduje swoje sklepy, których obecnie jest ponad 16 000 w całych Stanach Zjednoczonych, w mniej zaludnionych rejonach. To tylko jeden z powodów, dla których firma znalazła się na tej liście akcji do kupienia.

Będzie to korzystne dla firmy także w okresie rosnących stóp procentowych. Dwa największe obszary, w których konsumenci odczuwają inflację, to koszty benzyny i żywności. A typowy klient Dollar General zarabia mniej niż 40 tys. dolarów rocznie. Nawet jeśli stopy procentowe wzrosną, inflacja pozostanie na wysokim poziomie, a konsumenci będą starali się jeszcze bardziej rozciągnąć swoje pieniądze. Będą też szukać lokalnych alternatyw, które pozwolą im zaoszczędzić.

W ostatnim ogłoszeniu wyników spółka podała, że spodziewa się 10% wzrostu sprzedaży netto, co zwiększy zyski o 12% do 14%. W przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej można oczekiwać, że prognozy te zostaną podwyższone.

  • Od momentu wejścia na rynek firma odnotowuje dość wysokie i stabilne tempo wzrostu, co moim zdaniem wskazuje na stabilność i zrównoważony rozwój w miarę wzrostu przychodów.
  • Jednocześnie podoba mi się to, że fakty te znajdują potwierdzenie w rozwoju firmy. Spadek, jaki zanotował od początku roku, wynosi około 8-9%, co w porównaniu z dziesiątkami innych akcji jest prawie niczym.

Wniosek

Oczywiście, te 3 firmy mogą nie być najlepszym wyborem dla Ciebie. Chodzi mi o to, aby zaszczepić poczucie, że trzeba być aktywnym nawet wtedy, gdy rynek spada. Na każdym etapie rynku ktoś upada, a ktoś wygrywa. W tym przypadku podobają mi się sektory bankowości, energii (ropa naftowa) i handlu hurtowego/detalicznego. Mamy aż nadto nazwisk w tych sektorach, inwestuj i nie przegap okazji, która trafia się raz na x lat.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana szczegółowej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet